Son Konu

Namazda Okunabilecek Kısa Sureler ve Anlamları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Namazda Okunabilecek Kısa Sureler ve Anlamları
imagesnamazdaokunabilecekkisasurelerveanlamlari5adbf05f1a81c

FATİHA SURESİ
Okunuşu:
Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdu lillahi rabbil’alemin errahmanir’rahim maliki yevmiddin iyyake na’budu ve iyyake neste’in ihdinessıratel mustakim sıratellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdUbi aleyhim ve leddallin Amin

Anlamı: “Rahman Rahim Allah’ın adı ile
Hamd, alemlerin Rabbi, Allah’a mahsustur Hesap ve ceza gununun (ahiret gununun) maliki Rahman, Rahim, (Allah’ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardim dileriz Bizi doğru yola ilet Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil

ARS SURESİ
Okunuşu
Bismillahirrahmanirrahim
Vel asr İnnel insane lefi husr İllellezine amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

Anlamı
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla
Asra yemin olsun ki, İnsan mutlaka ziyandadır Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır

FİL SURESİ
Okunuşu
Bismillahirrahmanirrahim
Elem tera keyfe fe'ale rabbuke biashabilfil Elem yec'al keydehum fi tadlil Ve ersele aleyhim tayran ebabil Termihim bihicaratin min siccil Fece'alehum ke'asfin me'kUl

Anlamı
Rahman Rahim Allah’ın adı ile
Gormedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! Onların tuzaklarını boşa cıkarmadı mı? Uzerlerine suru suru kuşlar saldı Onlara balcıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi

KUREYŞ SURESİ
OkunuşuBismillahirrahmanirrahim Li'i lafi Kureyş'in Îlafihim rihleteşşitai vessayf Felya'budU rabbe hazelbeyt Ellezi et amehum min cU'in ve amenehum min havf
Anlamı
Kureyş'e imkan sağlandığı icin, Kışın ve yazın yolculuk etme imkanı sağlandığı icin,Hic olmazsa onun icin bu Beyt'in (Kabe'nin) Rabbine kulluk etsinler ki kendilerini aclıktan doyurdu ve onları korkudan emin kıldı

MAUN SURESİ
Okunuşu
Bismillahirrahmanirrahim
Era'eytellezi yukezzibu biddin Fezalikellezi, yedu'ulyetim Vela yehuddu ala ta'amilmiskinFeveylun lilmusallin Ellezine huma salatihim sahUn Ellezine hum yuraUneVe yemne'Unelma'Un

Anlamı
Gordun mu o dine yalan diyeni?İşte yetimi itip kakan odur!Yoksulu doyurmaya teşvik etmez Fakat veyl o namaz kılanlara ki, Namazlarında yanılmaktadırlarOnlar ki, gosteriş yaparlar Ve yardımlığı sakınır (zekatı vermezler)

KEVSER SURESİ
Okunuşu
Bismillahirrahmanirrahim
İnna a'taynakel kevser Fesalli lirabbike venhar İnne şanieke huvel'ebter

Anlamı
Muhakkak Biz, sana Kevseri'i verdikSen de Rabbin icin namaz kıl ve kurban kes!
Doğrusu sana kin besleyendir soyu kesik olan!

KAFİRUN SURESİ
Okunuşu: Bismillahi’rRahmani’rRahim
Kul ya eyyuhelkafirun La e’budun ma te’budun Ve la entum “abidune ma e’bud Vela ene “abidun ma “abedtum Vela entum “abidune ma e’bud Lekum dinukum veliye din

Anlamı: “Rahman Rahim Allah’ın adi ile
De ki; ‘Ey Kafirler! Ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz Ben de sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim Siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz Sizin dininizsize, benim dinim de banadır
NASR SURESİ
Okunuşu: Bismillahi’r Rahmani’rRahim
lga cae nesrullahi ve’lfethu Ve ra’eyte’nnase yedhulune fi dinillahi efvaca Fe sebbihbihamdi Rabbike vesteğfırhu innehu kane tevvaba

Allah’ın yardımı ve fetih geldiğinde ve insanların boluk boluk Allah’ın dinine girdiğini gorduğunde, Rabbine hamd ederek tespihte bulun ve O’ndan bağışlama dile Cunku O, tovbeleri cok kabul edendir

LEHEB SURESİ
Tebbet yeda ebi lehebin ve tebbe Ma eğna ‘anhu maluhu vema keseb Seyasla naran zata leheb Vemraetuhu hammalete’l hatab Fi cidiha hablun min mesed

Ebu Leheb’in elleri kurusun Zaten kurudu Ona ne mah fayda verdi, ne de kazandığı O, bir alevli ateşe girecektir Boynunda bukulmuş hurma liflerinden bir ip olduğu halde sırtında odun taşıyarak karısı da (o ateşe girecektir)

İHLAS SURESİ
Okunuşu: Bismillahi’rRahmani’rRahimKul huvallahu ehad Allahu’s samed Lem yelid ve lem yuled Ve lem yekun lehu kufuven ahad

De ki; O Allah tektir Allah sameddir (her şey O’na muhtactır, O hicbir şeye muhtac değildir) O’ndan cocuk olmamıştır (kimsenin babası değildir) Kendisi de doğmamıştır (kimsenin cocuğu değildir) Hicbir şey O’na denk ve benzer değildir

FELAK SURESİ
Kul e’ugu biRabbi’lfelak Min şerri ma halak Ve min şerri ğasikın iza vekab Ve min şerri’nneffaşati fi’l“ukad Ve min şerri hasidin iza hased

Yarattığı şeylerin kotuluğunden, karanlığı coktuğu zaman gecenin kotuluğunden, duğumlere ufleyenlerin kotuluğunden, haset ettiği zaman hasetcinin kotuluğunden sabah aydınlığının Rabbine sığınırım

Üst Alt