Son Konu

Muhalefet ve Soylu Arasında '10 Bin Dolar' Tartışması: 'O Parayı Alan Siyasetçiyi Söylerim...'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9c0cca1b2d8d77615e5a46793480a546bd850a6b.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı'nın 2022 yılı bütçesi görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu terörle gayrete ait bilgi verirken CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç'un gülmesine reaksiyon gösterdi. Bakan Soylu, 'Ben gülmüyorum, ben terörle çabayı anlatıyorum. Terörle gayret yapmamız güzeline gitmiyor, PKK'nın geldiği nokta güzeline gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Kurulu'nda terörle uğraşa ait açıklamalar yaptı. Bakan Soylu, Bitlis Sarpkayalar'da Eren Kış-7 Operasyonu'nun başlatıldığını vurgulayarak şunları söyledi:  

'Geçmişteki acı ve kayıplarımız bize büyük deneyim kazandırmıştır. Terör aksiyonları sayısı 2.817’den, yüzde 90’ı hudut ötesi tacizleri, bir kısmı da suçsuz sivil insanları maksat alan, 135 sayısına inmiştir. Allah’a hamdolsun, kentlerimizde huzur vardır. PKK, kilitlenmiştir. PKK bu yıl 5 tanesi de yurtdışından 48 kişiyi örgüte katmışken , son beş yılda 1.043’ü ikna olmak üzere, 2.072 örgüt mensubu teslim olmuştur. Türkiye'deki toplam terörist sayısı 180'in altına düşmüştür' dedi. Bakan Soylu, 'PKK kilitlenmiştir. Kato’dan Cudi’ye, Gabar’a kadar; Şenyayla’dan Cehennem Deresi ve Kutu Deresi’ne Kazan Vadisi’ne kadar; Çemçemadur’dan Sehi Ormanlarına, Tendürek’e kadar, terör örgütünün bütün kampları tarumar edilmiştir'

"PKK'nın geldiği nokta güzeline gitmiyor değil mi?"

Bakan Soylu konuşması sırasında CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç'a reaksiyon göstererek 'Ben gülmüyorum, ben terörle çabayı anlatıyorum. Daima oradan gülmeyin, densiz. Ben terörle çabanın nasıl olduğunu anlatmaya çalışıyorum. El sallama, parmak sallama! Terörle gayret yapmamız güzeline gitmiyor, PKK'nın geldiği nokta güzeline gitmiyor değil mi? Orada biz şehit veriyoruz, sen gevrek gevrek gülüyorsun. PKK'ya her meskenden oy istediniz, unuttuğumuzu mu zannediyorsunuz? Sizin Genel Lideriniz istedi' dedi.

Tartışmanın büyümesi nedeniyle oturuma orta verildi

İkinci gerginlik: "Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de öteki şeyler söylemek zorunda kalırsınız"

Bu tartışmanın akabinde kurul lideri toplantıya orta verdi.  Kurulda görüşme tekrar başladı. Bakan Soylu tekrar kurula döndü.

Komitede ikinci tartışma yaşandı. Muhalefet, Bakan Soylu’ya, “Sen evvel Sedat Peker’in tezlerine cevap ver” dedi. Bakan Soylu, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de diğer şeyler söylemek zorunda kalırsınız” diyerek cevap verdi.

Uyuşturucu operasyonlardan bahsedilirken muhalefet sıralarından tekrar sesler yükseldi. Bakan Soylu, “Şimdi size kimin uyuşturucu kullandığını söylerim” sözünü kullandı.  Muhalefet Kurul Lideri Yılmaz’a, taraf tuttuğunu söylendi.

Bakan Soylu ‘evlat nöbetindeki’ 33 annenin evlatlarına kavuştuğunu söyledi, HDP’liler Soylu’ya “Yalan söylüyorsunuz. Cumartesi Anneleri için ne yaptınız?” diye sordu.

Üst Alt