Son Konu

Nüfus cüzdanında Kürtçe karakter

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nüfus cüzdanında Kürtçe şahsiyet

Çankaya Nüfus idaresi, kızına Kürtçe ad düzenlemek isteyen babaya müsade verdi

Çankaya Nüfus idaresi, kızına Kürtçe ad ayarlamak isteyen Kenan Kırkaya ’nın üzerinde şapka bulunan (e) ve (i) harflerini kullanmasına müsade verdi Böylece çocuğun ismi Hêvî Jiyan olarak kayıtlara geçti

Kenan Kırkaya nüfus idaresinde yaşadıklarını şöyle anlattı: Hürriyet'in haberine göre; “Hêvî umut, Jiyan yaşam aramak Kızıma Kürtçe ad vermek üzere gittim Eğer olumsuz bir yanıt alsaydım isim kısmını anlamsız bırakacaktım Çünkü kızımın annesinin de ismi Newruz fakat o dönemde, (w) ile yazmamışlar

Nüfus memuruna belirlemek istediğim ismi söyledim İlgili memur ikiüç telefon görüşmesi yaptı ve ‘Cilalı ’ dedi Kimle konuştu bilmiyorum Şaşırdım ve çok mutlu oldum Bu iki harfin bilgisayarda nasıl yapılacağını da ben gösterdim Kızım annesiyle aynı kaderi yaşamamış oldu

İçişleri Bakanlığı ’ndan bir yetkili, ise Kürtçe alfabede yer alan (w), (q) ve (x) harflerinin nüfus cüzdanlarında yasal değişiklik yapılmadan kullanılmasının muhtemel olmadığını söyledi Aynı yetkili Yalnızca (a), (I) ve (u) harfleri üzerinde inceltme işareti konulabildiğini, ama (e) harfi üstünde inceltmenin kullanılmadığını söyledi
*

Üst Alt