Son Konu

Kime astım diyelim?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ASTIM ın söz karşılığı havayollarının daralması ,nefes darlığıdır. Bizler hastalarımıza astım dediğimizde ana ve pederler kanser demişiz üzere reaksiyon gösterir,korkar eminmisiniz? diye sorar ,kızar ;bazen 2. bir tabibe muhakkak danışır Halbuki bronşit dediğimizde reaksiyon O KADAR YUMUŞAKTIR Kİ ; BRONŞİTİN BAŞI MI AĞIR MI? ALLERJİK BRONŞİT Mİ ÜZERE SORULAR GELİR VE HASTA BUNUN ASLINDA BASITÇE tedavi olacak bir hastalık olduğunu zannederek ,kaygı duymadan teşhisi kabullenerek verilen tedaviye derhal başlar. Yani aslında her ikiside birbirine yakın mekanizmalarla oluşan astım-bronşitte teşhisin isimlendirilmesi aile açısından değerlidir. Aile bunun geçip geçmeyeceğini kesin tedavinin var olup olmadığını ASTIM deyince sorarken BRONŞİT dendiğinde ayrıntılandırmadan çabucak ilaçlara başlar. Evet saf ki iki teşhis birbirinin birebir değildir.Astım hava yollarının tekrarlayan enflamatuar bir illetidir.

Memleketimizde çocuklarda görülen en sık kronik hastalıktır ki bu nispet %6-8 olarak söz edilir.Duyarlı bireylerde nöbetler halinde gelen hırıltı,hışıltı,nefes darlığı,öksürük münhasıran gece öksürüğü ve sabaha karşı olan öksürük en kıymetli belirtilerindendir.Astım oluşturan sebepler allerjik ve non-allerjik allerjik olmayan iki başlıkta incelenir.Astım her yaş kümesinde olabilmekle birlikte ekseriyetle 2 yaşın altındaki çocuklarda bronşiolit,bronşit,biraz balgamı var,hışıltılı evlat üzere isimlendirilmelerle tanı söylenmekte olup bir kısmı tıbbi bir kısmı halk lisanıyla aslında evladınızın teneffüs yolları sorunlu denmeye çalışılmaktadır.Bazen hastalar o denli geçişkendir ki iki teşhis birebir anda kullanılabilmektedir tabipler tarafından.

Hastalık allerjik ise; ailede astım,allerjik nezle-saman nezlesi,egzema üzere bir marazı olan ebeveyn muhakkak sorgulanır. Nasıl ki evladımızın gözleri dayısına benzemişse hane tozu ,polen üzere bronş allerjik duyarlılığıda ona benzeyebilir.Yani allerji genetik geçişli olabilir.Ama öbür taraftan ailede olmasadazaman içinde evladımız duyarlanarak rastgele bir hususa allerjik reaksiyon geliştirebilir. Bazen 5 yaşında bir hastaya polen allerjisi var dediğimizde bugüne kadar yoktu nasıl olur ? diye sorar. Halbuki daha ileri yaşlardada allerji geliştiği bilinen bir ilmî gerçekliktir.

Allerjinin olmadığı astım-bronşit vakalarında münhasıran gece beslenen ve bu nedenle reflü marazı geliştirdiğimiz evlatları görmekteyiz. Allerjinin olmadığı gayri bir büyük öbekte viral üst teneffüs yolu illetlerinden ötürü bronş darlığı yaşayan hastalarımızdır. Bu durumda allerji yaratan etmenlerden;kirli havadan koruduğumuz,viral enfeksiyon maruzıyetini azaltıp aşılarla ve kimi ilaçlarla direncini yükselttiğimiz ve gece beslenmesini kesip reflü tedavisi yaptığımız evlatların büyük çoğunluğu bu illete karşı tedavide başarılı olacaktır.

Ensık rastladığımız allerjenler; mesken tozu ve akarları,polenler,tüy döken hane hayvanları , küf mantarlarıdır. Bunlarla uğraşta mesken içi nemin%50 civarında tutulması,evde çamaşır kurutulmaması,tüylü yünlü oyuncak,giysi,halı üzere tozu çokca barındıran eşyaların evlattan uzak tutulması kıymetlidir.Çocuğun sıkça kullandığı odaların hergün suya çeken yahut hepa filtreli elektrik süpürgesi ile temizlenmesini öneriyoruz .

Meskenin hiçbir odasında sigara içilmemesi,hatta sigara kullanan ebeveynin evlada dokunmadan evvel el-ağız ariliği yapıp giysilerini bile değiştirmesi o kokunun öksürüğü tetiklememesi için değerlidir .Astım-bronşit teşhisi tabibin muayenesi ile konulabilir.Film çekilmesi,tahlil yapılması kural değildir.Muayene sırasında evladın dinlenen teneffüs seslerinin o anda sıradan olmasıda astım-bronşit olmadığı manasına gelmez.

Geçmişte öksüren,balgam kusan,hırıltısı olan ve bu belirtileri birkaç kere yaşıyan kişi tabipçe takip edilip semptomların olduğu anda muayene edilerek teşhis konulabilir.Ya bronşit astım değilse işte o nedenle birinci görüşmede birtakım testler akciğer grafisi üzere,solunum fonksiyon testi üzere yaşı 5 ten büyük ve uyumluysa ve birtakım kan tahlilleri yapılabilir.Allerjiden kuşku diliyorsa kan tetkiki ve yaşça makulse ve uyumluysa ciltte allerji prick test yapılabilir. Hastaların ilaca verdiği yanıtta teşhisi katılaştıran bir başka faktördür.

Tedavide evvel belirtiler denetim altına alınır,sonra ataklar önlenmeye çalışılır,ilaç muhtaçlığı en aza indirilir;çocuğun günlük hayatını tüm evlatlar üzere yanına getirebilmesi amaçlanır.Verilen ilaçların nasıl kullanılacağı eğitimini hastaya şahsen hekimin kendisi vermelidir.Hasta nizamlı takip edilmeli,yapması ve yapmaması gerekenler detaylı anlatılmalıdır.Astım yineleyen bronşit hastaları her yıl eylül ile aralık ayı sonuna kadar grip aşılarını olmalıdır.

Ne yedirelim ne yedirmeyelim noktasında çok soru gelmekte olup münhasıran bıldırcın yumurtasından mucize beklememenizi önereceğim.Yapılan kimi çalışmalarda üzüm çekirdeği tozu ki hazır şurupları memleketimizde mevcut ve zerdeçalın soğuk verilmesinden yarar gören hastalar olduğu belirtilmekle birlikte;aslında öğünlerin nizamlı yapılması ve karışık her yiyeceğin tüketimi asıl olandır.Öksürüğün çok olduğu devirde ada çayı,ıhlamur üzere bitki çayları ve bol su içilmesi balgamı incelterek rahatlama sağlayabilir.Astım ve yineleyen bronşit tedavisi bir ekip işidir.Burada ailenin verilen ilaçları nizamlı kullanıp,düzenli tabip takibinde olması,çocuğun kullandığı ilaca ve cihaza entegrasyonu;hekimin yanlışsız teşhis ve ilaç kullandırması ile alınan akıllıca çevresel tedbirler tedavide başarıyı getirir.

Üst Alt