Son Konu

Kurtuluş Savaşında Turk Kadını

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kurtuluş savaşında kahraman turk kadınları
kurtuluş savaşında turk kadınlarının isimleri
kurtuluş savaşında kadın kahramanlar
kurtuluş savaşında turk kadının katkıları
kurtuluş savaşında turk kadınının rolu

Milli Mucadele ’deki isimsiz binlerce kadın kahramanın yanı sıra isimleri halen zihinlerde olan kadın kahramanlardan bazıları şoyle:

ONBAŞI HALİDE

Romancı Halide Edip Adıvar ise Halide Onbaşıolarak İstiklal Savaşı ’na katıldı Uzun sure cephelerde savaşan Halide Onbaşı, savaş alanındaki yararlılıkları nedeniyle İstiklal Madalyası almaya hak kazandı Turk bağımsızlık savaşının bir sembolu olan Adıvar, Turk edebiyatına kazandırdığı eserler ile gunumuz Turk genclerine ceşitli dersler vermektedir

KARA FATMA (FATMA SEHER)

Kara Fatmaolarak tarihe gecen, 1888 Erzurum doğumlu Fatma Seher, Balkan Harbi ’ne, Edirne ’de gorev yapan kocası subay Derviş Bey ile katılır I Dunya Savaşı ’nda, ailesinden 910 kadınla Kafkas Cephesi ’ne gider

Kara Fatma, Mondros Mutarekesi ’nden sonra eşi Ermeniler tarafından şehit edilen kadınları toplayarak, Ermeniler ile carpışır

Mustafa Kemal Paşa ile goruşerek gorev isteyen, kurduğu milis kuvvetiyle Bursa ve İzmit ’in işgalden kurtarılması icin mucadele eden Kara Fatma ’nın mufrezesinde savaşanların sayısını 350 ’ye cıkardığı bilinir

Sakarya ve Başkomutanlık muhaberelerine de katılan ve usteğmenlik rutbesine kadar yukselen Kara Fatma, 1955 yılında Erzurum ’da vefat ederken, cumhuriyetin temellerinin atılmasında pay sahibi olmanın mutluluğunu yaşamış kadın kahramanlardandı

TARSUSLU KARA FATMA, GAZİANTEPLİ YİRİK FATMA

Asıl adı Adileolan, Adile Halave Adile Onbaşıdiye anılan kadın kahramanın, silah arkadaşları arasında Kara Fatmaolarak anıldığı bilinir 810 kişilik milis kuvvetiyle Afyon Savaşı ’na katılan Kara Fatma, Tarsus ’un kurtulmasında buyuk yararlılıklar gosterir

Gaziantepli Yirik Fatma ise Gaziantep ’in Fransızlar tarafından henuz butunuyle kuşatılmadığı sırada, duşmanın hareket edeceği haberi gelince, buna karşı koymak icin yola cıkan milis kuvvetine, karşı cıkılmasına rağmen zorla katılır

Milis kuvvetlerine yardım eden Nafize Kadın, Yunanlılar tarafından yakalanarak, kuvvetler hakkında bilgi alınmak istenir, fakat Nafize Kadın işkencelere karşı koyarak hicbir bilgi vermez

İKİ OĞLUNU ŞEHİT VERDİ KENDİ GAZİ OLDU

Yunanlıların İzmir ’e girmesiyle Milli Mucadele saflarında yerini alan Ayşe Hanım, İzmir ’in Yunanlıların eline gecmesi uzerine Aydın ’a gider Aydın civarında kahramanca dovuşen Ayşe Hanımın burada buyuk oğlu şehit duşer I ve II İnonu Savaşlarına katılan Ayşe Hanım, ikinci oğlunu da bu savaşlarda şehit verir Sakarya Meydan Muharebesi ’ne de katılan Ayşe Hanım, bu savaşta kasığından yaralanır ve tedavi gordukten sonra mufrezesine katılır

GORDESLİ MAKBULE

Vatan işgal altındadır; Yunanlılar Sakarya Savaşı ’nı kaybetmiş, mevzilerine cekilmişlerdir Gordesli Makbule, kocası ile cete kurarak dağlara cıkar 17 Mart 1922 ’de Kocayayla ’da cereyan eden bir catışmada Makbule, geri cekilen cete arkadaşlarını kınayarak cesaret verici bir konuşma sonrası duşmana saldırır ve başından aldığı kurşunla şehit duşer Ama silah arkadaşları duşmanı yenerler

FRANSIZLAR ’A YANLIŞ YOL GOSTEREN KILAVUZ KADIN

Adana ve yoresinde Fransızlar ’a karşı verilen mucadelede yer alan ve milis kuvvetlerine katılan Kılavuz Hatice, 8 Mayıs 1920 ’de milli kuvvetler Pozantı ’ya taarruzu başladığında, kritik bir duruma duşen Fransızları kandırarak kılavuzluk eder Hatice, kılavuzluk yaptığı Fransızlar ’a yanlış yol gostererek Karboğazı ’na sokar Boğazda sıkışan Fransızlar, Turk askerine esir duşer

BİTLİS DEFTERDARININ HANIMI

Kahramanmaraş ’ta duşmana karşı verilen mucadelede en fazla yararlılık gosterenlerin arasında Bitlis Defterdarının Hanımı da bulunmaktadır Bitlis Defterdarının Hanımı olarak bilinen bu kadın kahraman da, Kayabaşı Mahallesi ’nde 8 duşmanı oldurmuş daha sonra erkek elbisesi giyerek milis kuvvetlerine katılır

TAYYAR RAHMİYE

Adana ’nın kadın kahramanlarından Rahmiye Hanım da, 9 Tumen ’in 1920 yılının Şubat ayında Hasanbeyli civarında Fransızlar ile yaptığı muharebeye mufrezesiyle katılır Muharebe sırasında ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak icin ileri doğru atıldığından dolayı kendisine Tayyar Rahmiyelakabı verilir

Temmuz 1920 ’de Osmaniye ’deki Fransız karargahına yapılan hucumda arkadaşlarının tereddudunu gorunce, Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olduğunuz halde yerde surunmekten utanmıyor musunuz?diyerek hucuma gecilmesini sağladığı tarihi kaynaklarda yer almaktadır

BİNBAŞI AYŞE
İstikbal Harbi hakkında yazılmış eserlerde goğus goğuse carpışmış pekcok Musluman Turk kadınlarından bahsedilir Nene Hatun, Kara Fatma, Ayşe Cavuş isimleri pek sık zikredilen şahsiyetlerdir Binbaşı Ayşe de, adını hep minnet duygularıyla anmamız gereken kahramanlar arasındadır Binbaşı Ayşe, bizzat kendi macerasını şoyle anlatmaktadır:
“Buyuk harpte Kafkas Cephesi ’nde yaralanarak olen kocamın ve tum vatan evlatlarının intikamını almaya and icmiştim Allah, bu fırsatı 15 Mayıs (1)335–(1919) ’da bana verdi İzmir ’i Yunanlılar işgal ettiği sırada ilk mukavemetimiz sona erip şehre Yunanlılar hakim olunca Aydın ’a gittim Orada faaliyete gecerek bir Kuva–yı Milliye birliği teşkil edip, bilahare Nuri Cetesi ’ne katıldım Aydın muharebelerini yaptıktan sonra Kocarlı ’ya cekildik Bu sUretle, bilfiil atıldığım İstiklal Mucadelesi ’ne başından sonuna kadar iştirak ettim
İlk defa Sakarya ’da sol kasığımdan piyade mermisi ile yaralandım Seyyar hastanede tedaviden sonra tekrar mufrezeme iltihak ettim Buyuk Taarruz ’da Mursel Paşa Fırkası ’na iltihak ettik Ve Ahır Dağları ’ndan duşman gerilerine akmağa memur edildik İzmir ’e ilk giden birlikler arasında ben de vardım Ancak, bu arada misketle sol bacağım kırıldı
Binbaşı Ayşe, kocasının en kıymetli birer yadigarı olarak sakladığı ziynetlerini satarak at, mavzer, elbise ve cizme tedarik etmiş ve bu mucadelede, derece derece terfi ederek Binbaşılığa kadar yukselmiştir

SUREYYA SULUN HANIM
İşte kahraman Turk kadınlarından bir kahraman; Milli Mucadele yıldızlarından bir yıldız daha: Sureyya Sulun HanımVan ’da doğmuştur Yaşadığı kasaba, duşmanın korkunc zulum ve tarruzuna maruz kalmış, babası şehit olmuştur Nihayet, biraraya gelen beşyuz civarında cengaver, Erek kasabasında toplanarak aziz topraklarını savunmaya karar verirler Ve tabii, Sureyya Sulun hanım ve uc kardeşi de bu kahramanlar meydanındadır
Yoğun bombardıman altında ilerleyerek Karakose ’ye gelen bu kahraman Kuva–yı Milliyeciler, Murat Irmağı boylarında tam bir bucuk ay duşmanla carpıştılar Beyazıd ’a doğru yururken yurekler acısı bir manzara ile karşılaştılar Binlerce Turk koylusunun işkenceler icinde can vermiş cesetlerini gorduler Bu mezalimi yapan duşmana hıncla taarruz edenlerin başında Sureyya Sulun hanım vardı
Iğdır civarında kanlı carpışmalar oldu Duşman birlikleri cok kuvvetli ve Rusya ’dan devamlı surette takviye alıyordu Beşyuz yiğit, yılmadan, kacmadan doğuştuler Oluyor, teslim olmuyorlardı Bu muharebede Sureyya Hanımın uc kardeşi birden şehadet şerbetini ictiler Kardeşlerinin kollarında can vermesine rağmen yılmadı ve cenk meydanını terk etmedi Kala kala dort kişi kalmışlardı Daha sonra Karakose ’ye cekilen Sureyya Sulun Hanım, burada Ziverbey Taburu ’na iltihak etti Bir ara yaralandı ve Erzurum ’a dondu

NENE HATUN (1857 1955)
Tarihimize 93 Harbiadıyla gecen TurkRus savaşında Erzurum'un Aziziye Tabyası'nda gosterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Turk kadını Erzurum'da doğdu, tam doksansekiz yıl orada yaşadı Bir kahramanlık sembolu olarak tanındı ve anıldı Omrunun son demlerini Ucuncu Ordu'nun annesiolarak gecirdi 1955 yılında Yılın Annesisecildikten sonra, 22 Mayıs 1955 gunu Erzurum'da zaturreeden vefat etti, Aziziye Şehitliğine gomuldu
Nene Hatun, Erzurum'da dogdu 98 yil Erzurum'da yasadiktan sonra yine Erzurum'da, zaturre hastaligindan hayata veda etti Olumunden uc ay once Turk Kadinlar Birligi tarafindan ANNELER ANNESI secilmisti

NEZAHAT HANIM
Gordes ve Inonu meydan savaslarinda , carpismalara katilan 70 Alay Komutani Hafiz Halit Beyin kizi olan Nezahat Hanim 8 yasinda oksuz kalmis ve babasiyla cephelerde dolasmistir Askerlere hizmet ve cesaret veren Nezahat Hanim ’in 100 den fazla dusman askeri oldurdugu bilinmektedir

ve binlercesi

Üst Alt