Son Konu

Nasıl Dua Edilir?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nasıl Dua Edilir?
Nasıl Dua Edilmelidir?
Dua Nasıl Edilir?

Dua eden birey gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da mücadele göstermelidir Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; lakin dil ile dua etmenin fazla öbür güzellikleri vardır Dua etmenin muhakkak bir kuralı yoktur İçimizden geldiği gibi hoş olan her şeyi isteyebiliriz Allah ’a dua etmek için hiçbir arabulucu kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

“Biz ama sana ibadet eder ve oysa senden yardım isteriz(Fatiha suresi, 4ayet)

Kur ’anı Kerimde ve Hadisi fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

“Rabb ’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver Bizi ateşin azabından koru(Bakara suresi, 201ayet)

“Rabb ’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle Soyumdan da böyle kimseler yarat Duamı kabul eyle Rabb ’imiz! hesap görülecek günde beni, başlıcababamı ve tüm inananları bağışla(İbrahim suresi, 4041ayet)

Namazda okuduğumuz o kadar çok sûre ve duâ ile doğrusu Allah ’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

Halk Müziği sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir Dara düştüğünde Allah ’a sığınmak rahata erince Allah ’a hatırlamamak çok yanlış bir davranıştır Kur ’anı Kerim ’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu lüzum yan üstü yatarken, lüzum otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder Fakat biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sözde kendisine dokunan bir bıkkınlık için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, bu nedenle süslü gösterilmiştir (Yûnus suresi, 12ayet) (SA)

Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz
Dua ederken herhangi bir aracı kişiye ya da kuruma ihtiyacımız yoktur Dileklerimizi aracısız olarak Allah'a iletiriz
Dua ederken gönülden etmeliyiz Çünkü Allah kalplerimize bakar
Dua ederken gösteriş yerine getirmek, ağlamaklı roller yerine getirmek, yüksek sesle bağırıp aramak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır (AK) *

Üst Alt