Son Konu

kız cocuklarının eğitimi ile ilgili konferanslar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kız cocuklarının eğitimi ile ilgili konferanslar

Gunumuzde teknolojik ve bilimsel gelişme ve değişme beraberinde bireylerin eğitimliliğini zorunlu kılmaktadır Toplumun eğitim seviyesi ve kulturel birikimi, dunya uzerindeki statu ve rolunu belirler Toplumu oluşturan ailedir Eğitimin en onemli temel taşını ise aile oluşturur Aile de başlayan eğitim daha sonraki alanlarda eğitimi cok buyuk bir şekilde etkiler Ailede cocuk eğitiminde ilk ve en onemli unsur şuphesiz annedir Annenin cocuk uzerinde bıraktığı etki, verdiği eğitim ve terbiye anlayışı cocuğun tum hayatına yon verir Sağlıklı bir kişilik iyi bir toplum ferdi meydana gelir Dolayısıyla bugunun kız cocukları yarının anneleridir Kız cocuklarımız ne kadar eğitimli olursa ailesine, cevresine , ulkesine ve milletine faydalı olur Toplumun kalkınmasında ve gelişmesinde oncu rol oynarlar Şanlıurfa ’mızda ailelerin ve kız cocukların eğitimi ile ilgili bugune kadar az da olsa bir calışma var Şanlıurfa ’mızda okumayazma bilmeyenlerin oranı yuksektir Ulusal eğitime destek kampanyası cercevesinde okumayazma oranında bir nebze de olsa gelişme oldu Fakat yine de yeterli değildir Ulke genelinde okur yazarlık oranı % 86 iken ,ilimizde % 63

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın bu yonde iki projesi bulunmaktadır Bunlardan birisi, UNİCEF ile ortaklaşa yuruttuğu “Haydi Kızlar Okula kampanyası,diğeri ise Temel Eğitimin Desteklenmesi Projesidir Her iki proje kapsamında ilimiz de yer almaktadır

MEB ve UNİCEF işbirliği ile kız cocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla okumayazma oranı en duşuk 10 ilde başlatılacak olan bu kampanya “haydi kızlar okula sloganı ile yurutuluyor

Bugun Turkiye ’mizde 7,5 milyon insanımız okuma yazma bilmiyor Bunun 6 milyonunu kadınlarımız oluşturmaktadır Milli eğitim istatistiklerine gore, Şanlıurfa ’mızda kadınlarımızın okumayazma bilmeyenlerin oranı % 47 ’dir Kız cocuklarının okullaşma oranı ulke genelinde % 92 iken, ilimizde % 65 Bu yonde calışmalar yapılarak insanlarımızın okumayazma seviyelerini yukseltmeliyiz Bu amacla MEB ve UNİCEF işbirliğiyle yurutulecek olan bu kampanya kız cocuklarının temel eğitime katılımının sağlanması acısında cok onemlidir Bu kampanya sağlıklı ve uzman kişiler tarafından organize edildiği taktirde kız cocukların temel eğitime katılım oranı artacak, okula devam etmeyen kız cocukların da temel eğitime katılımı sağlanmış olur

Bu kampanyanın amacı; “ilk etapta Ağrı, Batman ,Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Muş, Şırnak, Van ve Şanlıurfa ’da uygulamaya gecilecek proje ile cocuklarının ‘ilkokul kayıt net oranı ’ ’okul cağında olup okul sistem dışında kalanların sayısı ve eğitimleri onundeki engeller amaclamaktadır Ayrıca bu proje cercevesinde annebaba eğitimi toplumsal duyarlılık,yerel yoneticiler, sivil toplum orgutleri ile medya kurluşlarına gore; Annebaba eğitimi ile ilgili radyo ve televizyonlarda kampanyalar duşunulmektedir

MEB ve AB işbirliği ile yurutulen bir diğer proje ise, Temel Eğitimin Desteklenmesi Projesi ’dir Bu proje ile ilgili gecenlerde bir yazı yazmıştım Finansmanı Avrupa Birliği tarafından karşılanan bu projenin amacı; Turk hukumetinin Temel Eğitim programına destek sağlamak, kentsel ve gecekondu bolgesinde eğitim dışında kalmış nufusun ihtiyaclarını karşılamaktır Bu anlamda Şanlıurfa Milli Eğitim Mudurluğu bunyesinde proje yurutme servisi kurularak Urfa ’mızdaki eğitim sorunları ve cozumleri yonunde geniş capta ceşitli oğretim yontem ve tekniklerle, paydaş goruşmelerle bir calışma yapıldı Bu calışma raporlaştırılarak Ankara ’da MEB ve AB uzmanlarına brifing olarak sunuldu

Bu projede Şanlıurfa ’mızda eğitim kalitesinin yukseltilmesi icin ozellikle kız cocuklarının temel eğitime katılımının sağlanması yonunde yapılan calışmalardı Oğrenci velileri ile yapılan birebir goruşmeler, ilcelere gidilerek paydaş goruşmeleri yapıldıBu projemiz MEB ve AB uzmanlarınca kabul edilmiş ve bu yonde calışmalar yapılmaktadır

Şanlıurfa ’mızda bugun okullaşma oranı ve derslik sayısı duşuktur Okuloncesi eğitimde okullaşma oranı hedef %16 olması gerekirken %1,2 dir Okumayazma oranları duşuktur Bu projelerin daha da geliştirilmesi ve uygulanabilir hale getirilmesi gerekir

Bolgenin sosyal ve ekonomik duzeyleri dikkate alındığında ilimiz okumayazma bakımından geridedir İnsanlarla yaptığımız bire bir goruşmelerde birinci sorunun eğitime olan inancının yitirildiği, ikincisi ise ekonomik nedendir Bazı velilerimiz de “ Kızım okuyup ta bana ne faydası olacak duşuncesi hakim Onun icin anaların değerini daha iyi anlamalıyız ‘Bugunun kızları yarının analarıdır ’ felsefesinden hareket edilerek kız cocuklarımızı temel eğitime katılımını sağlamalıyız Aileleri eğitmeli, eğitimin onemini ve değerini anlatmalıyız Oysa Ekonomik sorunlar, feodal yapının olumsuz tarafları, onları evlerine, tarlalara, mevsimlik işciliğe mahkum etmiştir

Bu olumsuzluklara rağmen kız cocuklarımıza sahip cıkılarak, yek vucut olalım Bolgemizdeki eğitim kalitesinin yukseltilmesi ve kız cocuklarımızın temel eğitimine katılımını sağlanması hususunda fedakarlık edelim Ama inanarak ve guvenerek

Şanlıurfa ’mızda kız cocuklarının neden okula devam etmediği, okumak istemedikleri ve oğrenimlerini neden yarıda bıraktıkları ile ilgili ailelerle şimdiye kadar yaptığım birebir goruşmeler ve ailelerden gelen goruşler ışığında sorun ve cozum onerileri aşağıdadır:

Üst Alt