Son Konu

kramp nasıl gecer

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kramp girmesi nasıl gecer,
denizde kramp girerse ne yapmalı?,
kramp girince yapılması gerekenler nelerdir,

Kas krampı geciren birine yapılabilecek en iyi yardım, oncelikle yardım eden kişinin sakin olmasıdır Gerilen kasları nedeniyle dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olan hastaya nazik ve sabırlı davranmak, hastanın yapacağınız yardıma sabır gostermesinde onemlidir Hastaya yardımcı olabileceğinizi soyleyin ve rahatlamasına yardımcı olun

Hastayı duz bir zemine yatırın Bir elinizle kramp girmiş ayağı diğer elinizle hastanın baldırını sıkıca kavrayın Kramp giren ayağı yavaşca eski haline getirmeye calışırken (yukarı doğru kaldırırken ) baldırına da hafifce baskı uygulayın Bu sayede bacak ile ayak
arasında 90 derecelik bir acı oluşturmuş olacaksınız Bir sure bu pozisyonda durduktan sonra hastanın ayağını ileri ve geriye yavaşca hareket ettirerek krampın azalmasına yardımcı olun

Gebelik kramplarında da eşinizden yardım isteyerek aynı egzersizi yapmasını isteyebilirsiniz

Eğer sizin bacağınıza kramp girdi ise ve size yardım edecek biri yoksa, ayağa kalkıp, ellerinizi sert bir yere dayayın Kramp giren bacağınızı bukmeden geriye doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın Bir sure bacağınızı bu şekilde hareket ettirin Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olabilirsiniz

Eğer deniz ya da havuzda kramp girmiş ise yapabileceğiniz tek şey sakin olup, karaya doğru sırtustu, kendinizi yormadan yuzmektir Panik yapmanız en cok kendinize zarar verir Eğer suyun icinde yanınızdaki arkadaşınıza kramp girdi ise siz suyun icinde
arkadaşınızın bacağını ovalayarak ya da hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya calışın Krampların, kişiyi normalden daha fazla yorgun duşureceği unutulmamalıdır Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırt ustu yuzerek karaya ulaşmaya calışmak, yapılacak en doğru hareket olacaktır

Kramplardan uzak durmak icin aşırı sıcak gunlerde sıvı tuketimimize onem vermeliyiz Yaz gunlerinde normalden daha hızlı sıvı kaybedeceğinizden, bu donemlerde daha fazla su, ayran ve meyve suyu tuketmelisiniz Asla alkol alarak denize girmeyiniz Alkol kramp
riskinizi daha da artıracaktır Tek başınıza kimseye haber vermeden denizde acılmayınız Gebelik doneminde tuketilen su ve sut miktarına ozen gosteriniz

Üst Alt