Son Konu

Okul Kantinlerine Yasak Geliyor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Okul Kantinlerine Yasak Geliyor
Okul Kantinlerine Yasaklama
Okul Kantinleri Yasaklanıyor

imagesokulkantinlerineyasakgeliyor5b06fccb4e74f
Şekerİş Sendikası Genel Başkanı İsa Gok, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının, okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji icecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi urunleri yasaklamasının gelecek nesillerin sağlıklı yetişmeleri adına onemli bir adım olarak gorduklerini soyledi

İsa Gok, yaptığı acıklamada, şişmanlık ve obezitenin, tum dunyada cocuk ve erişkinleri etkileyen, son yıllarda sıklığı giderek artan onemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini kaydetti

İstatistiklerin son 10 yılda dunyada fazla kilolu birey sayısının 200 milyondan 300 milyona cıktığını gosterdiğini belirten Gok, şişman insan sayısının ise 1 milyara ulaştığını ifade etti Turkiye'de yapılan son araştırmaların, obez ve diyabetli sayısının kadınlarda yuzde 34, erkeklerde ise yuzde 107 oranında arttığını gosterdiğini dile getiren Gok, gerekli onlemlerin alınmadığı taktirde gelecek 10 yıl icinde toplumun onemli bir kısmının obez olabileceğini soyledi

Cocukların Sağlıksız Gıdalara Teşvik Edilmemesi Gerekiyor

Dunya Sağlık Orgutu (DSO), ozellikle 12 yaş altı cocukları obezite ve ilgili diğer hastalıklardan korumak icin hukumetlere cağrıda bulunuyor; kola, hamburger, cips gibi sağlıksız gıdalara cocukların teşvik edilmemesi gerektiğini soyluyor İsa Gok, dunyada ve Turkiye'de, kola ve gazoz gibi gazlı iceceklerin cocuklarda obeziteye neden olduğunun tıp cevrelerince surekli dile getirildiğini belirtti Gok ayrıca şunları kaydetti:

“Bu iceceklerin aşırı tuketilmesi obeziteye, sut ve kalsiyum alımını olumsuz etkilemesinden dolayı da kemik erimesine yol actığı soylenmektedir Şuphesiz ki bu soylemlerin ici boş değildir ve obezite kader değildir Cocuklarımızın hamburger, sandvic, cips gibi hazır gıda ile gazlı icecek tuketimi azaltıldığında ve bunların yerine sebze, meyve, et ve sut urunleri ile beslendiğinde obezite riskleri de azalacak ve daha sağlıklı nesiller yetişeceği şuphesizdir

Uzmanlar tarafından, gazlı icecekler ve hamburger dışında obezite ve beraberinde başta kanser olmak uzere alzheimer, kalp, astım gibi bircok hastalığın bir başka ve onemli nedenlerinden birisinin de tatlandırıcılar olduğuna işaret edilmektedir Halk sağlığını tehdit eden tatlandırıcıların, yetişen yeni nesil cocukların 20–30 yıl sonra geleceklerini korelteceği gerceği cok uzaklarda değildir Şekerİş Sendikası olarak bugune kadar yaptığımız basın acıklamaları ve bilgilendirme toplantılarının hemen hepsinde, dunya ulkeleri orneğinde olduğu gibi ulkemizde de bu konuda acil olarak bir eylem planının hayata gecirilmesi ve ilkoğretim okullarında cocukların bilinclendirilmesine yonelik farkındalık oluşturacak kısa film ve fragmanlarla bilgilendirme toplantılarının yapılması gerektiği konusunda yetkililere cağrıda bulunduk

NBŞ ’ler Cocukları Tehdit Ediyor

Bircok Avrupa ulkesinin Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tesislerini kapattığını ya da uretimini durdurduğunu belirten Gok, Turkiye'de bazı cevrelerin ısrarla NBŞ uretimi yaptıklarını soyledi

NBŞ'ler konusunda duydukları kaygıları sıcağı sıcağına toplumla paylaşmaya calıştıklarını ifade eden Gok, ozellikle mısır şurubundan uretilen kola, meyve suyu, gazoz gibi iceceklerle cikolata, tatlı, kek, pasta ve dondurma gibi yuzlerce urunun obeziteye bağlı kansere davetiye cıkardığını kaydetti
Mısır şurubunun, şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuz ve taşınmasının kolay olması sebebiyle tercih edildiğini dile getiren Gok, ureticilerin ceplerine girecek paraların hesabını yaparak halkın sağlığını ikinci plana ittiklerini, cocukların sağlıklarını tehlikeye attıklarını iddia etti

Turkiye'de yuzde 10'luk kısmına musaade edilen NBŞ uretim kotasının Bakanlar Kurulu kararıyla yuzde 15'e cıkarıldığını hatırlatan Gok, “Bu, camiamızda adeta travma etkisi yaratmıştır Avrupa'da kişi başına duşen 15 kg tatlandırıcı miktarı ulkemizde ne yazık ki 6 kilogramın uzerine cıkmıştır İnsanlarımızın artık nişasta bazlı şekerlerin zararları konusunda bilinclenmesi gerekmektedir dedi

Gecen gunlerde Zonguldak Ereğli'de yaşayan 9 yaşındaki ilkoğretim oğrencisi Taha Soysal'ın obeziteden olduğunu anımsatan Gok, “Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının gec de olsa obeziteyi engellemek ve oğrencileri bilincli beslenmeye teşvik etmek amacıyla okul kantinlerinde kola, hazır meyve suları, enerji icecekleri, hamburger, kızartma, cips gibi urunleri yasaklamasını gelecek nesillerimizin sağlıklı yetişmeleri adına onemli bir adım olarak goruyoruz diye konuştu

Gok, Turkiye'de, obezite ve obeziteye bağlı hastalıklara neden olan NBŞ'lerin kotasının Avrupa ulkeleri seviyesine indirilmesi konusunda adım atılacağına inandıklarını sozlerine ekledi

Üst Alt