Son Konu

Kılıçdaroğlu'ndan Yalova'da açılan pankarta yanıt: Birileri korkuyor

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
170454.jpg

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’da konuştuğu meydana bakan bir binaya asılan pankart gerginlik yarattı. Pankarta reaksiyon gösterenleri sakinleştiren Kılıçdaroğlu "Bay Kemal, her kuruşun hesabını verir, her kuruşun hesabını vermek isteyen kişi televizyonda karşıma çıkar ve hesabını sorar" tabirlerini kullandı.

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova'da esnafı ziyaret etti, vatandaşları dinledi. ANKA'nın haberine nazaran Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

'Akkuyu Nükleer Santrali’nin Türkiye'ye ne yararı var?'

“Bizler bu ülkede yaşayan 85 milyonun hakkını hukukunu savunacağız. Bunun için çaba edeceğiz. Bu yol kutsal bir yoldur. Bu yol bağımsızlığımızın tescil edilmesi gereken bir yoldur. Diyeceksiniz ki, ‘Ne oldu da bağımsızlığımızla ilgili laf söylediniz?’

Akkuyu’da nükleer santral yapılıyor değil mi? Yeri bize ilişkin. Lakin santral size ilişkin değil. Limanlar verdiler bize ilişkin, lakin biz kullanamıyoruz. Dünyanın en değerli elektriğini alacağız, elektrik garantisi verdik. Ödemeleri gereken vergi, 7 milyar doları dahi ödemeyecekler. Onları stratejik bölge ilan ettiler. Artık soruyorum. Akkuyu Nükleer Santrali’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ne yararı var? Ne yararı var? Alıcısı biziz, alın teri döken biziz; kazanan onlar oluyor? Bu ülkede kim çalışıyorsa, kim üretiyorsa, kim alın teri döküyorsa onların kazanması lazım. Onları kaybettiği, yalnızca tefecilerin kazandığı bir tertibi daima bir arada değiştireceğiz. Bu tertibi değiştirmede en büyük teminatım sizlersiniz. Birlikte olacağız. Birlikte olacağız. Birlikte çaba edeceğiz.”

Pankarta tepki

Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında, meydana bakan binalardan birinin penceresinden tam okunamayan ve üzerinde “...Belediyesi'nden çalınan milyon lira nerede?” yazılı pankart açıldı. Kılıçdaroğlu’nu dinleyenler pankartı yuhaladı. Kılıçdaroğlu ise “Hayır, hayır. Yuh çekmeye gerek yok arkadaşlar” dedi. Vatandaşlar, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarken, bir vatandaş ise pankartı asanlara karşı “128 milyar nerede?” diye bağırdı.

'Bu kaygının eseridir'

Kılıçdaroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bay Kemal, her kuruşun hesabını verir. Her kuruşun hesabını vermek isteyen kişi, televizyonlarda karşına çıkar ve hesabını sorar. Hiç meraklanmayın bu endişenin yapıtıdır. Hiç kimse unutmasın, geliyor gelmekte olan. Bu ülkede, adalet istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. Bu ülkede demokrasi istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. Bu ülkede hükümetin topladığı vergilerin hesabının millete verilmesini istiyor musunuz? Bize katılacaksınız. Bu ülkede hak, hukuk, adalet olsun istiyor musunuz? Bize katılacaksınız? Birlikte yürüyeceğiz.

'Demokrasinin ayak sesleri geliyor'

Demokrasinin ayak sesleri geliyor. Özgürlüğün ayak sesleri geliyor. Hakkın hukukun ayak sesleri geliyor. Adaletin ayak sesleri geliyor. Birileri korkuyor, panik içinde. Sizi üzmesin onlar. Birlikte çaba ederek haramilerin saltanatını yıkacağız. Bu ülkeye haramiler değil, bu ülkeye demokratlar lazım. Bu ülkeye soyguncular değil, bu ülkeye özveride bulunan siyasetçiler lazım. Bu ülkeyi soyanlar değil, bu ülkeye alın terini katık olarak kullanan siyasetçiler lazım. Bunu yapacağız.”

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında "Hak, hukuk, adalet" sloganları atıldı.

Kılıçdaroğlu, 'Kim ulusal iradeyi gasp ederse karşısında milleti bulur' demişti

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, bugün Yalova’daki küme toplantısında; Yalova Belediye Lideri Vefa Salman’ın misyonundan uzaklaştırılmasını eleştirmiş ve devam eden yargılama süreci ile ilgili şu değerlendirmeleri yapmıştı:

“Bir olay oluyor, öğrenir öğrenmez olayı çabucak ilgili yerlere bildiriyor. Soruşturma açılmasını istiyor, soruşturma açmıyorlar, direkt doğruya dava açıyorlar lider hakkında. Ne buldunuz? Yok. Para almış mı? Yok. Banka hesapları 72 göbeği araştırdılar. Hiçbir şey yok. ‘O vakit vazifeye iade et’, ‘etmem’ diyor. Neden efendim? AK Partili birisi seçildi ve o burayı yönetecek? Milletin iradesine ipotek konulamaz demokrasiyi savunan herkesin milletin iradesine hürmet göstermesi lazım. Ekspere gönderdiler. Eksper üç tane eski sayıştay denetçisi, rapor verdiler. Hiçbir kusuru yok. ‘Burada Belediye Lideri suçlayacak hiçbir şey yok’ dediler. Rapor geldi, savcı itiraz etti. ‘Efendim eksperler hakkında kabahat duyurusunda bulunun’ diye. Neden? O denli talimat almış o savcıya buradan sesleniyorum, benim gözümde iki savcı var. Bir sarayın savcısı, iki cumhuriyetin savcısı, biz cumhuriyetin savcısına güveniyoruz. Neden vazifeye iade etmiyorsunuz? Demokrasi demokrasi, diyorlar değil mi? Demokrasinin d’sinden bile anlamıyorlar. Demokrasinin ne olduğunu dahi bilmiyorlar. Lider misyondan alındın ve beklediğin bu mühlet senin gelecekte onurla anlatacağın bir müddet olacaktır. ‘Ben hak gayreti yaptım’ diyeceksin. Bizler de hakkını, hukukunu ve onurunu koruyacağız… Hâkim, daima erteliyorsun. Otur kararını ver. Hakimsen hakimliğini bil. Vicdani kanaatine nazaran kararını ver ve biz bu olayı kapatalım yazıktır, günahtır. Kim ulusal iradeyi gasp ederse karşısında milleti bulur.”

Karabat: Kitle provoke edildi

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, pankart olayının akabinde şu değerlendirmeleri yaptı:

"Arkadaşlar, beşerler her an demokratik yansılarını gösterebilirler. Herkes de buna hürmet duyabilir. Fakat, binlerce insanın önünde Genel Lider orada konuşurken, provokasyon niteliğinde bir süreç yapılıyor. Münasebetiyle, buradan cürüm duyurusunda bulunuyorum. Bir an evvel yakalanması ve süreçlerin yapılması lazım. Artık orada yaşayanlar var; burada dinleyenler var. Bu türlü bir şey yapılabilir mi? Hangi siyasi sorumluluk bu ya? Emniyetin vazifesi kim asmışsa onları bulup gereken süreci yapmaktır. Kemal Kılıçdaroğlu konuşurken üstten pankart asıldı ve kitle provoke edildi. Sonrasında insanların oraya yönelmesi bilhassa sağlandı ve münasebetiyle biz burada ortada kemeriz, emniyet de var fakat öncesinde yapılması gereken süreç var.”

Üst Alt