Son Konu

oğrenci hakları nelerdir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Oğrenci hakları nelerdir
Gelişmiş bir ulkenin,aydın bir toplumun ve surdurulebilir bir refahın temel kaynağı ve itici gucu olan genc nufus bu değerleri koruyabilmesi ve gereken katkıyı sağlayabilmesi icin ideal bir eğitimi alıp gerekli donanımlara sahip olması yadırganamaz bir gercektirUlusal ve uluslar arası alanlarda benzer veya farklı sorunların bu alanlarda yaşanması oğrenci hakları bildirgesinin hazırlanmasını kacınılmaz hale getirmiştirBu bağlamda Oğrenci Konseyleri; aşağıdaki başlıklar altında gecen hak ve sorumlulukları ilan eder ve takipcisi olduğunu taahhut eder

1)Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ve Turkiye Cumhuriyeti Anayasasının kişilere tanıdığı haklar cercevesinde her oğrenci temel insan hakları yanı sıra, nitelikli yaşama, bilgiye ulaşma, kendini yetiştirme ve oğrenme hakkına sahiptir

2 Bu hak butun oğrenciler icin cağın gereklerini taşıyan;
a Uygun bir eğitim ve oğretim planlaması,
b Uygun bir eğitim ortamı,
c Uygun bir fiziki alt yapı,
d Uygun bir eğitici kadrosu,
e Uygun yardımcı nitelikli personel desteği ile yaşama gecirilir

3Her oğrenci, kendisini fikren ve bedenen geliştirme hakkına sahiptir
4 Her oğrenci yardımlaşma, sosyal ve ekonomik dayanışma hakkına sahiptir
5 Her oğrenci, karşılaştığı olumsuz durumları şikayet edebilir ve hakkını arayabilir
6 Her oğrencinin saygı gorme hakkı vardır
Hicbir oğrenci onur kırıcı tutum ve davranışlara maruz bırakılamaz
7 Her oğrencinin Universite olanaklarından ve oğrencilere tanınan haklardan yararlanma ve eşit muamele gorme hakkı vardır Her oğrencinin soru sorma ve cevap alma hakkı vardır
8 Her oğrencinin hukuk kuralları cercevesinde, kendi temsilcisini secme ve secilme, temsilcisi aracılığı ile yonetime aktif katılma hakkı vardır
9 Her oğrencinin kultur, sanat ve spor toplulukları kurma, katılma ve yurutme hakkı vardır
10 Herhangi bir nedenle suclanan oğrencinin kendini savunma ve itiraz hakkı vardır Aksi kanıtlanıncaya kadar oğrenci masum sayılır
11 Hicbir oğrenci herhangi bir şiddete ve tacize maruz bırakılamaz
12 Her oğrencinin sağlıklı bir ortamda yaşama, calışma ve hastalandığında muayene ve tedavi olma hakkı vardır

Bildirgede yer almayan hususlarda TC Anayasası ve Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi hukumleri gecerli olacağı gibi,bu Bildirgeyi imzalayan Oğrenci Konseylerinin guncelleme hakkı saklıdır

Üst Alt