Son Konu

Milli Eğitim Bakanlığının Gorevleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0

Milli Eğitim Bakanlığının Gorevleri Nedir​

Milli Eğitim Bakanlığının Gorevleri Nelerdir​

430 sayılı Tevhidi Tedrisat Yasasına gore Turk Milli Eğitiminin amaclarının temel ilkeler doğrultusunda Devlet adına gercekleştirilmesi gorevi Milli Eğitim Bakanlığına aittir

Milli Eğitim Bakanlığının başlıca gorevleri şoyledir

1 Ataturk ilke ve inkılaplarına ve Anayasada ifadesini bulan Ataturk Milliyetciliğine bağlı, Turk milletinin milli, ahlaki, manevi, tarihi ve kulturel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yuceltmeye calışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Turkiye Cumhuriyetine karşı gorev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş vatandaşlar yetiştirmek uzere, Bakanlığa bağlı her kademedeki oğretim kurumlarının oğretmen ve oğrencilerine ait butun eğitim ve oğretim hizmetlerini planlamak, programlamak, yurutmek, izlemek ve denetim altında bulundurmak,

2 Okuloncesi, ilkoğretim, ortaoğretim ve her ceşit orgun ve yaygın eğitim kurumlarını acmak ve yuksekoğretim dışında kalan oğretim kurumlarının diğer bakanlık kurum ve kuruluşlarınca acılmasına izin vermek,

3 Turk vatandaşlarının yurt dışında yapılacak eğitim ve oğretimi ile ilgili hizmetleri duzenlemek ve yurutmek,

4 Diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlarca acılan yuksekoğretim dışında kalan orgun ve yaygın eğitim kurumlarının denklik derecelerini belirlemek, program ve yonetmeliklerini birlikte hazırlamak ve onaylamak,

5 Turk Silahlı Kuvvetlerine bağlı ortaoğretim kurumlarının program, yonetmelik ve oğrenim denklik derecelerinin belirlenmesi konularında iş birliğinde bulunmak,

6 Yuksekoğretimin milli eğitim politikası butunluğu icinde yurutulmesini sağlamak icin Yuksekoğretim Yasası ile Bakanlığa verilmiş olan gorev ve sorumluluklarını yerine getirmek,

7 Okullardaki beden eğitimi, spor ve izcilik eğitimi ile ilgili hizmetleri yurutmek,

8 Yuksekoğrenim gencliğinin barınma, beslenme ihtiyaclarını ve maddi yonden desteklenmelerini sağlamaktır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt