Son Konu

Meymun Bin Mihran Kimdir, Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MeymUn Bin Mihran Kimdir

MeymUn Bin Mihran Kısaca Hayatı

Tabiinin buyuklerinden, veli Hadis ilminde sika (guvenilir), fıkıh ilminde ilmi cok olan buyuk bir alimdir KUfede yetişti Sonra Rakkaya yerleşti Kunyesi EbU EyyUbdur 657 (H37) de doğdu 734 (H 116)de Cezirede vefat etti 735de vefat ettiği de rivayet edilmiştir

Bir gun kendisine dediler ki, “Biz evimizde otururuz, rızkımız bize gelir, diyen kimseler hakkında ne buyurursunuz? Buyurdu ki: “Onlar ahmaktır İbrahim aleyhisselam gibi bir yakin (tam iman) sahibi olsalardı, sebeplere yapışırlar, onun gibi calışıp kazanarak gecimlerini sağlarlardı

Bazı insanların birbirlerine karşı zalimce hareketlerde bulunduklarını duydukca uzulur, bazan bu uzuntusu, hastalanıp yatağa duşecek kadar fazla olurdu Kendisine, gecmiş olsun demeye gelinirdi Kendisine, “Birbirine uygunsuz davranan o kimseler barıştılar O sert durumdan kurtuldular diye haber verilince sevinir ve iyileşirdi

Kendisine sordular “Arkadaşlarınızdan hic ayrılmıyorsunuz ve hic de birbirinize kusmuyorsunuz Bu nasıl oluyor? Cevabında buyurdu ki; Cunku ben dostlarıma hic husUmet (hasımlık) beslemiyorum Onlarla hic mucadele ve munakaşa etmiyorum

MeymUn bin Mihran hazretleri buyurdu ki;

“Dostların sofrasında yenilen yemeğin hazmı kolay olur Duşmanın yemeği ise, insana ağırlık verir

“Guzel amelleri, sadece gosteriş icin ve desinler diye işleyen kimse, dışı dikkat ve itina ile suslenerek guzelleştirilmiş olan bir necasete benzer

Üst Alt