Son Konu

Okullarda e-Kitap uygulaması başlıyor

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara ’da 3 ilköğretim okulunda, öğrencilerin üretmesini ve teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayacak etkin bir sanal eğitimin gelişebilmesi için ‘elektronik kitap ’ uygulaması başlattı
Böyle bir uygulamanın Türkiye ’de de başlatılması için farklı alanlara yönlendirilmiş yazılım şirketleriyle görüştüklerini bildiren MEB Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, peşinde Başkentteki 3 ilköğretim okulunda pilot uygulamaya geçtiklerini söyledi Bu uygulamaların birbirinden farklı içerikte olduğunu gösteren Aktürk, çalışmanın classmate bilgisayar yoluyla İskitler Evliya Çelebi İlköğretim Okulu ’nda, notebook ile Sincan Plevne İlköğretim Okulu ’nda ve ebook ile de Sincan Korkut Soy İlköğretim okullarında yapıldığını ifade etti
Elektronik kitabın normal kitap olarak okunduğunu, pdf formatında olduğunu bildiren Aktürk, gereken yerlere öğrencinin anekdot da alabileceğini söyledi Aktürk, ayrıca başka yazılım firmalarının da bu başvuru için çalıştığını söyledi
Pilot uygulamanın ilköğretim 4 ve 5 sınıflarda yapıldığını anlatan Aktürk, Birincil üç sınıfta bilgisayarın okula girmesinin pedagojik olarak içten olmadığını düşünüyoruz dedi Eğitimde etkileşimi artmak için bu uygulamaların önemine dikkat çeken Aktürk, çocukların bundan çok tutku aldığını söyledi Pilot uygulamanın 1 sene süreceğini gösteren Aktürk, uygulamalardan alınan raporlara göre uzatılabileceğini kaydetti Aktürk, Arada aldığım raporlar fazla pozitif Öğrencilerin data seviyelerinde önemli manada ilerleme var deniyor diye konuştu
Öğretmenlere konuyla ilgili hizmet içi eğitim verildiğine de değinen Aktürk, öğretmenlerden gelen tepkilerin fazla artı olduğunu belirtti
Elektronik kitap uygulamalarından biri, Sincan Korkut Soy İlköğretim Okulu ’nun 5 sınıfındaki 60 öğrenciye pilot olarak uygulanıyor Ajandaya benzer kılıflar içinde korunan dijital makinede, Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarının tamamı yüklenmiş olarak bulunuyor Makine, öğrenciler tarafından eve götürülebiliyor
Öğrencilerin dersleri kulaklıkla sesli olarak da dinleyebildiği elektronik kitapta, ders kitabının yanı sıra öğrenci egzersiz kitabı ve dersin anlaşılmasını kolaylaştıracak görsel sunular yer alıyor 1 gigabyte hafızalı kitap, yük edilerek kullanılabiliyor İçindeki animasyonlarla öğrencilerin ders konusunu daha iyi anlaması amaçlanırken, keza anekdot alabilecekleri de bir sayfa bulunuyor Kitap, dokunmatik ekran kalemiyle kullanılıyor
Öğrencilere Türkçe sözlük, müzik dinleme imkanı da sunan kitapta hem öğrencilerin beğenisi dikkate alınarak yüklenen Canice ’nın, Uzlaşma Manço ’nun ve Eurovision şarkılarının videoları da yer alıyor
İkinci eğitimöğretim yılında başlayan başvuru, değerlendirmeler sonucunda ileriki yıllarda da uygulanabilecek

Alıntı *

Üst Alt