Son Konu

Meta Yaşanan Felakete Sessiz Kalmadı

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
metaya-118-milyar-dolarlik-dev-ceza.jpg

Teknoloji devi Meta, merkez üssü Kahramanmaraş olan iki büyük depremin ardından yapacağı yardımı açıkladı.
twitterin-ardindan-meta-da-isten-cikarmalara-basliyor.jpg
Üç gün önce yaşanan ve Türkiye’yi derin üzüntüye boğan en az 10 ilde hissedilen  depremin ardından vatandaşlar depremde zarar gören insanlar için yardım seferberliğinde bulunmaya devam ediyor. Bu yardım seferberliğine pek çok ünlü isim, şirket ve holding de katıldı. Yardım kampanyalarına destek olan bu şirketler arasına son olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta’da katıldı.  

Birçok şirket bağış ve farklı yollarla yardımda bulundu. Meta’da yardım seferberliğine farklı yollardan katkıda bulunacağını duyurdu.
  • Meta Deprem Bölgesine Yapacağı Yardımları Duyurdu 
Meta şirketi yapacağı yardımları kendi resmi internet sitesinden açıkladı.Şirketin yapacağı yardımlar şu şekilde:

Facebook’ta Krizle Mücadele

Bu zor zamanlarda iletişim çok önemli ve insanlar sevdikleriyle iletişimde kalmak, yardım istemek, birbirlerine destek olmak için sıklıkla bu araçları kullanmaya devam ediyor. Türkiye’de ve Suriye’de yaşanan depremlerin ardından Facebook Güvenlik Kontrolü özelliğini etkinleştirdi.Bu sayede insanlar Facebookta kendilerini güvende işaretleyebilecek bununla birlikte de sevdiklerine ve arkadaşlarına iyi olduklarını bildirebilecek. Bu özellik yüz binlerce insanın kendini güvende olarak işaretlemesine olanak sağladı. Ayrıca Toplum Yardımı özelliğinin etkinleştirilmesi ile insanların yardım istemesi ve yardımların geç kalınmadan iletilmesi sağlandı.

Kan Bağışı Aracının Güçlenmesi

Kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için Kızılay ve STK ile çalışılarak, en yakın desteğe ihtiyacı olan kan merkezinin belirlenmesi için Facebook’taki kan bağışı kampanyaları genişletilecek.

Whatsapp Üzerinden Güvenilir Bilgi Sunulması

Whatsapp ve Akut, arama kurtarma , bağış ve gönüllülük çalışmaları hakkında güvenilir bilgi yaymak için işbirliği yapacak. Bunun için bir Whatsapp yardımlaşma hattı oluşturuldu. Bu hat ile iletişime geçmek isterseniz +905493014706 numarasını kaydetmeniz ve ardından WhatsApp üzerinden ​​”Merhaba” kelimesini yazmanız yeterli olacaktır.

İnsanların Güvenilir Kaynaklara Erişimine Katkıda Bulunulacak

Data for Good veri kümeleri, Acil Durum Telekomünikasyon Kümesinin bir parçası olarak çalışmalarını destekleyecek.Ayrıca ağ kapsama haritaları, etkilenen bölgedeki bağlantı verilerini doğrulayan Dünya Gıda Programı gibi STK’lar tarafından kullanılıyor. Data for Good veri kümeleri, CrisisReady (Direct Relief & Harvard) tarafından yayınlanan, krizler için bir ilk durum raporu ve afet haritaları geliştirmek için de kullanılıyor.

STK’nın Yardım Çalışmaları Desteklenecek ve Büyütülecek

Dev teknoloji devi, Türkiye ve Suriye’deki yerel yardım çalışmaları için doğrudan 550 dolar bağışlayacak.Nakit ve reklam kredisi olarak yapılan bu bağış ile, Türk Kızılay, AHBAP ve AKUT gibi kuruluşlar desteklenecek. Üstelik bu bağış sayesinde çevrimiçi bağış toplama kampanyalarının büyümesine olanak sağlanacak. Şirketin yapmış olduğu bu bağış ayrıca insanların kurtarma ve yardım çalışmaları ile ilgili bilgilere erişmelerine yardımcı olacak.

Üst Alt