Son Konu

kumeyl duası sozleri meali anlamı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
KUMEYL DUASI ANLAMI
Kumeyl duası olarak Ehli Beyt kaynaklarında meşhur olan bu dua, Hz Ali (as) ’ın sır arkadaşı Kumeyl bin Ziyad ’a Hızır ’ın duası diye oğrettiği engin maarifi iceren bir duadır Bu duanın ozellikle Perşembe geceleri okunması Ehli Beyt imamları tarafından tavsiye edilmiştir

Kumeyl duası şoyle başlıyor:

Allah ’ım! senin her şeyi kaplayan rahmetin hakkına; kendisiyle her şeye ustun geldiğin, karşısında her şeyin boyun eğdiği gucun hakkına; her şeye galip geldiğin ceberutun hakkına; onunde hic bir şeyin duramadığı izzetin hakkına; her şeyi dolduran azametin hakkına; her şeye ustun gelen saltanatın hakkına; her şeyin fani olmasından sonra baki kalacak vechin hakkına; her şeyin temellerini dolduran isimlerin hakkına; her şeyi ihata eden ilmin hakkına ve her şeyi aydınlatan cemalinin nuru hakkına senden niyaz ederim

Ey Nur, ey Kutlu, ey evvellerin evveli ve ey ahirlerin ahiri! Allah ’ım! Benim ismet perdesini yırtan gunahlarımı affet Allah ’ım! Bedbahtlıklara yol acan gunahlarımı affet Allah ’ım! Nimetleri değiştiren gunahlarımı affet Allah ’ım! Duanın icabetini onleyen gunahlarımı affet

Allah ’ım! Belanın inmesine sebep olan gunahlarımı affet

Allah ’ım! işlediğim butun gunahları ve yaptığım butun hataları affet

Allah ’ım! Ben sana zikrinle yaklaşmak istiyorum, ve seninle senden şefaat diliyorum; ve comertliğin hakkına beni kendine yaklaştırmanı ve şukrunu eda etmeyi bana nasip kılmanı ve zikrini bana ilham etmeni istiyorum

Allah ’ım! Huzu, huşu ve zelil olmuş bir dille, senden (hatalarıma) goz yummanı, bana merhametli davranmanı, beni verdiğine razı, kanaatkar ve her durumda mutevazı kılmanı diliyorum

Allah ’ım! İhtiyac ve yoksulluğu şiddetli olan, ve hacetini zorluklar anında kapına getirene, katında bulunanlara buyuk rağbeti olan kimsenin yalvarışı gibi sana yalvarırım

Allah ’ım! saltanatın buyuk ve mekanın yucedir, tedbirin gizlidir; emrin acık; kahrın galip ve kudretin her yerde caridir;(yururluktedir) ve senin hukumetinden kacmak imkansızdır

Allah ’ım! Senden başka gunahlarımı affedecek; kabahatlerimi oretecek; kotu amelimi iyiye cevirecek birini bulamam

Senden başka ilah yoktur; munezzehsin; sana hamd ederim

Ben kendime zulmettim ve cahilliğim yuzunden itaatsizlik yaptım, ve eskiden beri surekli bana lutuf ve ihsanında bulunduğun icin kendimi guvende hissettim (ve korkmadan sana karşı geldim)

Allah ’ım! Mevlam! Nice kotuluklerimin uzerini orttun; nice belaları benden geri cevirdin; nice hatalardan beni korudun ; hoşa gitmeyen şeyleri uzaklaştırdın; layık olmadığım nice guzel ovguleri benim hakkımda yazdın

Allah ’ım! Belam buyumuş, halimin kotuluğu haddi aşmış; amellerim beni aciz bırakmış, (heva ve heves) zincirlerim beni cokertmiş, uzun arzularım beni menfaatimden alıkoyup hapsetmiş, ve dunya beni boş şeylerle aldatmış; ve surekli kotuluklere ceken nefsim, cinayeti ve musamahakarlığımla beni aldatmış

Ey Seyyidim! İzzetinin hakkına senden istiyorum ki; amelimin kotuluğu, duamın kabulunu onlemesin ve bildiğin gizli sırlarımı acarak beni rezil etme; gizlice işlediğim kotu amelim ve davranışım, surekli ihmalkarlığım ve cahilliğim, nefsani isteklerim ve gafletimin cokluğu yuzunden, beni cezalandırmada acele etme

Allah ’ım! İzzetin hakkına her durumda bana karşı merhametli ve butun işlerimde rauf ol

Mabudum, Rabbim! senden başka kimin var ki, ondan, kotu durumumu gidermesini ve bu halime bakmasını dileyeyim

Mabudum, Mevlam! sen bana hukmettin; bense o hukumlerin hususunda nefsime uydum; bu konuda duşmanım (şeytan) ’ın (gunahları) tezyin etmesinden korkmadım; boylece beni istediği gibi aldattı ve alınyazısı da bu işte ona yardımcı oldu; işte bu başıma gelenlerden dolayı bazı sınırlarını aştım; ve bazı emirlerine karşı cıktım; butun bunlarda sana hamd etmek benim vazifemdir

(Amellerim dolayısıyla) Hakkımda yurutulen kaza ve kaderin; ve beni yakalayan hukum ve imtihanın karşısında gosterecek hicbir mazeret ve bahanem yoktur

Ey Rabbim! Kendimi ihmal edip işlediğim kusurlardan sonra; ozur dileyerek, pişman ve perişanlık icerisinde affını ve mağfiretini umit ederek, tovbe edip tekrar (sana) yoneldim ve gunahımı ikrar ve (sucluluğumu) itiraf ederek senin huzuruna geldim

İşlediğim gunahlardan kacacak bir mekan ve zor durumlarda sığınacak bir yer bulamıyorum; mazeretimi kabul edip beni sonsuz rahmetine dahil etmenden başka umidim yok; o halde mazeretimi kabul eyle ey Allah ’ım ve perişanlığımın şiddetine acı (heva ve heves) zincirlerinden kurtar beni

Rabbim! Bedenimin zayıf, derimin ince ve kemiklerimin hassas oluşuna acı

Ey yaratılışımı gercekleştirip beni yad eden, beni terbiye edip iyilik ve rızık veren; bağışının başlangıcı ve bana yaptığın gecmiş iyiliklerin hurmetine beni affeyle

Ey Mabudum, Ey Seyyidim ve Rabbim! Vahdaniyetine inandıktan; marifetin butun kalbimi doldurduktan; dilim zikrinle meşgul olduktan, muhabbetin icime işleidkten, Rububiyet makamına boyun eğerek sadakatle (gunahlarımı) itiraf edip, doğrulukla (sana) dua ettikten sonra, beni cehennem ateşiyle azap etmen gorulup (inanılacak) şey mi?

Boyle bir şey senden uzaktır; sen kendi yetiştirdiğin birisini zayi etmezsin; yakınlaştırdığın birisini kendinden uzaklaştırmazsın, barındırdığın birisini kovmazsın, veya kendisine merhamet ettiğin kimseyi belalara teslim etmezsin Sen butun bunlardan yucesin

Keşke bir bilseydim, Ey Seyyidim, Mabudum ve Mevlam! Azametin karşısında secdeye duşen yuzlere; sadakatle vahdaniyetine şahadet eden ve medh ile sana şukur eden dillere; ilahlığını gercekten itiraf eden kalplere, senin marifetinle dolup taşan ve boylece huşuyla eğilen batınlara cehennem ateşini musallat eder misin? Ve itaat etmek uzere ibadet yerlerine koşan ve gunahını itiraf ettiği halde senden mağfiret dileyen uzuvları (azaba ducar eder misin?)

Senin hakkında boyle duşunulemez; senin fazlu keremin bize boyle tanıtılmamıştır Ey Kerem Sahibi, Ey Rabb!

Üst Alt