Son Konu

Mayalı Poğaça

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Mayalı Poğaça Tanımı İçin Malzemeler

• 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı ılık süt
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 adet yumurta beyazı içine sarısı üzerine sürmek için
  • 1 paket kuru ya da yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik sıvı yağ
  • 5-6 bardak elenmiş un

Mayalı Poğaça Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Süt, su, şeker ve mayayı bir kaba alıp, karıştırıp, ön mayalandırma yapıyoruz. Ben süt ve suyu ocakta biraz ılıtıp, o denli yapıyorum eliniz yanmayacak kadar.
  2. 5 dk bu türlü mayalandıktan sonra içerisine yumurta beyazı, sıvı yağ elenmiş un ve tuzu koyuyoruz, unu yavaş yavaş koyalım hepsini birden koymayalım.
  3. Böyle yoğurup toparlıyoruz hamuru üzerini ister bezle ister streç sinemayla kapatıp, mayalanmaya bırakıyoruz 1 saat vaktiniz varsa kâfi yoksa 45 dk falanda kâfi olur.
  4. Mayalanan hamurun havasını alıyoruz elimizle az birşey yoğuruyoruz yumak yumak yapıyoruz.
  5. Oklava ya da merdane yardımıyla ceviz büyüklüğünde hamur alıp, açıyoruz uçlarından orta kısma gelecek kadar çizgi çizgi kesiyoruz bıçakla.
  6. Kesmediğimiz tarafın ucuna ister peynir ister patates farketmez hazırladığımız iç malzemeyi koyuyoruz ve sarıyoruz.
  7. Hepsini yapıp, yağlanmış tepsi ya da yağlı kağıt serilmiş tepsiye alıp, üzerlerine yumurta sarısı ve 3-4 damla sıvı yağ karışımından sürüyoruz.
  8. Susamda serpip fanlı fırında 30 dakika filan 180 derecede pişiriyoruz.
  9. Pişen poğaçalarımızı fırından çıkartıp üzerine az birşey su serpip, bezle kapatıyoruz üstünü biraz soğuduktan sonra kaba koyup, kaldırabilirsiniz ya da sıcak sıcak servis edebilirsiniz afiyet olsun :)
Not: Herkesin fırını pişme derecesi farklıdır siz daha âlâ bilirsiniz fırınınızın pişme ayarını denetim ederek pişirelim. Üzerleri kızarınca pişmiştir.

Mayalı Poğaça Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt