Son Konu

Muhteşem Yumuşacık Pastane Poğaçası ( Deneyin Bayılacaksınız)

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Muhteşem Yumuşacık Pastane Poğaçası ( Deneyin Bayılacaksınız) Tanımı İçin Malzemeler

Ön mayası için 1 kaseye;
  • Yarım su bardağı ılıktan biraz sıcak su
  • 1 paket yaş maya yada kuru maya
  • 2 yemek kaşığı dolusu toz şeker
Diğer gereçler;
  • 1 su bardağı ılık süt yada ılık su
  • 1 çay bardağı sıvı yağı
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 adet yumurta akı (sarısı üzeri için)
  • 100 gram eritilmiş soğuğa yakın ılık margarin
  • 1,5 tatlı kaşığı dolusu tuz
  • Alabildiğince elenmiş un (benim 7-7,5 su bardağı kadar aldı ancak siz denetimli bi formda azar azar ekleyin hamur hafif ele yapışacak kıvamda olacak)
Üzeri için;
  • Yumurta sarısı
  • Susam
  • Çörek otu yada haşhaş

Muhteşem Yumuşacık Pastane Poğaçası ( Deneyin Bayılacaksınız) Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Öncelikle bir kaseye sıcak suyu ve maya ve toz şekeri koyup, karıştıralım.
  2. Üzerini kapatıp 10 dakika bekletelim.
  3. Bir yandan bir kaba ılık sütü koyalım.
  4. Bir yoğurma kabına kabarmış olan mayalı şeker su karışımını ekleyelim.
  5. Daha sonra eritilmiş ılık olan margarini yumurta akını farklı bir kasede bi hoş tel çırpıcıyla yada çatalla düzgünce çırpalım ve kremsi hale getirelim.
  6. Bu karışımın sebebi poğaçaların yumuşacık soft halin olmasını sağlıyor.
  7. 1 çay bardağı sıvı yağı ve yoğurdu ekleyin yeniden karıştıralım.
  8. Çırpılan yumurta akını margarin karışımını ekleyip ve tuzunuda koyup son bir sefer karıştıralım.
  9. En son elenmiş unu yavaş yavaş denetimli bi halde koyup ortada bi yoğurarak hamurun kıvamına bakın.
  10. Hamur yeterli kıvama geldiğinde üzerini örtüp yarım saat oda sıcaklığında bekletelim.
  11. Sonrasında hamurdan modül koparıp 1 tane bezeyi tezgah yada masa üzerinde istediğiniz biçimde yuvarlak yada yassı yapın.
  12. Sonra bir ucunu bir yana başka ucunu zıt yana kıvırıp uçlarını birleştirelim.
  13. Hamur bitene kadar bu sürece devam edelim.
  14. Tepsiye dizip 20 dakika tepsi mayasında bekletelim.
  15. Sonra üzerine yumurta sarısı sürüp isteğe nazaran susam ve çörek otu serpip evvelce ısıtılmış 190 derecelik fırında denetimli olarak pişirin.
  16. Pişen poğaçaları fırından çıkarıp üzerini pak bir bezle kapatıp 20 dakika birinci sıcaklığın geçmesini ve yumuşacık olmasını bekleyelim.
  17. Sonradan ister çayın yanında ister kahvaltıda afiyetle sıhhatle tüketebilirsiniz afiyetle sıhhatle tüketebilirsiniz.
Bu tanımı deneyin tez ediyorum öbür tanım denemeyeceksiniz şimdiden deneyeceklere kolay gelsin ve afiyet şifa olsun. Bir sonraki tanımda görüşmek üzere hoşçakalın sağlıcakla kalın

Not: bu tanımın hamuruyla çeşitli açmalar yapabilirsiniz. Bu tanımın ölçüleriyle 1 tepsiden fazla poğaça çıktı.

Not; ben sade yaptım isteyen peynirli yada patatesli, zeytinli, nutellalı yapabilir.

Bu poğaçanın hamuruyla açma yapabilirsiniz.

Muhteşem Yumuşacık Pastane Poğaçası ( Deneyin Bayılacaksınız) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt