Son Konu

Nasr Suresi Ne Zaman İndi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nasr Suresi Ne Zaman İndirildi
Nasr Suresi Ne Zaman İndirilmiştir
Nasr suresinin nuzul sebebi

Mufessirlerin tesbit ve icmaıyla tamamı Medine'de inmiştir
Allame Zemahşeri'ye gore: Bu sUre Veda Haccı'nda Mina'da inmiş ve o bakımdan Medine'de indiğine hukmedilmiştir Yapılan tesbite gore, Tevbe SUresi'nden sonra inmiş ve bundan sonra başka bir sUre inmemiştir

Bu surenin nuzul zamanı ile ilgili rivayetler:

1 Muslim'in Ebu Bekr ibn Ebi Şeybe, Harun ibn Abdullah ve Abd ibn Humeyd kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetinde o şoyle anlatıyor:
İbn Abbas bana:
Ey İbn Utbe, Kur'an ’dan son nazil olan sUreyi biliyor musun?diye sormuştu Ben:
Evet, Allah'ın nusratı ve fetih geldiğindesuresidirdedim
Doğru soyledindedi
2 Bu hadisi Nesei de Muhammed ibn İsmail kanalıyla Ubeydullah ibn Abdullah ibn Utbe'den rivayetle tahric etmiştir
3 Hafız Ebu Bekr elBezzar ve Beyhaki'nin rivayet ettikleri bir haberde sUrenin nuzul vakti olarak Veda haccındaki teşrik gunlerinin ortasındaki gun verilmektedir
4 Rivayete gone Hz Peygamber (sa) bu sUrenin inmesinden sonra 60 gun daha yaşamış ve bu sure icinde hic gulduğu gorulmemiş
5 Vahidi ise İbn Abbas'tan rivayetle SUrenin, Hz Peygamber (sa)'in Huneyn Gazvesinden donuşunde nazil olduğunu ve SUrenin nuzulunden sonra Hz Peygamber (sa)'in daha iki sene yaşadığını soyler
Buna gore elbette SUre, Kur'an'dan son nazil olan değildir
6 İbn Abbas'ın Butun Kur'an'dan en son nazil olan sUre Allah'ın nusratı ve fetih geldiğindesuresidirsozu Taberani tarafından da rivayet edilmiştir
7 Mekke'nin fethi sekizinci yılın ramazanında idi Bu sure, onuncu yılda indi Peygamberimiz'in surenin inmesinden sonra yetmiş gun yaşadığı rivayet edilmiştir Onuncu yılın rabiulevvel ayında vefat etti Bunun icin de Tevdi' (uğurlama) suresi diye anıldı
8 Bu sure Mekke'nin fethinden once inmiştir; Rasulullah (sa)'a Mekkelilere karşı kendisine yardım edileceğine, orayı fethedeceğine dair mujdedir Bunun benzeri de şu ayettir: Herhalde o Kur'an'ı senin uzerine farz kılan seni donulecek yere dondurecektir(Kasas, 2885) Allah'ın nusreti ve fetih gelincesozu, gelecek zamanı ifade etmektedir
Buna gore de vukuundan once Mekke'nin fethinden haber verilmesi, mucize olarak gaibten haber verilmesi olup nubuvvet alametlerindendir
9 Zahir olan, İbni Omer'in sozunden hareketle birinci goruştur: Bu sure Veda haccında Mina'da indi Sonra da: Bugun sizin dininizi kemale erdirdim, uzerinizdeki nimetimi tamamladım(Maide, 53) ayeti indi Bu iki ayetten sonra Peygamber (sa) seksen gun yaşadı Bundan sonra: Andolsun, size kendinizden oyle bir peygamber gelmiştir ki(Tevbe, 9128) ayeti indi Bundan sonra otuzbeş gun yaşadı Ardından: Oyle bir gunden sakının ki o gun Allah'a donduruleceksiniz(Bakara, 2281) ayeti indi Ondan sonra yirmi bir gun yaşadı Mukatil, yedi gun yaşadığını soyledi
10 Razi ise doğru kabul edilen goruşun surenin Mekke'nin fethinden once indiği şeklinde olduğunu soylemiştir

13 Allah'ın yardımı ve zafer gunu gelip, insanların Allah'ın dinine akın akın girdiklerini gorunce, Rabbini overek tesbih et; O'ndan bağışlama dile, cunku O, tevbeleri daima kabul edendir

Üst Alt