Son Konu

KPSS lisans ile hangi memurluklar var?

moderatör

Super Mod
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Lisans mezunları KPSS’de nereleri tercih edebilir?​

KPSS B Grubu kadrolar, mühendislikten teknikerliğe, memurluktan hemşireliğe, mimarlıktan avukatlığa kadar atama yapılacak tüm kadrolardır. Tüm lisans mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar KPSS B Lisans sınavına girebilir. KPSS-B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır.

KPSS ne gibi meslekler var?​

Bu çerçevede, düz memurluk, kurum avukatlığı, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır. Bu kadrolara yapılacak atamalar için müracaat edecekler KPSS-B'ye girmektedir.

KPSS lisans A ve B grubu nedir?​

KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSSB kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSSB kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSSB kadrolardır.

Devlet memuru olmak için hangi KPSS?​

KPSS p3 puan türü ile hemen hemen her kurum memur alımı gerçekleştirmektedir. Kurumlar önceden belirlenmiş mali bütçeleri oranında her yıl bir ya da daha fazla memur alım ilanı yayınlamaktadır. KPSS P3 puanı olan adaylar bu ilanları takip ederek başvurularını yapabilmektedir.

KPSS lisans Hangi puanla nerelere girilir?​

P3 puanı dışında kpss lisans puanı ile memur alan kurumlar bulunuyor. P1 puanı türüne göre Merkez Bankası, Rekabet Kurumu personel alımı yapıyor. P2 puan türüne göre Merkez Bankası, Kalkınma Bankası, Vakıfbank personel alımı yapıyor. P10 puan türü eğitim fakülteleri mezunlarının başvuracakları kurumları temsil ediyor.

KPSS lisans Alan Bilgisi hangi bölümlere geldi?​

KPSS Alan Bilgisi sınavına önceden sadece İİBF (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çeko), SBF, Hukuk, Mühendislik vb fakültelerden mezun olan kişiler girebilmekteyken artık neredeyse tüm fakülte mezunlarından memur alımı yapılmaktadır.

Lise mezunları için KPSS Nedir?​

KPSS ORTAÖĞRETİM VE ÖN LİSANS BU YIL DÜZENLENECEK! Ancak bu sınavların puanlarıyla 2 yıl boyunca açılan ilanlara başvuru yapabiliyor. Bu yıl KPSS ortaöğretim (lise) sınavı 6 Kasım'da, KPSS ön lisans sınavı ise 2 Ekim tarihinde yapılacak.

Üst Alt