Son Konu

Kolay peynirli borek

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kolay peynirli borek

Servis(Kaç Kisilik) :
Hazirlama Süresi:
Pişirme süresi:
Kategori: Hamur Isleri
Zorluk Derecesi:

Malzemeler

Hamuru icin:
1 kilo un
1 paket yas maya
yarim yemek kasigi tuz
1 su bardagi sivi yag
1 su bardagi yogurt
1 corba tasti ilik sut

Boregin arasi icin
1 yumurta, yarim cay bardagi sut ve ayni olcude yogurt, bir tutam tuz
birazcikta sivi yag, 1 cay kasigi kabartma tozu( bu malzemelerin hepsini cirpacakla karistirin)

Ic malzemesi
400gr boreklik peynir
maydonoz
1 tane kok sogan
tuz, pul biberi

Yapılışı

Ici icin kok sogani kare kare dograyin ve azicik sivi yagin icinde oldurun ve ocaktan alin, soguduktan sonra diger malzemelerle karistirarak harc yapin Hamurun malzemelerini cok sert olmayan bir hamur yogurun ve dinlenmesi icin kaldirin Hamur mayalandiginda yapmaya baslayin Kucuk bezeler alin ve oklava ile acin pizza tavasinin olcusunce ince olarak acin,biraz yapin ve hazirlayin sonrada isinmis pizza tavasinda teker teker pisirin ve hemen pisen yufkalari ikiye katlayin Pisirme ise tavanin icine koyun ve bir dakika sonra kaldirin diger tarafini da ayni sekilde bir dakika sonra kaldirin, yani cok pismeyecek , hazir alinan yufkalar gibi olacak Hamurun hepsini boyle acip pisirdikten sonra altisar yufka yapip paketleyip derin dondurucuya kaldiriyorum Simdi boregi yapmaya baslayalim, soguk pizza tavanin icini biraz yagliyorum, bir yufka yerlestiriyorum, yaptiginiz sutlu karisimdan firca ile suruyorum yufkanin her tarafi bembeyaz olana kadar suruyorum, uzerine peynirli harcimizdan yerlestirerek uzerine ikinci yufkayida ekleyerek tekrar sutlu karisimdan surup tekrar peynir doseyip, bu islemi yufkalar bitene kadar devam ediyorum En ustundeki yufkaya sutlu karisimdan surmeyin Pizza tavanin altini acip yani bire getirip yavas yavas pismesini bekliyorum zaten cok cabuk pisiyor Alti pisince dondermek icin ayarini kisin ve boregi ters cevirip kenarlarine biraz sivi yag ekleyerek silkeleyin yagin diger tarafa dagilmasi icin Ve altini yine dusuk ayarda pisirin ve cikartin kesin servis tabagina alabilirsiniz Bu boregi hazir satilan yufkalardanda yapabilirsiniz, ama kendinizin hazirladigi yufklardan daha guzel oluyor, tavsiye ederim Bu boregi firinin icinde pisirmenizde mumkun tabi eger firinin iicnde yapacaksaniz sutlu karisimi son tepsiye dosediginiz yufkanin uzerine surup, onceden isitilmis firinda pisirebilirsiniz 6 tane yufka az geldiyse siz 7 de yapabilirsiniz Pistikten sonra 7 tane yufkada ince bir borek olarak gorebilirsiniz
Afiyet olsun

Servis Önerileri

Aslinda yapimi cok kolay bu kadar cok yazdigima bakmayin Sizler bunu sadece peynirli degil ispanakli, kiymali, patatesli de yapabilirsiniz

Üst Alt