Son Konu

Kitap Okuma Alışkanlığında Anneye Dikkat

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kitap Okuma Alışkanlığında Anneye Uyarı
Alman pedagog Petra Ottmann, çocukların minik yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmasında en hoş rol modelin anne olduğunu açıklama etti

Çocuğun birincil öğretmeninin anne olduğunu belirten Petra Ottmann, kitap okuma alış kazanmada mektep öncesi eğitimin fazla önemli olduğunu söyledi Çocukların 36 yaş aralarında taklitçi yeteneklerinin üstteki seviyede olduğunu vurgulayan Ottmann, anne ve babanın çocuğun yanında birlikte kitap okumasının pozitif etki yapacağını kaydetti

Avrupa ülkelerinde çocuk oyuncağı satan dükkanlarda çocuk kitaplarının da satıldığını gösteren Ottmann, Almanya'da çocukların kitap okumayı rol modelle öğrendiğini anlattı Ottmann, Başta Almanya edinmek üzere hiç bir Avrupa ülkesinde anne ve baba çocuğa kitap oku yavrum demez Anne ve baba evde aralıksız kitap okuduğu için çocuğa misal teşkil ediyor Ben kitap okunan bir evde büyüdüm Çocuğumda aynı Çocuğum kitap okumuyor diyen anneleri görünce şaşırıyorum Vaktinin büyük bir bölümünü televizyon ekranı başında geçiren bir annenin çocuğu nasıl kitap okusun Çocukların ufak yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için kitapların resimli olması gerekirdiye konuştu

Bir çocuğun karakterini kazanmasında 06 yaş grubunun fazla önemli olduğunu vurgulayan Ottmann, eğitim ve öğretiminde temelini okul öncesi eğitim oluşturduğunu kaydetti Ottmann, Almanya'da mektep öncesi eğitim oranın yüzde 52 olduğunu bildirdi Alman pedagog, çocuk kitap okumuyor diyen anne ve baba ilk kez kendisinin kitap okuması gerektiğini kaydetti *

Üst Alt