Son Konu

Milli Eğitim Bakanı Özer'den Öğretmenler İçin 'Ara Tatil' Açıklaması

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-ae5c78f265a1689596c4af8a616ac449b10b0b58.jpg

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 15-19 Kasım tarihleri ortasındaki ara tatilde öğretmenlerin okullara gitmeyip idari müsaadeli sayılacaklarını belirterek ''Öğretmenlerimize mesleksel gelişim eğitimini uzaktan eğitim halinde vereceğiz'' dedi.

Orta tatilde öğretmenlere mesleksel gelişim eğitimi uzaktan verilecek.

Bursa Valiliği'ni ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, burada yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecini Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Konseyi'nin belirlediği tedbirler çerçevesinde başarılı bir halde yönettiklerini söyledi.

Devasa bir eğitim sistemine sahip olduklarını belirten Özer, şöyle konuştu:

'18 milyon öğrencinin olduğu, 1,2 milyon öğretmenin olduğu ve eğitim sisteminde 71 bin 320 okulun faal olarak eğitim öğretim sistemine devam ettiği bir sistem. Bugün prestijiyle 850 bin dersliğimizin içerisinde 2 bin 276 dersliğimiz yüz yüze eğitime orta vermiştir. Hasebiyle yüz yüze eğitime orta veren derslik sayımız yüzde 1'in çok çok altındadır. Bugün prestijiyle tüm derslikleri kapalı olan tek bir okulumuz bulunmamaktadır.'

'En büyük avantaj öğretmenlerin aşılanma oranları'

Özer, bu süreçte en büyük avantajlarının öğretmenlerin aşılanma oranları olduğunu vurguladı.

Aşılama sayılarına değinen Özer, şöyle devam etti:

'Birinci doz aşı oranı yaklaşık yüzde 93, ikinci doz aşı oranı bugün prestijiyle yüzde 88. Aşı olmayıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmenlerimizin oranı yüzde 5'i de dikkate aldığımız vakit en az iki doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız yüzde 93. Hem Türkiye ortalamasının çok üzerinde hem de Kıta Avrupa'sındaki öğretmenlerin aşılanma oranının çok üzerinde performans gösteren öğretmenlerimizin aşılanma oranları. Ben tüm öğretmenlerimize hem kendi sıhhatleri için hem de oluşturmuş oldukları örneklik için çok teşekkür ediyorum.'

'Öğretmenlerimiz idari müsaadeli sayılacak'

Bakan Özer, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 15-19 Kasım tarihlerinde 1 haftalık orta tatil olacağını hatırlattı.

Öğrencilerin bu süreci dinlenerek geçireceğini lisana getiren Özer, 'Ara tatillerde öğretmenlerimizin mesleksel eğitim gelişimleri var. 15-19 Kasım tarihleri ortasında öğretmenlerimize mesleksel gelişim eğitimini uzaktan eğitim formunda vereceğiz. Öğretmenlerimiz bu tarihler ortasında okullara gelmeyecekler ve idari müsaadeli sayılacaklar. Bunun muştusunu de buradan vermek isterim' dedi.

Üst Alt