Son Konu

Muhammed Tevfik Bosnevi Kimdir Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kısaca Muhammed Tevfik Bosnevi Kimdir

Anadolumuzda yetişen buyuk velilerden biridir İsmi Muhammed Tevfik`tir Fatih civarında bulunan ZeyrekHamamı`nı işlettiği icin Hamami, Unkapanı`nda konağı olduğu icin Unkapani ve Bosnalı olduğu icin Bosnevi nisbeleriyle anılan Muhammed Tevfik Efendi, 1785 (H1200) senesinde Bosna`da doğdu 1866 senesinde İstanbul`da vefat etti Kabri, Uskudar`ın İnadiye semti Nalcacı Hasan sokağında 26 numaralı evin yanındaki Nalcacı Halil dergahı bahcesindedir

Tevfik Bosnevi İstanbul`a gittiğinde , vefat edinceye kadar hocasına hizmet etti Hocası vefat edince, yerine gecerek olunceye kadar insanlara doğru yolu gostermeye calıştı

Muhammed Tevfik Bosnevi,seyrek sakallı, uzun boylu, zayıf, ela gozlu, ince parmaklı ve hep onune bakarak yuruyen bir zat idi Yumuşak huylu, cok comert, tatlı sozlu idi

Muhyiddin adlı bir zat şoyle anlatır: Bir kızım doğdu Doğum olduğu gun elimde hic para yoktu Ebenin parasını dahi veremedik Sıkıntılı bir halde Tevfik Efendinin yanına gittim Tevfik Efendi bana donerek; Sizin bugun bir ihtiyacınız var Sizin ihtiyacınız, bizim ihtiyacımızdır dedi Sonra elime bir miktar para koydu Tevfik Efendinin verdiği o para, o gun butun ihtiyacımı karşıladı Ayrıca yeni doğan kızıma da bir şeyler aldım

Muhammed Tevfik Bosnevi Efendi , yazdığı bir namede buyuruyor ki: Kuranı kerimi, harflerin cıkış yerlerine, tecvid kurallarına riayet ederek ve elden geldiği kadar mana uzerinde duşunerek, her gun en az beş sayfa okumalıdır Daha fazla olursa guzel olur Kur`anı kerim okurken ağlamalıdır

Üst Alt