Son Konu

Namaz İle İlgili Hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Namaz İle İlgili Hadisleri kısa

1 ''Kul ile şirk arasında veya kufur arasında, namazın terkinden başka bir şey yoktur

(Darimi, Salat, 29)

2 “Onlarla (kafirlerlemunafıklarla) bizim aramızdaki ahit (fark), namazdır Her kim onu terk ederse, kufretmiş olur

(Tirmizi, İman 9; İbn Mace, İkamesSalah 77)

3 “ Muhakkak ki, onlarla (kafirlerlemunafıklarla) bizim aramızdaki ahit (fark), namazdır Her kim onu terk ederse, kufretmiş olur

(Nesei, Salat

4 “RasUlullah (SAS)in ashabı, namazdan gayrı hicbir amelin terkini kufur bilmezlerdi (Tirmizi, İman 9)

“Rasulullah bir sahabeye: “Allahın huzurunda cok cok secde et, cok cok namaz kıl Cunku Allah her secde sebebiyle bir derece yukseltir ve suclarından birini affeder Buyurmuştur

“Muhakkak ki namazın terki insan icin kufur ve şirk arasında bir durumdur Yani insanı şirke veya kufre goturucudur

“Yedi yaşına varmış olan cocuğa namazı oğretin On yaşına vardığı zaman kılmazsa sıkıştırın, baskı yapın Yataklarını ayırın

“Munafıklarla bizim aramızdaki ahit namazdır Bunun icin, kim namazı terk ederse, muhakkak kufretmiştir

“Peygamberin ashabı, namazdan başka hicbir ibadetin terkini kufur saymazlardı

“Hırsızın en kotusu namazından calandır

“temizliğini guzel yapıp,

“Temizliğini guzel yapıp, namazını vaktinde kılan, ruku ve secdeleri hakkıyla yerine getiren, kalbi huşu ve hudu icerisinde bulunan kimsenin namazı beyaz ve parlak olarak arşa cıkıp der ki: “Sen beni koruduğun gibi Allah da seni korusun Namazı vaktinde kılmayan, temizliğine tam riayet etmezse, bu şekilde olan namaz siyah ve karanlık olarak goğe cıkar ve der ki: “Sen beni zayi ettiğin gibi Allah da seni zayi etsin Sonra Allahın dilediği zamana kadar orada durur, ve eski kaftan gibi onu durup yuzune carparlar

“Allah TeAla, kullarına şehadet kelimesinden sonra, namazdan daha sevgili bir ibadeti farz kılmamıştır Eğer namazdan daha sevgili bir ibadet olsa idi, onu melekler yapardı Halbuki onlar daima namaz uzeredir Bir kısım rukuda, bir kısımı secdede, bir kısmı ayakta bir kısmı da oturmaktadır

“Bir kimse bile bile, bir vakit namazını terk ederse, kafir olur (kafire benzer)

“Suyun kiri temizlediği gibi, beş vakit namaz da gunahları siler temizler

“Namaz dinin direğidironu bırakan dinini harap etmiş olur

“sahabeden birisi Rasulullah (SallAllahu Aleyhi Vesselleme) “Dinin en faziletli ameli hangisidir diye sorduklarında, Rasulullah, “vaktinde kılınan namazdır buyurmuşlardır

“Cennetin anahtarı namazdır

“Kıyamet gununde ilk once namaza bakılır Eğer şartları, rukunları tamam ise, diğer amelleri ile birlikte sahibinin yuzune carparlar

“namazı ilk vaktinde kılanın, son vaktinde kılana gore ustunluğu, ahiretin dunyaya olan ustunluğu gibidir

“Rasulullah bir sahabeye şoyle dedi: “Alahın huzurunda cok cok secde et, cok cok namaz kıl Cunku Allah, her secde sebebiyle, bir derece yukseltir ve suclarından birini affeder

“Hicbir Musluman yoktur ki, namaz vakti gelince, abdestini guzelce alıp, ruku ve huşuyu tam manasıyla yerine getirerek namazını kılsın da, bu namaz, buyuk gunahlardan olmayan gecmiş gunahlarına kefaret olmasın Ve bu kefaret omru boyunca devam edip gider

“rasulullah bir kutsi hadiste şoyle buyurmuştur: Allah Teala buyurdu ki:Ben Muhammed ummeti uzerine beş vakit namazı farz kıldım Bunları vakitlerinde kılıp gelen kimseyi de cennete koyacağımı ahdettim Namazlarına devam etmeyen kimseye ise hicbir ahdim yoktur

“Uyku sebebiyle, namazı terk etmek bir kusur sayılmaz Uyanık halde iken farzın terk ve geciktirilmesinde gunah vardır

Üst Alt