Son Konu

MÜthİŞ Zekayi KeŞfetmek İÇİn Sabirla Okuyun

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MÜKEMMEL Zekayi KeŞfetmek İÇİn Sabirla Okuyun Aaron Hacker'in emlak bürosunun önünde New York plâkalı kırmızı, spor bir otomobil durdu Arabadan inen kilolu adam büroya dürüst yürüdü Sıcaktan ter, ince elbisesinin üzerine dek çıkmıştı 50 yaşında görünüyorduYüzü heyecandan kızarmış, ama kısık gözlerindeki istikrarlı, donuk görünüm değişmemişti İçeriye girince başıyla Aaron'a selâm verdi Bay Hacker?Aaron gülümseyerek Evet benim, sizin için ne yapabilirim?diye sordu Kilolu adam, Dilidiyerek kendisini tanıttı Zamanım çok eksik, hemencecik konuya girsek iyi olacak!dedi, Benim için de iyi olur Bay Dili İlgilendiğiniz belirlenmiş bir yer var mı?Doğrusunu isterseniz, evet Kasabanın kenarındaki eski binaSütunlu konut mi?Tâ kendisi Yanılmıyorsam üstünde SATILIK tabelâsı varAaron kuru bir sesle, Evet!dedi, Bizim satış listemizdedirKalınca bir defterin yapraklarını karıştırdı Daha Sonra daktiloyla yazılı bir sayfayı dikkat çekici etti: 760 takvim bina 8 odası, 2 banyosu, otomatik gaz fırını, geniş terasları, çevresinde ağaçları var Çarşıya, okula yakın 750000 dolar!diye okudu ve ekledi: Hâlâ ilgileniyor musunuz?Adam oturduğu yerde rahatsız olmuş gibi kıpırdandı: Neden olmasın? Negatif bir yanı mı var?Aaron, Aslına bakarsanızdedi, Bu evi defterime sadece yaşlı Sade Grim'in hatırı için kaydettim Ev katiyen onun istediği kadar etmez Uzun zamandır yenileme görmemiş fazla eski bir binadır Kirişlerden kimi birkaç sene içinde çökecek durumda Bodrumu yılın yarısında suyla doludurÖyleyse sahibesi neden bu dek fazla istiyor?Aaron omuz silkti Illaki kendisi için manevi değeri olacak bir zamanlar beri ailesine aitmişKilolu adam gözlerini yerde gezdirdi Bu fazla kötü!dedi Başını kaldırıp Aaron'a baktı ve utangaç şekilde gülümsedi: Hoşuma gitmişti O, nasıl söylesem bilemiyorum, tam aradığım evdiAaron güldü 100000 dolara belki iyi bir alışveriş olurdu lakin 750000 dolara Sanırım Sade'in düşüncesini de anlıyorum Hiçbir vakit pozitif parası olmadı Kendisine şehirde çalışan oğlu bakıyordu Sonra adam 5 sene önce öldü Onun için konut satmanın akıllıca bir meslek olacağını biliyor Lakin gönlü bir türlü evden ayrılmaya razı olamıyor Bu yüzden eve kimsenin almaya yanaşamayacağı bir fiyat koyuyor Böylece kendini avutuyor1' Gözü Yaşlı bir ifadeyle başını salladı Dünya ne kadar ilginç yok mi?Dili soğuk bir sesle Evet!dedi Daha Sonra ayağa kalktı: Kendisini bulup fiyatı biraz düşürmesini isteyeceğimOtomobilini Bn Grim'in evinin önündeki köhne ve çürümüş tahta parmaklıkların önüne parketti Evin çevresini bütünüyle yabanî otlar kaplamıştı​ Kapıya çıkan bayan kısa boylu, beyaz saçlıydı Yüzündeki hatlar küçük inatçı görünüşlü çenesine değin iniyordu Havanın sıcak olmasına karşın sırtında kalın, yün bir örme hırka vardı Bay Dili olmalısınız!dedi, Aaron Hacker buraya gelmekte olduğunuzu telefonda söyledi İçeri girmez misiniz?Dili Dışarısı dehşet derecede sıcak!diye söylendi, Öyleyse içeri girin Buzluğa Jbiraz limonata koymuştum İçerizİçerisi loş ve serindi Pancurlar kapatılmıştı Eski tarz geniş koltuklarla döşenmiş büyük bir salona girdiler Ihtiyar bayan ellerini sıkı kenetleyerek sallanan bir sandalyeye oturdu Şişman adam öksürdü: Bn Grim! Az Önce emlakçınızla konuştumBayan Hepsinden haberim var!diye sözünü kesti, Aaron fikrimi değiştirebileceğiniz düşüncesiyle sizi buraya yollamakla akılsızlık etmiş Doğrusunu isterseniz amacımın bu olduğuna da pek belirlenmiş değilimBn Grim! Sizinle azıcık konuşabileceğimi sanmıştım!Bn Grim sallanan sandalyesini gıcırdatarak arkasına yaslandı Konuşmak için para alınmaz, ne istiyorsanız söyleyinEvet, haklısınız!Adam beyaz bir mendille yüzünün terini sildi: Müsade verirseniz anlatayım Bir iş adamıyım Bekârım Uzun yıllar çalıştım ve iyi bir servet yaptım Bundan Böyle dinlenmeyi hakettim Hayatımın sonlarını geçirebileceğim ağırbaşlı bir yer arıyorum Burayı sevdim Birkaç sene önce Albany'ye bu arada buradan geçmiştim O vakit birgün buraya yerleşebileceğimi düşünmüştüm Bugün kasabadan tekrar geçerken burayı gördüm Bütün istediğim yerdiBurayı ben de severim Bay Dili Böyle epeyce yüksek bir fiyat isteyişimin sebebi de bu zatenDili gözlerini kaldırıp ihtiyar kadına baktı Epeyce yüksek bir fiyat değil mi? Kabul etmelisiniz fakat BnGrim, bu günlerde böyle bir konut en fazlaYeter!diye bağırdı İcadın: Bay Dili! Bu konuda sizinle asla kavga etmek istemiyorum Eğer istediğim parayı vermeyecekseniz, üzerinde durmayalımAma Bn Grimİyi günler Bay DiliAdamın da benzer şeyleri yapmasını belirten bir tavırla ayağa kalktı Fakat adam kalkmadı Bir dakika hanımefendi, çılgınlık olduğunu biliyorum ama istediğiniz parayı ödeyeceğim!Yaşlı bayan uzun süre adama baktı Muhakkak misiniz Bay Dili?Katiyetle, yeterince param var Eğer evi satmanızın tek yolu buysa, parayı alacaksınızGrim hafifçe gülümsedi Sanırım limonata ayrıntılarıyla soğumuştur Size getireyim Siz içerken ben de evi anlatırımBayan elinde tepsiyle geriye doğru döndüğünde Dili yine mendille alnındaki terleri siliyordu Limonatayı zevkle yudumlamaya başladı Ihtiyar kadın sallanan sandalyesine yaslanırken Bu konutdiye söze başladı, 1902''den beri aileme aittir Kasabadaki en sağlam ev olmadığını da biliyorum Oğlum Michael doğduktan sonra bodrumum su bastı O günden bu yana da bir türlü kurutamadık Aaron bir takım yerlerin çürüdüğünü de söylüyor yine de bu eski evi severim Bilmem anlatabiliyor muyum?Dili Evet!dedi Michael 9 yaşındayken babası öldü Ondan daha sonra sıkıntılar başladı Michael şayet de benden çok babasını özlüyordu Çok vahşî ve haşin bir çocuk olmuştu Liseyi bitirince kasabayı terkedip şehre gitti Fazla açgözlü bir insandı Şehirde ne yaptığım bilmiyorum Ama başarıya ulaşmış olmalıydı Bana düzenli para gönderirdiGözleri nemlenmişti Kendisini 9 yıl görmedim 9 yıl sonra geldiğinde başı dertteydi Zayıf ve yaşlanmış durumda bir gece yarısı çıkageldi Yanına ufak, siyah bir valizden diğer bir şey yoktu Valizi elinden elde etmek istediğim vakit bana vurdu Bana, annesine vurdu Ertesi gün birkaç saat için evi terketmemi söyledi Ne gerçekleştirmek istediğini açıklamadı Döndüğümde valiz ortadan değil olmuştuKilolu adam gözlerini limonata bardağına dikmiş öylece dinliyordu O gece evimize bir adam geldi İçeriye nasıl girdiğini bilmiyorum Michael'm odasından sesler duydum Oğlumun içinde bulunduğu tehlikenin ne olduğunu öğrenmek istiyordum Kapının arkasında dinlemeye çalıştım Ama yalnızca bağrışmalar tehditler veBir an durakladı Omuzları sarsılıyordu, ve bir silah sesi duydum!diye devam etti: İçeriye girdiğim zaman yatak odasının penceresi açıktı ve tanıdık olmayan gitmişti Michael'im da yerde yatıyordu Ölmüştü Tüm bunlar 5 sene önce oldu Ondan daha sonra polis bana olanları anlattı Michael ve tanımadığım o adam birçok suç işlemişler Bir sürü yerlerden birkaç milyon dolar almışlar Michael parayı alıp kaçmış Parayı bu evde, hâlâ bilemediğim bir yerde saklamıştı Sonra öteki adam hissesini elde etmek için oğlumu arayıp bulmuştu Paranın yok olduğunu görünce de oğlumu öldürmüştüBaşını kaldırıp adama baktı, İşte o zaman evimi 750000 dolara satışa çıkardım Birgün oğlumun katilinin döneceğini biliyordum O, birgün gelip fiyat ne olursa olsun evi almak isteyecekti Tüm yapacağım, ihtiyar bir kadının yıkık dökük evine bu değin çok para vermeye razı olacak adamı buluncaya değin beklemektiSandalyesini ağır ağır sallıyordu Dili bardağı yere bıraktı, diliyle dudaklarını yaladı Uf!dedi, Bu limonata fazla acıBakışları canlılığını kaybetti, hafif titremeyle başı omuzunun üstüne cansız düştü:loco:​  

Üst Alt