Son Konu

Okumakla ilgili söyleşi var mı?

Forumdas

Editor
Tepkime
15,298
Web
forumdas.com.tr
Credits
-11
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Merhaba kitapseverler. Gazetelerde yayınevleriyle yapılan söyleşileri okumuşsunuzdur. Bizler de sizlere okuyucu bakış açısından kitap türlerini söyleşi tarzında soru-cevap yöntemiyle sunum yapmayı düşündük. Her ay farklı bir türün hem genç hemde olgun okuyucuları ile söyleşiler yapacağız. Bu ay ki söyleşimize konu olan kitap türü fantastiktir. Söyleşilerimizi beğenmeniz dileğiyle..

İlk Söyleşi;

1. Öncelikle biraz bizlere kendinizi tanıtır mısınız?
Adım Koray Soyadım SEL, 30 yaşındayım, mesleğim memurluk. Evli ve bir çocuk babasıyım. Ankara’da yaşıyorum. Hacettepe Üniversitesi Arşivcilik (şimdi Belge ve Bilgi yönetimi oldu) mezunuyum. İlkokuldan beri kitap okuduğumu söylesem yalan olmaz.
2. Neden Fantastik kitaplar?
Aslında her tür okumaya çalışıyorum ama Fantastik kitaplarda beni kendine çeken ayrı bir yan var. Hayat bizi türlü sıkıntılarla imtihan ediyor, insanın bir kaçış kapısı olmalı zorlandığı zaman ya da bunaldığında kendiyle baş başa kalabileceği sorunlarını kısa süre de olsa unutarak kendini deşarj edeceği bir şeyler bulmak zorunda işte benim kaçış kapım Fantastik kitaplar oldu her zaman.
3. Bu türle tanışmanız nasıl oldu?
Çocukluğumda çizgi roman olarak başlayan bu tutku Yüzüklerin Efendisi ile zirveye ulaştı, yanılmıyorsam 1998 yılıydı. İlk cildi yeni çıkmıştı merak ederek aldım ve 2.cilt için 6 ay, 3. Cilt içinde 8 ay daha beklemem gerekti ama beklemeye değerdi.
4. Fantastik kitaplar alırken ilk olarak neye dikkat edersiniz?
Yazarını tanımıyorsam, konusuna bakarım, özgün bir konu mu yoksa esinlenme mi olduğu benim için önemli.
5. Bu türde olmazsa olmazınız olan tema nedir?
Büyü. Bir kitapta sihir yoksa bir şeyler eksik demektir. İyi karakterler tam iyi, kötülerse tam kötü olmamalı, mutlaka kötü karakteri de sevmeliyim.
6. Bu türe ait kitap kapakları ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Orijinal kapaklar her zaman tercihimdir, özellikle Larry Elmore hayranıyımdır.
7. Seri kitapları seviyor musunuz? Yoksa bitmek bilmez serilerden sıkılanlardan mısınız?
Seri kitapları çok seviyorum, mesela Zaman Çarkı 10000 sayfayı geçti ama hala sabırsızlıkla yenisini bekliyorum, kim zevk aldığı dünyada daha fazla zaman geçirmek istemez ki?
8. Nasıl karakterleri seversiniz?
Güçlü olmalı, karakteri sağlam ve her duruma ayak uydurabilmeli (Ölüm Kapısı serisinde Haplo – Zaman Çarkında Rand – Kara Kule de Roland gibi).
9. Sizce kitaplarda sansür olmalı mı?
Açıkçası sansüre karşıyım, ama bu her şeyi herkes okusun demek değil, kapaklarda mutlaka okuyucunun uyarılması gerekiyorsa yaş ibaresi olmalı.
10. Ülkemizde bu türün okuyucu kitlesini gelecek vaat edici buluyor musunuz?
Bizim ülkemiz biraz maymun iştahlı, benim ilk yıllarda okuduğum Yüzüklerin Efendisi tarzı seriler artık çok çıkmıyor şimdi moda vampirler ve melekler umarım çabuk sıkılmazlar.
11. Bu türle beraber yılda ortalama kitap okuma sayınız ne kadar oldu?
Kesin bir sayı veremem ama ortalama ayda 5-10 arası kitap okuyorum, yılda 60-100 arası diyebilirim şuanda evimde 1000den fazla kitabım var bir kısmını da annemlere yolluyorum her ay, maalesef yer sıkıntım var.
12. Bu türde en çok kitap satın aldığınız yayınevi?
Eskiden, Ankira, Arkabahçe, İthaki,6’45 vardı şimdilerde ise İthaki, Laika, Artemis, Pegasus, Epsilon, Martı diyebilirim.
13. Fantastik kitaplar denilince aklınıza gelen ilk yayınevi?
Şimdilerde Artemis, İthaki, Laika.
14. Türkiye’de bu türde yeterince kitap çıkarıldığını düşünüyor musunuz?
Aslında yeterince çeşit çıkmıyor, kitap sayısı belki fazla ama tür olarak vampir, melek hikâyeleri ön planda eski tarzı özlüyorum. (Unutulmuş Diyarlar-Ravenloft-Ejderha Mızrağı gibi)
15. Hepimizin ben olsam şöyle yazardım dediği anlar olmuştur, hiç kendi kurgunuzu yazıya döktüğünüz oldu mu? Eğer varsa bizle biraz konusunu paylaşabilir misiniz?
Eskiden İthaki Forumda, ve Kitapkokusu forumda hikaye yarışmaları olurdu, genellikle korku tarzı yazıyordum.
16. Çok severek okuduğunuz bir kitap kahramanının ismini ve neden sevdiğinizi söyleyebilir misiniz?
Ölüm Kapısı Serisinde Haplo, Amber Yıllıklarında Merlin ve Corvin daha önce bahsettiğim gibi bu karakterler her türlü durumda ayakta kalabilen kişiler.
17. En sevdiğiniz yazar hangisidir?
Tek bir cevabı yok en çok; Robert Jordan (Zaman Çarkı) , J.R.R. Tolkien (Y.E) , Roger Zelanzy ( Amber Yıllıkları), Margeret Weis-Tracy Hickman (Ejderha Mızrağı) Stephen King (Kara Kule ) diyebilirim.
18. Bu türde sevdiğiniz kitaplar nelerdir?
Bence Yüzüklerin Efendisini, Zaman Çarkını, Amber Yıllıklarını, Ölüm Kapısı Serisini Ejderha Mızrağının bir kısmını okumadan fantastik kitap okudum dememelisiniz.
19. Yayınevlerinin fiyat uygulamaları hakkında düşünceleriniz nedir ?
Çoğu pahalı diyebilirim, mesela iki ayrı yayın evinden çıkan 500-600 sayfalık iki kitap arasında 10 lira gibi büyük rakamlar oynuyor, bu konuda Martı ve Format Yayınlarının fiyatları çok uygunken, İthaki ve Pegasus’un fiyatları pahalı.
20. Fantastik türünde okuyuculara önerecek veya diyecekleriniz var mı?
Çevrelerinin baskılarına aldırmasınlar, illa klasikleri ya da tarih kitaplarını okumak zorunda değiller, her zaman söylediğim gibi kendinizi ansiklopediye çevirmeye uğraşmayın, her okuduğunuzdan bir şeyler öğrenmeniz gerekmiyor. Kimseye okuduğunuz türü açıklamak zorunda değilsiniz. Sadece güzel vakit geçirmek için olsa bile okuyun gerisi boş. Bana fikirlerimi yazma şansı verdiğiniz için teşekkür ederim.

İkinci Söyleşi;

1. Öncelikle biraz bizlere kendinizi tanıtır mısınız?
18 yaşındayım… Lise öğrencisiyim ve bir Anadolu lisesinde eğitimime devam ediyorum) Anlaşıldığı gibi kitap okumayı çok seviyorum. Fantastik, tarih, aşk ve daha bir çok türden kitap okuyorum. Fakat tercihim fantastik )
2. Neden Fantastik kitaplar?
Açıkçası tam olarak neden bu türü daha çok seviyorum, bilmiyorum. Fakat fantastik kitapların içindeki dünyanın bu dünyadan farklı olması bir neden olabilir. Gizemli ve doğaüstü şeyler benim için daima daha ilgi çekici olmuştur.
3. Bu türle tanışmanız nasıl oldu?
Şöyle başladım diye kesin bir bilgi veremem lakin kendiliğinden oldu demekte saçma olur. Sanırsam en çok ortaokul öğretmenim sayesinde oldu. Benim şimdi olduğum gibi o da tam bir fantastik hayranıydı.
4. Fantastik kitaplar alırken ilk olarak neye dikkat edersiniz?
İlk önce tabii ki konusuna bakarım. Fakat kapak, yayınevi ve yazarda çok önemlidir. Yazarını sevmesem bile konusunu beğendiğim için aldığım kitaplar, konusunu beğenmediğim halde yazarına güvenip aldığım kitaplar çok oldu.
5. Bu türde olmazsa olmazınız olan tema nedir?
Tema kayırmıyorum desem J Kısacası fantastik olsunda ne olursa olsun…
6. Bu türe ait kitap kapakları ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
Bence diğer türlere göre en başarılı kapaklar bu türde çıkıyor. Belki hayranlığımın bir sebebi de bu kapaklar
7. Seri kitapları seviyor musunuz? Yoksa bitmek bilmez serilerden sıkılanlardan mısınız?
Şahsen ben seri olmasını takanlardan değilim. Eninde sonunda çıksın da ne zaman çıkarsa çıksın.
8. Nasıl karakterleri seversiniz?
Kadın kahramanlarda vazgeçilmezim güçlü ve kendi ayakları üstünde durabilen bir karakter, erkek ana karakterlerde ise espritüel olması en önemli unsur.
9. Sizce kitaplarda sansür olmalı mı?
Hmmm. Tartışmaya en açık konu bu bence. Herkesin düşüncesi farklı olduğundan bu konuda görüş birliği sağlamak çok zor ama benim fikrim sansürün olmaması yönünde. Lakin kitaplarda sansürün olmaması yaş sınırının da olmaması anlamına gelmez…
10. Ülkemizde bu türün okuyucu kitlesini gelecek vaat edici buluyor musunuz?
Doğruyu söylemek gerekirse bu konuda yayınevlerimizin destekleyici bir tavır sergilediklerini düşünmüyorum ve yayınevlerine karşı en çok sinir olduğum şeylerden biride bu maalesef… Çünkü Türkiye de bu konuda başarılı olabilecek oldukça başarılı genç yazarlarımız var. Şuan yayınevleri yüzünden vaat edici bulamıyorum fakat yayınevlerinin desteğiyle bu sorunun ortadan kalkabileceğini düşünüyorum…
11. Bu türle beraber yılda ortalama kitap okuma sayınız ne kadar oldu?
Oldukça arttığını söyleyebilirim. Zaten yılda okuduğum türler arasında en çok fantastiği tercih ediyorum. Tam emin olmamakla beraber yılda 140 filan vardır
12. Bu türde en çok kitap satın aldığınız yayınevi?
Açık ara Artemis yayınları diyebilirim.
13. Fantastik kitaplar denilince aklınıza gelen ilk yayınevi?
Artemis ve Pegasus Yayınları.
14. Türkiye’de bu türde yeterince kitap çıkarıldığını düşünüyor musunuz?
Düşünüyorum hatta son yıllarda bu konuda oldukça büyük bir başarı elde edildi bence.
15. Hepimizin ben olsam şöyle yazardım dediği anlar olmuştur, hiç kendi kurgunuzu yazıya döktüğünüz oldu mu? Eğer varsa bizle biraz konusunu paylaşabilir misiniz?
Ne yalan söyleyeyim oldu.Lakin yazdıklarımdan anladığım kadarıyla ben fantastiğin gerçekçi yönünü kaleme alıyorum. Psişik güçler kitapta baskın olan konu. Gerçek hayat ve tabii ki aşkta yan unsurlar…
16. Çok severek okuduğunuz bir kitap kahramanın ismini ve neden sevdiğinizi söyleyebilir misiniz?
Kadın karakter olarak en sevdiğim kahraman Gece Avcısı serisinden- Kedicik… Neden sevdiğim sorusuna gelince de cevap; Kediciğin güçlü kişiliği… Erkek kahraman olarak da Bahar Tanrıçasından- Hades.
17. En sevdiğiniz yazar hangisidir?
Yazar konusunda seçim yapmıyorum hepsinin ayrı bir özgünlüğü var
18. Bu türde sevdiğiniz kitaplar nelerdir?
Kitap olarak değil de seri olarak Gece Avcısı ve Zamanın Bekçileri serisi.
19. Yayınevlerinin fiyat uygulamaları hakkında düşünceleriniz nedir?
Olumlu düşüncelerim olduğu söylenemez. Ki zaten ülkemizde fantastik türüne hitap eden kesim genel olarak gençlik. Ve düşününce öğrencilerin 20-25 TL gibi bir miktara para yetiştirmesi oldukça zor. Tek dileğim yayınevlerinin de bu konuya en yakında çözüm bulmaları.
20. Fantastik türünde okuyuculara önerecek veya diyecekleriniz var mı?
Her şey için teşekkürler, bol kitaplı günler diliyorum…

Her iki arkadaşımıza da teklifimizi kabul ettikleri ve sorularımıza sıkılmadan cevap verdikleri için teşekkür ediyoruz. Bir daha ki söyleşimiz de görüşmek üzere…

Hazırlayan ve Düzenleyen: Hanife Albayrak

Üst Alt