Son Konu

Okullar Ne Zaman Açılacak? Deprem Bölgesinde Okullar Tatil mi, Yarın Açılacak mı?

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-50a74b2a26a8762bf4ec3e7a6b707966a2d6124f.jpg

Kahramanmaraş'ta meydana gelen sarsıntılardan sonra tüm vilayetlerimizde eğitim öğretime orta verilmişti. Sarsıntı bölgesi dışında kalan vilayetlerdeki eğitim ve öğretime devam edileceği açıklanmıştı. Sarsıntı bölgesindeki okullar da değerlendirilmeye alınmıştı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer hususa ait açıklamalarda bulunmuştu. Veliler okulların ne vakit açılacağını sorgulamaya başladılar. Pekala okullar ne vakit açılacak? Sarsıntı bölgesinde okullar açılacak mı? Yarın okul var mı, yok mu?

İşte ayrıntılar...

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük zelzelenin akabinde ülke genelinde eğitim öğretime orta verildiği duyurulmuştu.

s-fc35296693a92d2a1648467d07ed94c6c3197239.jpg

11 ili etkileyen zelzeleden sonra 81 vilayetimizde eğitim öğretimin ikinci devrinin başlangıç tarihi ertelenmişti. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler okulların açılış tarihini merak ediyordu. Zelzele bölgesindeki okulların ise öncelikle incelemeye alınacağından bahsedilmişti.

Konuya ait açıklamalar Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı. Pekala okullar ne vakit açılacak?

s-e402225efb5b44c9fd814604ae8a7bb37fbf88fc.jpg

Özer tarafından yapılan açıklamalara nazaran sarsıntıdan etkilenen 10 vilayetimizde eğitim öğretime 1 Mart tarihinde başlanacak. 71 vilayetimizdeki okullar ise 20 Şubat Pazartesi günü açılacak. Tüm ülkedeki öğrenciler 23 Ocak tarihinde yarıyıl tatiline başlamış, 6 Şubat'ta ise ikinci periyoda başlayacaklardı. Meydana gelen zelzeleler sonucunda okulların açılış tarihi ertelendi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamalarda okul açılış tarihinin bir daha değiştirilmeyeceğini hatırlatmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ayrıyeten sarsıntı bölgesinde taşımalı eğitim uygulanabileceğini belirtmişti.

s-3e75678729a4c709a7ac19e8916080d12bf5c983.jpg

Taşımalı eğitim sistemine nazaran zelzele bölgesindeki öğrencilerin yakın bölgelerdeki okullara günübirlik olarak taşınması sağlanacak. Ayrıyeten bu öğrencilerin öğle yemeklerinin de karşılanacağı belirtilmişti.

Deprem bölgelerinde ikili sisteme geçilebileceği de Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından duyurulmuştu.

s-7b70ae4c461079beb2244286e84741e4df5477c0.jpg

Bakan Özer yaptığı açıklamalarda  'Türkiye'yi normalleştirmemiz için eğitimi normalleştirmemiz lazım. Ana itici güç eğitim. 71 vilayetteki eğitimi 20 Şubat'ta başlatacağımızı açıklamıştık. Sarsıntıdan etkilenen vilayetlerimizde okulların 24 tanesi yıkıldı, 83 adedinde ağır hasar var. Şubat ayının sonuna kadar tüm okullardaki hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz.' tabirlerini kullanmıştı. Ayrıyeten gerekli durumlarda sabahçı ve öğlenci olmak üzere farklı iki kümeler halinde eğitim yapılabileceği belirtilmişti.

Üst Alt