Son Konu

Koronavirüsten bu kez iyi haber

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, okulların açılmasıyla birlikte Covid-19 olgu sayılarında ufak tefek tırmanışlar yaşanabileceğini hatırlatarak, bunun bir dalga usulüne dönmesini beklemediğini kaydetti. Prof. Dr. Şener, "Bu yaz devrini rahat geçirdiğimiz üzere sonbahar ve kış periyodunu rahat geçirecek ülkeler içerisindeyiz" dedi.

Koronavirüs ile ilgili konuşan Prof. Dr. Alper Şener, bu yaz devrinde Türkiye'nin avantajlı bir durumda olduğunu söyledi. BA4 ve BA5 varyantlarının Avrupa Birliği ülkelerinden sonra Türkiye'de görüldüğünü ve pik yaptığını söyleyen Prof. Dr. Şener, "Geçtiğimiz 2 ay evvel yaşadığımız pik, şu anda sönümlendi. Şu an hastanelerde, müracaatlarda, ağır bakıma yatış oranlarında düşüş var. Covid-19 servislerinde de teker teker kapanma kelam konusu. Bu bu türlü devam eder mi, etmez mi? Aşikâr değil lakin her vakit birebir tedirginliği yaşıyoruz. İddia şu ki; bilhassa teneffüs yolu virüslerinin faal hale geldiği devir diyebileceğimiz kasım-aralık aylarında yine bir olay sayılarında kıpırdanma olabilir. Bunu, yüksek oranda hadise sayılarının tekrar tırmanışa neden olacak bir dalga formatına geleceğini düşünmüyorum. Zira Türkiye'de hali hazırda önemli bir oranda aşının kapsayıcılık yelpazesi var. Bunun yanında önemli bir kesim, Covid-19 enfeksiyonunu geçirdi. Bu koronavirüs hastalığını geçirmiş ve aşılanmış popülasyonu topladığımız vakit aşılanma kapsayıcı alanı oluştu" dedi.

'70 yaş üstü şahıslar kesinlikle hatırlatma dozlarını olmalı'

70 yaş ve üstünün risk kümesinde olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şener, "Özellikle bu kümeye yine davet yapmakta yarar var. Kasım-aralık ayı döneminde yahut tekrar olay sayısında artış yaşanacak olursa; bu dönemden evvel 70 yaş üstü kesinlikle hatırlatma dozlarını olmaları gerekmektedir. 70 yaş ve üstünün kasım-aralık ayında evvel yine bir dalga olması durumunda kendilerini muhafaza altına almaları gerekiyor" diye konuştu.

'Okulların açılma devrini rahat geçireceğimizi düşünüyorum'

Okulların açılmasıyla birlikte olgu sayılarında ufak tefek tırmanışlar yaşanabileceğini anlatan Prof. Dr. Şener, bunun bir dalga usulüne dönmesini beklemediğini kaydetti. Okullarda sınıfları havalandırma, servis ve toplu taşımada maske takmaya dikkat edilmesi dışında ekstra bir tedbire gereksinim duyulmayacağının göründüğünü belirten Prof. Dr. Şener, "Bu yaz periyodunu rahat geçirdiğimiz üzere sonbahar ve kış devrini rahat geçirecek ülkeler içerisindeyiz" tabirlerini kullandı.

Prof. Dr. Alper Şener, şöyle devam etti:

"Şu an Hindistan'da görülen BA.2.75 üzere bulaşı yüksek bir varyant Türkiye'de gündeme gelmezse; Türkiye'den yeni bir varyant çıkmazsa; dışarıdan gelecek bir varyanta kendimizi kâfi oranda koruyabilir, ülkeye girişini geciktirebilir ya da önleyebilirsek, bu kış periyodu için Türkiye teneffüs yolları virüsü dışında, Covid-19 için özellikli bir tabloya, hazırlanmaya gerek duyulmayacak."

Üst Alt