Son Konu

Kurban Duası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
28
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kurban duası turkce ve arapca
Kurban keserken okunacak dualar
Kurban Kesim Duası

Kurban usulune uygun olarak kesmek icin dikkat gosterilir Bunun icin kurban, kesileceği yere suruklenmeksizin, zahmet vermeden getirilir, yol yanı yere getirilecek şekilde kıbleye karşı yatırılır Kesecek olan kimse once şu duayı okur:

İnni veccehtu vechiye lillezi fetara'ssemavati ve'larda hanifen vema ene minelmuşrikin

Muhakkak ben, dinime tam bağlanarak, o yeri ve gokleri yaratan Allah'a yoneldim Ben muşriklerden değilim(En'am SUresi, 79)

Kurban kesim işi bitince gidilir, iki rek'at şukur namazı kılınır, Allah'a hamd ve şukurde bulunulur Peygamberimiz, kurbanı kestikten sonra iki rekat namaz kılınız, arkasından da Allah'dan ne dileğiniz varsa isteyiniz, buyurmuştur Bu sebeple namaz kılındıktan sonra ayetten alınan şu cumlelerle dua edip namazdan kalkılır

İnne salati ve nusuki ve mahyaye ve memati lillahi Rabbi'lalemin

Şuphesiz benim namazım da, kurbanım da, dirilmem de, olumum de hicbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi olan Allah'ındır

KURBAN DUASI

“ Bismillahi Allahu ekber
Allahumme haza minke ve ileyke ve tekabbel minni İnni veccehtu vechiye lillezi fetaressemavati vel erda hanifen ve ma ene mine ’lmuşrikin
İnne salati ve nusuki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil alemin La şerike lehu ve bi zalike umirtu ve ene evvelul muslimin
Allahumme tekabbel minni kema tekabbelte min İbrahime halilike ve bi Muhammedin aleyhissalatu ve ’sselam, denir ve sonra tekbir getirilir:
“ Allahu ekber Allahu ekber
La ilahe illallahu vallahu ekber
Allahu ekber ve lillahil hamd ve
“ Bismillahi Allahu ekber denilerek Kurban kesilir

Anlamı:
“ Allahım bu sendendir ve sanadır Bunu ( kurbanı) benden kabul eyleYuzumu gokleri ve yeri yaratan Allah ’a, O ’nun birliğine inanarak cevirdim Ben muşriklerden değilim (elEn ’am,679)
“Namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve olumum hep alemlerin rabbi olan Allah icindir O ’nun ortağı yoktur Bana boyle emrolundu ve ben Allaha teslim olanların ilkiyim( elEn ’am 6162163)
Allah ’ım tıpkı Peygamberim Muhammed (AS) ile (halilin)İbrahim (AS) ‘ın kurbanlarını kabul eylediğin gibi bunu benden kabul et AMİN

Üst Alt