Son Konu

Manavgat'taki Yangının Sorumlusu Bulundu

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
manavgat-yangin-sorumlu-itiraf-psikoloji-bozulmustu-1628089687.jpg

Türkiye’yi etkisi altına alan yangınlardan olan Manavgat yangını hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Daha önce yangının sorumlusu 16 yaşında bir çocuk olarak gösterilmişti. Fakat ortaya çıkan son bilgilerle birlikte asıl sorumlunun bu çocuk değil, 12 yaşında olan başka bir çocuk olduğu ortaya çıktı.

İfadesinde oldukça net bir şekilde yangını kendisinin çıkardığını belirten M.A.T. bunun sebebi olarak psikolojisinin bozulmasını gösterdi. Anne ve babasının ayrılacağından ve okul yıllarında geçirdiği kötü anılardan bahseden M.A.T. serbest bırakıldı ve yurda yerleştirildi. İşte detaylar:

“Büyümesini engellemeye çalıştım ancak başaramayınca koşarak hızlıca eve gittim”

a70995cb6f0dd569cd905e7f9aebc21d5762734c.jpeg

Olayı anlatmaya en başından başlayan ve pişmanlığını dile getiren M.A.T. ifadesinde şunları söyledi:

28 Temmuz tarihinde ablam ve kardeşim ile birlikte dayımlara kahvaltıya gittik. Saat 10.00 gibi eve geldik. Sonra saat 13.00-14.00 sıralarında dışarıya çıktım. Kafamda daha önceden annem ve babamın durumu nedeniyle ormanı yakma planım vardı. Mutfakta bulunan çekmeceden aldığım mavi renkli bir çakmak ile ormana gittim. Biz bu ormanda daha önceden hayvancılık yapmıştık. Bu sebeple ormanı biliyordum. Ormana gittiğimde yerde bulunan kurumuş çalılara etraftan biraz daha çalı ve kurumuş ot toplayarak çember haline getirdim ve elimdeki çakmakla orayı ateşe verdim. Beş dakika kadar orada kaldım. Yangın büyüdü. Ben ormanın yakınlarındaki oduncunun bulunduğu yöne doğru gittim ama oduncuyu görmedim. Yangının istif halinde bulunan odunlara doğru ilerlediğini görünce yangının daha fazla büyümesini engellemeye çalıştım. Ancak başaramayınca koşarak hızlıca eve gittim. Ormanı hiç kimseden talimat almadan kendi istediğim ile yaktım. Bu konuda birileri bana tehditte bulunmadı veya yönlendirmesi olmadı. Ormanı yakmam konusunda kimse beni tehdit etmedi, aileme ya da bana zarar vereceklerini söylemediler. Çok pişmanım.

2e631167f7c026fc4e363d408b4ef188a9f95276.jpeg

Daha önceki ifadesinde 16 yaşındaki C.Y.’nin kendisine ormanı yakmasını söylediğini belirten M.A.T, 16 yaşındaki çocukla aralarındaki sorunlardan ötürü kendini korumak amacıyla öyle söylediğini belirtiyor. İfadesi ise şu şekilde:

C.'yi, ablam Y. ile bir dönem arkadaşlık yapmasından dolayı tanırım. Bu ormanın içinde C.'nin ablama sarıldığını ve öptüğünü gördüm. Ayrıca C. benim boğazımı sıkmıştı. Bu nedenden dolayı C.'nin ismini verdim. İfadem alındığı sırada korktuğum için kendimi korumak amacıyla böyle bir beyanda bulundum

“Psikolojim bozulmuştu”

a1366e8ca941b1abdafd393dbfcf2738e67c9e21.jpeg

"Annem ve babam ayrılacaklarını söyledikleri için psikolojim bozulmuştu, bu nedenle evden çakmak aldım. Aklımdan ormanı yakmak geçti. Psikolojimin bozulma nedeni sadece annem ve babamın ayrılacak olması değildir. Ayrıca ilkokul 1'de arkadaşlarım beni dövmüştü. Bu nedenle de psikolojim bozulmuştur."

En sonunda M.A.T., adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. M.A.T. için eğitim tedbiri uygulanmasına ve resmi bir yurda yerleştirilmesine karar verildi.

Üst Alt