Son Konu

okuma alışkanlığını yaygınlaaştırmak

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
okuma alışkanlığını yaygınlaaştırmak

Geçmiş günlerde türkiyede Türkiye okuyor kampanyası başlatılmıştıBunu misal alarak kendine tarafından bir kampanya sunusu hazırlaya bilirsinBu konuda sana büyük yardımı olacağını düşünüyorum

KAMPANYANIN SIRADAN: TÜRKİYE OKUYOR
KAMPANYANIN SÜRESİ: 4 YIL
AMAÇ KİTLE: TOPLUMUN HER KESİMİ

KAMPANYANIN AMACI:
Mustafa Kemal Atatürk' ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmanın iyi bir eğitimden
ve okumaktan geçtiğinin bilinciyle;
Ülkemizde temel eğitim hakkından yararlanamamış ve okuma yazma bilmeyen yetişkinlere
okuma yazma becerisi kazandırmak, okuryazar yetişkinlere ilköğretim düzeyinde eğitim
imkân ve fırsatları sunmak, toplumda okuma bilinci oluşturarak kitap okuma alışkanlığını
, daha geniş toplum kesimlerine bilgisayar okuryazarlığı konusunda veri ve beceri
kazandırmak, böylece toplumsal ve kültürel yeniden yapılanma sürecine ivme kazandırarak dünyadaki
lider ülkeler arasında yer almaktır

KAMPANYANIN GEREKÇESİ:
Okuma, içinde bulunduğumuz çağdaş kaliteli yaşamın en manâlı araçlarından biridir Okuma
yazmanın fonksiyonel bir maharet olarak öğretilmesi ve okuma alışkanlığının aşılanarak üreten,
düşünen, sorgulayan bireylerin topluma kazandırılması ile bilgisayar okuryazarlığı konusunda
veri ve hüner kazanmış kaliteli insan gücünün erken yaştan itibaren yetiştirilmesi veri
toplumu olmanın gereğidir

KASIT:
1 Hiç okumayazma bilmeyen yetişkinleri okuryazan duruma getirmek, okuryazan olup da
ilköğretim düzeyinde eğitimi olmayan yetişkinleri kademeli olarak II Kademe eğitimine
elde etmek,
2 Toplumun her kesimini içine alarak, hiç okuma alışkanlığı olmayanya da güçsüz okuma
alışkanlığı olan(2 ayda I kitap ya da daha az kitap okuyan) bireyleri orta seviye okuyucu
(ayda 1 kitap okuyan); orta seviye okuyucu olan bireyleri üst düzey okuyucu(ayda 2 kitap
veya daha fazla kitap okuyan) seviyesine takviye etmek,

3 Çocuklar ve gençler öncelikli almak üzere topluma bilgisayar okuryazarlığı konusunda
veri ve hüner kazandırmak

GERÇEKLEŞTİRİLECEK FAALIYETLER:

Okullar ile ahali kütüphaneleri işbirliğinde yürütülecek faaliyetler;
Okullarda ve kütüphanelerde okuma saatleri düzenlenecektir, Öğrencilerin kütüphanelere üye
olmaları özendirilecektir
Maddesel kapasitesi yerinde olan, Okullarda, yeni kütüphaneler kurulması, yerinde görülen
toplumsal Merkezlerde, ise kitaplıklar kurulması, mevcut her tür kütüphanenin
zenginleştirilmesi, buralardan ilk önce öğrenciler olmak üzere bütün toplumun yararlandırılması
için araştırmalar yapılması

Öğrenciler, Sivil toplum kuruluşları, okullar ve Halk kitap bağışı kampanyası için özendirme
edilerek kitap birleştirme kampanyaları yapılarak, Okullara ve kütüphanelere kitap bağışı
teşvik edilerek okul kütüphaneleri zenginleştirilecek Kahvehanelerde ve Belediyece
uygun görülen mekânlarda okuma odaları, Okuma köşeleri oluşturulacaktır

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAYA KARŞIN YAPILABİLECEK
ÇALIŞMALAR:
Kitap okuma alışkanlığı ailede başlamalıdır Halk Eğitimi Merkezlerinde, okul veli
toplantılarında, Okumanın önemi konularında anne babalar eğitilmelidir Çocukların anne
babayı model aldığı düşünülürse, onların çocuklarına KİTAP OKUdemekten ziyade
okuduklarını göstererek örnek olmalarının öneminin anne babalara anlatılması paylaşılması
Sınıflarda Kitap tanıtma günleri düzenlenmeli, bu kitaplardan derslik öğretmeni öncülüğünde bir
sınıf kitaplığı oluşturulması,
Okullar, güncel dergilere abone olmalı (Atlas, Bilim ve Teknik Dergileri, Eğitim Dergileri)
öğrencilerin rahatlıkla ulaşıp okuyabileceği yerlerde bulundurulması,
Bütün millet kurumlarında uygun yerlere (kafeterya, akarsu salonu, kantin vb) basit okunabilecek
dergi, gazete, anı, hikâye, karikatür, fıkra kitapları konulması,
Tüm halk kurumlarında ödüllendirmelerin ( çocuk, genç, yetişkin) kitapla yapılması,
İlçe Müftülüğü işbirliği ile Cuma vaiz ve hutbelerinde konunun yoğun bir şekilde işlenmesi
hususunda zorunlu çalışmalar yapılacaktır
Okullarda serbest okuma saatlerinin düzenlenmesi,
Kütüphanelerde gazetelerin yanında, aktüel kitapların yer aldığı ve kesintisiz yenilendiği
bölümlerin oluşturulması,
Okullarda kütüphaneye yeni alınan kitapların sergilenerek öğrencilerin yeni gelen kitaplardan
farkında olması sağlanması,
İlçemize en yakın yerlerde yapılan kitap fuarlarına ( TÜYAP gibi) okul gezileri düzenlenmeli,
Öğretmenler derslere girerken yanlarına okudukları kitapları alarak özendirici olması,
Bakanlığın dağıttığı ücretsiz ders kitaplarının yanına öğrenci seviyelerine yerinde birkaç
okuma kitabının eklenmesi,
Okullarda fazla kitap okuyan öğrencilerin saptama edilip İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' ne
bildirilip bu öğrencilerin kamuoyu önünde ödüllendirilmesi,
Hizmet içi eğitimlerde süratli okuma seminerlerinin daha sıklaştırılarak konunun uzmanları
göre verilmesi,
Okullarda kütüphane kitaplarının seçiminde anketler yoluyla öğrenci görüşünün alınması, *

Üst Alt