Son Konu

Kıymalı Bamya

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kıymalı Bamya Tarifi İçin Malzemeler

*Yarım kilo bamya
*200 grm kıyma
*1 baş kuru soğan
*Dometes püresi
*Yarım limon suyu
*Tuz
*Sıvı yağ

*
Kıymalı Bamya Tarifi Yapılışı Merhaba?
Benim 25 yaşından, kendim yaptıktan sonra severek yemeğe başladığım vitamin deposu olan bamya tarifini paylaşmak istiyorum
Kışın bamyayı dondurulmuş olarak yada konserve olarak bulabilirsiniz Ayrıca bu tarifte taze domates yada yazdan hazırladığınız konserve kullanmanız bahsettiğim lezzete ulaşmanızı sağlayacaktır
Gelelim yapılışına;
Öncelikle kıymamızı tenceremize alıyoruz ve güzelce suyunu çekip çiğ kokusu gidene kadar kavuruyoruz Sonra üzerine ince yemeklik kestiğimiz soğan ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyip kavuruyoruz Ardından yıkanıp süzülen bamyaları da tenceremize alıp üzerine domates püresi(yada rendesi)ekleyip bamyalarla aynı hizada olacak kadar su ekliyoruz Kapağını kapatıp pişiriyoruz Orta ateşte yaklaşık yarım saat pişince limon ve tuzunu ekleyelim Bir müddet daha kaynayınca bir bamyayı kaşıkla yana doğru bastırın yumuşamış ve açılıyorsa altını kapatıyoruz (??Bakın burada önemli nokta pişme sırasında bamyalar eklenince çok karıştırmıyoruz Yoksa bamya içindeki sıvıyı salar ve hoş olmayan görüntü ve lezzet ortaya çıkar??salça yerine domates kullanmak da en önemli özelliği),1520 dakika dinlendirin ve yemeğimiz hazır Soğumuş olursa ısıtabilirsiniz yerken yoğurt yanında çok iyi gidiyor Yapacaklara Afiyet Olsun??

Üst Alt