Son Konu

Köylüler 'Yerli Elon Musk' Diyor: Atık Malzemelerden Tarım Aracı, Tekne Motorundan Traktör Yaptı!

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7dfff0dc2784977b9245595c1c0f143efbfea155.jpg

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde 11 yıllık maden emekçisi ortaokul mezunu Gökhan Eroğlu, atık gereçlerden ürettiği 2.5 ton yük taşıma kapasiteli tarım aracının akabinde artık de tekne motorunu revize ederek 5 ton yük taşıyabilen traktör yaptı.

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesine bağlı Muharremler köyünde oturan Gökhan Eroğlu, 3 yıl evvel atık gereçlerinden 2,5 ton yük taşıyabilen tarım aracı üretti. Motosiklet motoru ve araba şanzımanını birleştirerek yaptığı tarım aracı büyük ilgi gördü.

20 bin lira maliyetle 4 çekişli traktör yaptı

Özel bir şirkette maden çalışanı olarak çalışan Eroğlu, kendini geliştirerek bu kere traktör imal etmeye karar verdi. Köylülerin ve ailesinin dayanağıyla geçen yıl çalışmalara başladı. 3 araba şanzımanını birleştiren Eroğlu, 30 ileri 15 geri vitesli 4 çekişli traktörü 20 bin lira maliyet ile yapmayı başardı.

5 ton taşıma kapasitesi var

5 ton yük taşıma kapasiteli traktör, tüm arazi koşullarında emsallerinden daha atak ve güçlü olmasıyla dikkat çekti. Tüm aksamını konutunun alt katındaki garajda kendi maharetiyle yapan Eroğlu, traktörüne Gök-Türk ismini verdi.

Köylüler 'yerli Elon Musk' diyor

Köylülerin 'yerli Elon Musk' ismini koyduğu Eroğlu, çalışma azmiyle ilçede de örnek olarak gösterilmeye başlandı. Evli ve 1 çocuk babası Gökhan Eroğlu, ortaokul mezunu olduğunu, lakin küçük yaşlardan itibaren araçlara ve makinelere ilgisinin bulunduğunu söyledi.

'Sürekli okuyarak kendimi geliştirdim'

Daima okuyarak ve deneme yanılma prosedürüyle kendisini geliştirdiğini anlatan Eroğlu, şunları söyledi: 

'Bağ bahçe tüm tarım işlerinde kullanabiliyorum'

Traktörü Cumhurbaşkanına armağan etmek istiyor

Eroğlu, yaptığı traktörü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a armağan etmek istediğini belirterek, "Ben bu traktörü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye armağan etmek istiyorum. Kendilerini çok seviyoruz. Takviye olunursa daha güzelini, daha gelişmişini yaparız. Bu bizim ulusal malımız. Sponsorlardan, iş adamlarından dayanak bekliyorum. Bundan sonraki projem yer altı maden ocaklarında taban yollarında sürülecek mekanize sistem. Materyal muhtaçlığımız var yalnızca. Kalıp ve torna makinesine gereksinimim var. Bunlar için Cumhurbaşkanımızdan takviye bekliyorum. Binlerce liraya mal edilen makineyi ben kendim üretebilirim. Bu maden ocaklarında hem iş güvenliği hem de üretimi arttırmaya yarayacak bir sistemdir" diye konuştu.

Köy muhtarı: 'Daha düzgününü yapmak ismine daima çalışıyor'

Muharremler Köyü Muhtarı Kısmet Karaoğlu, Eroğlu'nun köyleri için bir baht olduğunu söyledi. Herkesin yardımına koşan Eroğlu'nu 'yerli Elon Musk' olarak çağırdıklarını söz eden Karaoğlu, "Elektronik gereç ve motorlu taşıtlarla merakı var. Daha düzgününü yapmak ismine daima çalışıyor. Maden ocaklarından geri kalan kısımda bu tıp çalışmaları yapıyor. Bizim köyümüzde bu türlü bir arkadaşımızın olması gurur verici. Devletimiz ve ileri gelenlerimizden dayanak olursa çok daha güzel yerlere gelebilir. İki tane traktör yaptı. Bizim su motorlarını yapıyor. Gece- gündüz tüm arızalara koşuyor" dedi.

Üst Alt