Son Konu

Kızılay Haftası İle İlgili Kompozisyon

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kızılay Haftası hakkında Kompozisyon
Kızılay Haftası Kompozisyon
Kızılay Haftası Kompozisyon örneği
Kızılay Haftası İle İlgili yazı

Kızılay Haftası İle İlgili Kompozisyon

Kızılay bir takviye kuruluşudur Savaşta ve barışta halkın karagün dostudur Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar Yaraları sarar Her türlü yardımı yapar Barışta yangın, sel, deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak takviye elini uzatır Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere takviye eder Onlara yiyecek, giyecek, meşrubat, yakıt, çadır ve para yardımı yapar

Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftası ’nı kutlarız Kızılay bir yardım kurumudur Destek yardımsever bir duygudur İnsanları yücelten bir düşüncedir Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir Barışma içinde bir arada yaşamamızı sağlar Halk arasında birlik ve birliktelik duygularını geliştirir

Kızılay Haftasında Kızılay Derneğinin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda okulda, sınıfta konuşmalar yapılır, bilgiler verilir Radyo ve televizyonda Kızılay ile ilgili programlar yayınlanır

Kızılayın merkezi Ankara ’dadır Türkiye ’nin her il ve ilçesinde şubesi vardır Okullarda Kızılay Kolu kurulur ve çalışır Öğrencilerin üye olduğu bu kol, Kızılay ’a pul satarak destek toplar

Felakete uğrayanlara din, dil, cet ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü başlangıçta İsviçre ’li bir yazar savundu tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçre ’nin Cenevre kentinde toplandılar 1859 yılında Birincil Destek Derneği ’ni kurdular Bağımsız, yansız milletlerarası bir kuruluş olan bu dernek sonra Kızılhaç adını aldı Kızılhaç Derneği ’nin kuruluşundan kısa bir vakit sonradan ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu Dernek bir vakit sonra Hilali Ahmer adını aldı Hilal ay, ahmer kırmızı demektir Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi Türkiye Kızılay Derneği oldu

Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın rahatsızlık gibi felakete uğrayanlara yardım eder Depremden, selden, yangından hasar görenlerin yardımına koşar Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir Onlara her tür yardımda bulunur

Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder Aşevleri açar, aşevlerinde fakir, yetim, düşkün yurttaşlara gıda ve içecek verir

Yurt içinde veya yurt haricen yer sarsıntısı, su baskını baskını, savaş olur olmaz Kızılay depolarını açar, felaket bölgesine çadır, battaniye, giyecek, yiyecek, kan ve hap gönderir Bu yardımların dağıtımını sağlar Kızılay ülke içinde ve ülke dıştan yaptığı bu yardımları ; üyelerin ödentileri, yardımseverlerin bağışları ve öğrencilerin satın aldıkları Kızılay pullarından elde ettiği gelirlerle karşılar

Kızılay, hiç bir ayrım gözetmeksizin doğal yıkımlara uğrayanlara, savaş yaralılarına, düşkünlere, salgın hastalıklara yakalananlara, din, dil, halk ayrımı yapmadan yardım elini uzatır Kızılay gerektiğinde benzer amaçlı Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi takviye kuruluşları ile işbirliği yapar Kızılay gençlik kampları, aşevleri, hastaneler, dispanserler, kan merkezleri gibi sağlık ve takviye kuruluşlarını çalıştırır

Türkiye Kızılay Derneği ’nin beyaz zemin üzerinde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir

Kızılayın halka yaptığı yardımlar, yeniden halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan, bağışlardan oluşur Durumu iyi olan her vatandaş, Kızılay ’a destek etmeli, bağışta bulunmalıdır Hepimiz Kızılay ’a destek edelim Kızılay pulu alalım Kurban Bayramında kestiğimiz kurban derisini bu kuruluşa bağışlayalım Kızılay ’a yaptığımız destek fakire, fukaraya, felakete uğrayanlara yapılmış sayılır

Biz de bir gün felakete uğrarsak, Kızılay bizim de yardımımıza koşacaktır *

Üst Alt