Son Konu

KKTC Meclisi, Kutlu Adalı Cinayetini Araştıracak

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a84d29b857d4ee2df433f1fb47afd137633133d4.jpg

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Sedat Peker tarafından ortaya atılan argümanların araştırılması için KKTC'de Meclis Araştırma Komitesi kuruluyor.

Yeni Tertip gazetesinin haberine nazaran Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekilleri, eski Yeni Sistem muharriri Adalı’nın öldürülmesine ait meclis araştırması istedi. 

Önerge oybirliğiyle kabul edildi.

Ne olmuştu?

Sedat Peker, YouTube'dan yayınladığı 23 Mayıs tarihli 7'nci görüntüsünde öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili şu tezlere yer vermişti:

"1996’da Kutlu Adalı’nın cinayetine değineceğiz dedik. Kelam namus. Biz o vakit Mehmet Ağar, Korkut Eken daima beraberiz... Genciz, vatanseveriz... Bana genelde iş adamlarını yönlendiriyorlar, faili meçhullerden çok. Onları da anlatacağım. Bana dedi ki, 'Kıbrıs'ta bir adam var, Kıbrıs'ı Rumlara satmak istiyor' İki profesyonel dedi... Dedim sana öz kardeşimi vereceğim, Atilla Peker'i. Uzmandır, sokaklarda yetişmiştir. Biletlerden bakabilirler. Şanlı Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Adam namuslu adam, bu günleri görmüş, namuslu adam. Rumlara Kıbrıs'ı satacağı yok. Ortadan vakit geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut ağabeyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı diğer bir grup öldürmüş. Karşılaştık Korkut ağabeyle, 'Halloldu o iş' dedi. Atilla Peker doğruyu söyler. Öldürsek öldürdük derdim. Zamanaşımına girdi. Eşinin uğraşını daima uzaktan izledim. Neyi anlatayım. Hepimiz birbirimizin aynısıyız."

Atilla Peker'e birebir gün gözaltı

Birebir gün Atilla Peker, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki ikametinden gözaltına alındı. Kardeşinin gözaltına alınması üzerine Twitter hesabından paylaşım yapan Sedat Peker, "Korkut Eken ile Mehmet Ağar'ı neden gözaltına almıyorsunuz, yalnızca benim kardeşimi alıyorsunuz" dedi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Çaba Şubesindeki süreçleri tamamlanan Atilla Peker ile özel müdafaası Yunus Olcay, "ruhsatsız silah bulundurmak" cürmünden bugün Fethiye Adliyesine sevk edildi. Peker ile Olcay çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı konularak, isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Ayrıyeten Fethiye Savcılığı, Atilla Peker hakkında Kutlu Adalı cinayetine ait soruşturma başlattı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Mayıs'ta HaberTürk'te katıldığı programda Atilla Peker'in 6 Temmuz 1996 tarihinde konutunun önünde silahlı taarruz sonucu öldürülen gazeteci müellif Kutlu Adalı cinayetinden soruşturma açılması için talimat verdiğini söylemişti.

Kutlu Adalı cinayeti

Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı, vefatından çabucak evvel çok pahalı tarihi yapıtların kaçırıldığı St. Barnabas Kilisesi ve İkona Müzesi'nde gerçekleşen silahlı soygunu araştırıyordu. Adalı, soygundan dokuz gün sonra, 23 Mart günü yayımladığı haberinde, kelam konusu baskında KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'na bağlı resmi araçların kullanıldığını yazdı.

Adalı, Kıbrıs'taki Türk politikler ve etrafı tarafından milliyetçi ve vatansever olarak bilinse de devrin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a muhalifti. Denktaş hakkında yazdığı "Minaredeki deli" başlıklı yazı yüzünden konutu kurşunlanmıştı.

Adalı yazılarında, Kıbrıs’ta faaliyet gösteren bir dizi paramiliter örgütlerden bahsediyor, "Kıbrıs Barış Harekatı"ndan evvel birçok cinayetin onlar tarafından işlendiğini ve Rumların üzerine atıldığını sav ediyordu.

Kutlu Adalı, 2 Nisan 1996 tarihinde tehdit edildiğini açıkladı. Adalı'nın şikayetleri emniyet yetkilileri tarafından dikkate alınmadı. Adalı, 6 Temmuz 1996 günü konutunun önünde vurularak öldürüldü.

Kuzey Kıbrıs idaresi makamlarının başlattığı soruşturma sonuç vermedi ve cinayeti kimin işlediği belirlenemedi. Bunun üzerine eşi İlkay Adalı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhine dava açtı. 31 Mart 2005’te mahkeme, “cinayet hakkında kâfi ve inandırıcı araştırma yapılmadığı” münasebeti ile Türkiye’yi mahkum etti.

Yeni Sistem ve Bianet

Ayrıyeten bakınız

Üst Alt