Son Konu

Namaz Sureleri Okunuşu Ve Anlamları

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Namaz Sureleri Ve Anlamları

Fatiha suresi

Bismillahirrahmarirahim.

Elhamdü lillahi rabbil alemiyn. Errahmanirrahim. Maliki yevmiddin. İyyakena'büdü ve iyyake neste'iyn.İhdinnas-sıratalmüstakıym. Sıratallezine en'amte aleyhim.Gayrildubi aleyhim ve leddalliyn (Amin.)

Manası:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.Hamd,alemlerin Rabbi olan Allah'a masustur.O Rahman'dır,O Rahim'dir.O din gününün sahibidir.Yarab,ancak sana kulluk eder,ancak senden yardım dileriz.Bizi Doğru yola ilet! O kendilerine nimet verdiğin bahtiyarların yoluna: ne o gazap edilenlerin, ne de sapıtmışların!

Nas suresi

Okunuşu: Kul e'ûzü birabbinnâsi. Melikinnâsi. İlâhinnâs. Min şerrilvesvâsilhannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi. Minelcinneti vennâs.

Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: İnsanlardan ve cinlerden ve insanların gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden, insanların Tanrısı, insanların hükümranı ve insanların Rabbi olan Allah'a sığınırım.

Felak suresi

Okunuşu: Kul e'ûzü birabbilfelak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğasikın izâ vekab. Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

Anlamı : (Ey Muhammed!) De ki: Yaratıkların şerrinden, bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, düğümlere nefes eden büyücülerin şerrinden, hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden, tan yerini ağartan Rabbe sığınırım.

İhlas Suresi

Okunuşu: Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: O Allah bir tektir. Allah her şeyden müstağni ve her şey O'na muhtaçtır. O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiç bir şey O'na denk değildir.

Tebbet Suresi

Tebbet yedâaa ebiylehebivve tebbe 2.Mâa ağnâa anhü mâalü-hüü ve mâa keseb 3.Se yaslâa nâaran zâate leheb 4.Vemraetühüü hammâaletel hatab 5.Fii ciydihâa hablüm mim mesed

Anlamı:Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da. 2.Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi. 3.O, alevli bir ateşte yanacak. 4.Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek). 5.Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.

Nasr Suresi

Bismillahirrahmanirrahim
İza cae nasrullahi vel'feth. Vera'eytennase yedhulüne fiydinillahi efvaca. Fesebbih bihamdi Rabbike vestağfirh innehü kane tevvaba.

Manası: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Allah'ın yardımı ve fetih geldiği zaman , insanları Allah'ın dinine bölük bölük girerlerken gördüğün zaman. Artık Rabbine hamd ile tesbih et ve bağışlanma dile: muhakkak ki O tövbeleri çok kabul edendir.

Kafirun Suresi

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul ya eyyühelkafirun.La a'büdü ma tabüdün.Ve la entüm abidüne ma a'büd. Ve la ene abidüm ma abedtüm. Ve la entüm abidüne ma a'büd. Leküm dinüküm veliyedin.

Manası: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Deki: "Ey kafirler! "Tapmam ben, o sizin Taptıklarınıza."Sizde, benim ibadet ettiğime tapanlardan değilsiniz."Em ben sizin taptıklarınıza-ileride-tapacak da değilim."Siz de, benim ibadet ettiğime tapıcılardan değilsiniz."Sizin dininiz size benim dinim de banadır."

Kevser Suresi

Bismillahirrahmanirrahim.

İnna atayna kel kevser.Fesalli li rabbike venhar.İnne şanieke hüvelebter.

Manası: Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Gerçekten,sana Kevser'i biz verdik. O halde, sen de Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.Doğrusu nesli kesik olan, sana kin tutandır.

Maun suresi

Bismillahirrahmarirahim.

Eraeytelleziy yükezzibu biddiyn. Fezalikelleziy yedu'ul yetimy.vela yehuddu ala taamil miskyn.Feveylülil musalliyn.Feveylüllil musaliyn. Elleziynehüm ansalatihim sahün. Elleziynehüm yüraüne. Ve yemneünel maün.

Manası:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

O dini -cezayı- yalanlayanı gördün mü? İşte yetimi iten odur.Yoksulu doyurmak için kayırmaz. Fakat o namaz kılanların vay haline! Onlar namazlarında yanılmaktadırlar Onlar, gösteriş yaparlar. Ve en ufak yardıma -zekata- dahi mani olurlar.

Kureyş Suresi

Bismillahirrahmarirahim.

Elem tere keyfe feale Rabbüke bi ashabil fiyl. Elem yec'al keydehüm fiy tadliyl. Ve ersele aleyhim dayran ebabiyl.Termiyhim bihicaratim min sicciyl.Fece'aleyhüm ke'asfim me'kül.

Manası:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.Rabbim fil sahiplerine nasıl yaptığını görmedin mi? Onların hilelerini bozup iptal etmedi mi? Üzerlerine sürüler halinde -Ebabil-kuşlarını saldı. Onlara,pişirilmiş sert çamurdan taşlar atıyorlardı.Derken onları,yenilmiş bir ekin yaprağı gibi yaptı.

Üst Alt