Son Konu

Mayalı Kek Harcı İle Aynı Kalıpta Sade Ve Kakaolu Kek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
mayali-kek-harci-ile-ayni-kalipta-sade-ve-kakaolu-kek-9.jpg

Mayalı Kek Harcı İle Tıpkı Kalıpta Sade Ve Kakaolu Kek Tanımı İçin Gereçler

• 3 yumurta
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağından bir parmak eksik sıvı yağ
  • 2-2, 5 su bardağı un ( denetimli ekleyin)
  • 1 paket pakmaya mayalı kek harcı ( ben bunu kullandım şayet kullanmayacaksanız 2 kabartma tozu -1 paket vanilya kullanın)
Kakaolu kısım için
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • İsteğe nazaran (damla çikolata ve meyve parçaları)( ben pakmaya meyve modülleri ve damla çikolata kullandım )

Mayalı Kek Harcı İle Birebir Kalıpta Sade Ve Kakaolu Kek Tanımı Yapılışı

1. Yumurta ve şekeri uygunca beyazlaşana kadar çırpalım.
  2. Üzerine sütü sıvı yağı ekleyip karıştıralım.
  3. Üzerine unu mayalı kek harcını koyalım karıştıralım ( unu yavaş yavaş ekleyiniz yumurta boyutuna bardak boyutuna nazaran değişkenlik gösterebilir, bir de pakmaya mayalı kek harcı kullanmayacaksanız bu esnada unun üzerine kabartma tozu ve vanilyayı ekleyin).
  4. Kek harcımızın yarısını diğer bir kaba ayıralım ve ona kakao ekleyip karıştıralım (kakaolu kısım çok katı olursa 1-2 yemek kaşığı civarı süt ilavesiyle kıvam ayarlayabilirsiniz).
  5. Kek kalıbına ikisini birlikte birini bir taraftan birini bir taraftan olacak halde tıpkı vakitte kek harcımızı boşaltalım.
  6. Üzerine isteğe nazaran beyaz kısma meyve kesimlerini.
  7. Kakaolu kısma damla çikolatayı ekleyip üzerinden çok az karıştırıp ısınmamış soğuk olan fırına koyup evvel 180 dereceye açıp 15 dk daha sonra 150 dereceye düşürüp 25 dk kadar pişirelim.
Not : mayalı kek harcı kullanmazsanız kekinizi evvelce 180 derece ısınmış fırına sürebilirsiniz.

Üst Alt