Son Konu

MEB, çocuk oyunları filmi hazırlattı[Genç Yetenekler Timi]

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MEB, çocuk oyunları filmi hazırlattı

ANKARA (İHA) Milli Eğitim BakanlığıDanone işbirliği ile geleneksel çocuk oyunları filmleri hazırlattı

Benimle Oynar mısın?projesi kapsamında çekilen film 40 yöresel çocuk oyunundan oluşuyor Teknoloji çağı çocukları, unutulmaya yüz tutan 'Mendil Kapmacave Yakan Topgibi oyunları öğrenecek Benimle Oynar mısın?çocuk oyunları filminin tanıtımı amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nda bir toplantı düzenlendi Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, salondaki çocuklarla el ele tutuşup sevimli afacanlarla sohbet etti

Törende konuşan Bakan Çelik, kendi çocukluk günlerinden söz ederek, Bizim çocukluk dönemimizde renkli masal dünyamız ve arkadaşlarımızla paylaştığımız oyunlar vardı Şimdi vurdukırdılı filmler, oyunlar çikletlerden bile çıkıyor Her oyunda yüzlerce kişinin katledildiği manzara ile karşı karşıya kalan çocuk, okula geldiğinde bunu arkadaşları üzerinde denemeye çalışıyor Bu tür filmler çocukları olumsuz yönde etkiliyordiye konuştu

Bakan Çelik, Mili Eğitim Bakanlığı'nın özel sektör ile yaptığı işbirliği çalışmalarını da hatırlatarak, eğitim sisteminin devletözel sektör dayanışması ile gelişebileceğini kaydetti Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yılki bütçesinin 215 katrilyon lira olduğunu hatırlatan Çelik, Hollanda Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise 35 milyon öğrenci için 200 milyon Euro'nun üzerinde bütçe ayırdığını kaydetti Yapılan konuşmaların ardından Bakan Çelik ile Danone Genel Müdürü Serpil Timuray işbirliği protokolünü imzaladı Bakan Çelik, bir gazetecinin 14 yaşındaki çocuğun okuldan alınarak nişanlandırıldığını hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

Basında çıkan bu tür haberleri değerlendiriyoruz Gerekirse çocuğun ailesi ile görüşüyoruz Eğitimde feda edebileceğimiz tek bir fert bile yoktur Artık maddi durumu iyi olmadığı için eğitime devam edememe gibi bir mazeret yoktur Çünkü 250 ortaöğretim yurdu yaptık, okuyan çocukların fakir ailelerine Şartlı Nakit Desteği veriyoruz Söz ettiğiniz olayı arkadaşlarımız değerlendiriyor

Bakan Çelik, program sonunda çocukların geleneksel oyunlarını izledi, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi Kent yaşamının ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle televizyon ve bilgisayar oyunlarına yönelen çocukların doğal yaşam ortamlarında fiziksel ve sosyal gelişimlerinin daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla çekilen film, 40 yöresel oyundan oluşuyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyun zamanlarını televizyon ya da bilgisayar başında geçirerek sosyal yaşamdan uzaklaşan çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncülüğü ve Danone'nin desteğiyle yepyeni bir proje hayata geçirildi Projeye adını veren Benimle Oynar Mısın?adlı film, gelişen teknolojiye paralel olarak, unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunlarını belgesel formatında bir anlatımla aktarıyor

Film dışarıda oynayabileceği ve onlara yararlı olabilecek oyunlar arasından çocuk psikologlarıyla birlikte yapılan seçmeler ile önceliklendirilen ve yörelerinde çekilen 40 oyunu içeriyor Bu proje ile çocukların oyun dağarcıklarının geliştirilmesi, sosyal yanlarının güçlendirilmesi, aktif ve katılımcı olarak yaşıtlarıyla daha çok bir arada olabilmeleri hedefleniyor
kaynak:ntv

Üst Alt