Son Konu

Leopar Kurabiye (Kıyır Kıyır)

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
leopar-kurabiye-kiyir-kiyir.jpg

Leopar Kurabiye (Kıyır Kıyır) Tanımı İçin Gereçler

• 125 gram margarin
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
  • 3 çay bardağı un (Kontrollü ekleyin)
  • 1 paket vanilya
  • 1 tatlı kaşığı süt (Açık renk kakaolu hamura eklenecek)
  • Açık renk hamur için 1 çay kaşığı kakao
  • Koyu renk için 2 tatlı kaşığı kakao

Leopar Kurabiye (Kıyır Kıyır) Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Öncelikle bir kase içine yumuşamış margarin, pudra şekeri, yumurta sarısı eklenir.
  2. Üstüne elenerek un ve vanilya eklenerek yoğrulur. Ele yapışmayan hamur elde edilir.
  3. Hamur da 2 küçük beze ayrılır ceviz büyüklüğü kadar kâfi oluyor.
  4. Ayrılan bir bezeye 2 tatlı kaşığı kakao, başkasına 1 çay kaşığı kadar kakao ve süt eklenerek yoğrulur.
  5. İki yağlı kağıt ortasına sade hamur koyulur ve merdane yardımıyla orta kalınlıkta bir hamur açılır.
  6. Koyu renkli kakaolu hamurdan bilye büyüklüğünde yuvarlaklar yapılır. Sade hamurun üstüne bu yuvarlaklar karışık halde koyulur elle üstüne biraz bastırılır ve düzleştirilir.
  7. Açık renk hamurdan daha minik modüller alınır ve koyu renk hamuru kapatmayacaksan formda üstüne koyulur. Tekrar yağlı kağıt koyulup biraz merdane ile hamur düzleştirilir.
  8. Bir kaseye çok az un koyulur ve çay bardağının ağzı una batırılıp çıkarılır ve hamurdan yuvarlaklar kesilir. Tüm hamur bitene kadar tıpkı süreç uygulanır.
  9. Kalan kesimler biçimlerini bozmadan ortaya yanlışsız birleştirilir ve tekrar yuvarlak yapılır.Ben kalan ve yeterlice birleşmeyecek hamurları rulo yapıp ay halinde kestim hamur kalmadı böylelikle.
  10. Yağlı kağıt serili tepsiye dizildikten sonra evvelden ısıtılan 180 fırında 15 20 dakika kadar pişirilir. (çok kolay pişiyor denetim edin).Afiyet olsun

Üst Alt