Son Konu

Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabiliriz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabiliriz kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz okuma alışkanlığı makale Milletçe okuma alışkanlığımızın istenen düzeyde olmamasının sebeplerinden biri de ailede bu kültürü çocuklara aşılayamayışımızdır Bu konudaki dertlerinizi paylaşmak ve çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırabilmek için muavin olmaya karar verdim Kitap okuma alışkanlığının temelleri, ailede atılmaktadır Çocuğumuzun okumayı sevmesi için, anne babası olarak çocuğumuza kısa hikâyeler, masallar ve cazibeli bölümler okumalısınız Bu Nedenle kitaba karşı alaka uyandırmaya başlamalısınız Her akşam, çocuklarımıza yarım saat kitap okuyabilmelisiniz Evinizde, çocuğumuza ait minik bir kitaplık oluşturmalısınız Bu, ayrıca çocuğumuzun kişiliğinin gelişmesine hem de kitaba ilgisinin artmasına yardımcı olur Çocuğumuz okumaya başladıktan sonra keza etkinlikleri değişir hem de artar Okumayı yeni öğrenen bir çocuk için her yazılı metin alaka çekicidir Öğretmeninin, çocuğumuzun okumaya karşısında olan ilgisini iyi değerlendirebilmesi, çocuğumuzu, hoşlanacağı kitaplara karşı yönlendirebilmesi önemlidir Bu konuda yapılacak ilk iş hoca veli görüşmesidir Bu görüşmede çocuğumuzun kitap konusundaki eğilimi görüşülüp bir sonuca bağlanmalıdır Unutulmamalıdır ama her çocuğun öbür bir dünyası vardır Bu farklılık belirlenmeden, kitap okumayla ilgili çalışmalar sonuçsuz kalabilir Her yaş grubunun okuyacağı kitaplarda maddi ve görsel bir takım özellikler bulunmalıdır Yazının puntoları, karakteri, resimlerin canlılığı; çocuğun psikolojik ve fiziksel gelişme evrelerine yerinde olmalıdır Okunacak kitaplarda içerik de önemlidir Ailelerin eğiliminden ziyade, çocukların gelişimine yerinde kitaplar seçilmelidir Bu konuda benim elimde bir takım incelemeler bulunmaktadır Bu egzersiz tavsiyeli ve yaş gruplarına yerinde kitapların kısa özetinden oluşmaktadır Öğretmenleri olarak, öğüt ettiğim kitapları okuyor ve inceliyorum Bu hazırlıkları yapıldığından, öğüt edilecek kitaplar konusunda bezginlik çekilmeyeceğini umuyorum Kitap okuma alışkanlığı konusunda diğer bir esas nokta misal olma meselesidir Çocuğa kılavuz olma durumunda olan bizler; öğretmenleri, anne, baba, abla, ağabey vb kitap okumaya vakit ayırmalıyız Evde çocuklarla birlikte kitap okumalıyız Bunun kesin bir saati olabilir O saatte herkes kitap okumalıdır Ya Da jurnal okuma limiti belirlenip, öyle kitap okunabilir Tüm akşamlar, ailece televizyon karşı geçiriliyorsa, çocuğa okuma alışkanlığı kazandırma konusunda bıkkınlık yaşanacaktır Okulda, çocuk için örnek alınacak ilk birey öğretmendir Ben Öğretmeni olarak okuma konusunda çocuğa örnek olmaya çalışıyorum Türkçe dersinin bir saatini okumaya ayırıyorum Bütün derslik o saatte hep birlikte kitap okuyoruz Bu okuma saatlerinde sınıfımızda ve bende olan kitaplardan yararlanılmaktadır Öğretmeni olarak tanıtıcı mahiyette, öğüt edebileceğim kitaplardan veya dergilerden bir takım bölümler okuyarak ilgi uyandırmaya çalışıyorum Basit bir tablo düzenleyerek çocukların; haftalık, aylık ve yıllık kitap okumalarını teftiş ve takip etmekteyim Böylece çocukların alaka gösterdikleri kitapları da belirlemiş oluyorum En çok kitap okuyan öğrenciye, kitap armağan ediyorum Bu ödülü Sınıfımızda ilk olarak Esra ÇETİN kazandı tebrik ediyor ve yanaklarından öpüyorum Başarılarının da devamını diliyorum Öğrencinin gerçekte okuyup okumadığını teftiş için icabında sınıfta, okunan ve eve okuması için verilen kitapları anlattırıyorum Veya kısa bir tanıtım yazısı yazdırıyorum Öğrenci, kitabı okurken nelere uyarı edeceğini bilmelidir Bu konuda öğretmeni olarak yol göstermeye çalışıyorum ve bunun önemini de mükemmel biliyorum Derslik kitaplığı okuma konusunda en etkin araçlardır Sınıf ve okul kitaplığının yeterliliği konusunda olumlu bir şey bildirmek zordur Sınıfımızda öğrenci seviyelerine uygun bir kitap seti bulunmaktadır Kitap fuarları ya da kitap sergileri çocuklarla birlikte gezilebilecek en manâlı yerlerdendir Eğer fuarlara gidemiyorsanız kitapçıları gezebilirsiniz Bir Takım ön bilgiler verildikten sonradan kitap seçimini çocukların kendilerine yaptırmalısınız Çocuk için özel olan doğum günü vb özel günlerde çocuğa kitap hediye etmelisiniz ya da yakınlarınıza ettirmelisiniz Unutulmamalıdır fakat çocuklarımız, işimizden, aşımızdan, eğlencemizden fazla daha değerlidir İnsan için ne önemli burada Makam mı, konut mi araba mı? Çocukların yalnızca fiziksel tarafını göz önünde bulundurmak yani midesini düşünerek hareket etmek, kalbini, ruhunu, aklını midesine yedirmek gibidir, o yüzden onların manevi taraflarına siklet vermeliyiz ki ileride halk , vatan, aile, annebaba gibi değerlerin anlamını öğrensin ve ona tarafından hareket etsin ancak sizlere mutluluk ve sevinç kaynağı olsun Sayın veliler unutmayınız ancak çocuğunuza değer atamak onu sadece el üstünde tutmakla, her dediğini yapmakla, onları hazıra alıştırmakla olmaz Onun gelişebilmesi için kendilerine güvenmelerini, okumaya&araştırmaya yönlendirmenizi ve kendi başlarına bir şeyler yaptıklarını onlara göstermeniz de gerekir Bu konuyla ilgili her türlü yardıma hazırlanmış olduğumu, sizlerden gelecek olan her türlü önerileri de açık olduğumu ve değerlendireceğimi bilmemizi istiyor Sevgi ve saygılarımı sunuyorum KİTAP OKUYANLARA ve ÇOCUKLARINA BU KONUDA YARDIMCI OLANLARA SELAMLAR İzzet DOĞAN Derslik Öğretmeni  

Üst Alt