Son Konu

olumu hatırlamak ile ilgili ayetler ve hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
7275 İbnu Omer radıyallahu anhuma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam ile birlikte idim Ensardan bir zat gelerek Aleyhissalatu vesselam'a selam verdi Sonra da: Ey Allah'ın Resulu! Mu'minlerin hangisi en faziletlidir?diye sordu Aleyhissalatu vesselam: Huyca en iyisidir!buyurdular Adam: Mu'minlerin hangisi en akıllıdır?diye sordu Aleyhissalatu vesselam: Olumu en cok hatırlayandır ve olumden sonra en iyi hazırlığı yapandır İşte bunlar en akıllı kimselerdirbuyurdular

7276 Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Birinizin eceli bir yerde olduğu zaman ihtiyac onu oraya sıcratır Sonra kalan omrunun sonuna varınca aziz ve celil olan Allah onun ruhunu orada alır Kıyamet gunu, o yer: Ey Rabbim! İşte bu, bana emanet ettiğin (cesed)dir!der

7277 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Olu kabre konulur Salih kişi, kabrinde korkusuz ve endişesiz oturtulur Sonra kendisine: Hangi dinde idin?denilir İslam dinindeydimder Şu adam nedir?denilir O, Allah'ın Resulu Muhammed'dir, bize Allah indinden acık deliller getirdi, biz de onu tasdik ettikder Ona: Allah'ı gordun mu?denilir O: Allah'ı gormek hic kimseye mumkun ve muvafık değildirder Bu safhadan sonra cehenneme doğru bir delik acılır Oraya bakar, ateş alevlerinin birbirini kırıp yok etmeye calıştığını gorur Kendisine: Allah'ın seni koruduğu ateşe bak!denilir Sonra ona cennet cihetinden bir delik acılır ve onun guzelliklerine ve icinde bulunan (nimet)lere bakar Kendisine: İşte senin makamın!denilir ve yine ona: Sen bunlar hususunda yakin (kesin iman) sahibi idin Bu iman uzere oldun, bu iman uzere yeniden diriltileceksin inşaallah!denilir

Kotu adam da kabrinde korku ve endişe ile oturtulur Kendisine: Hangi dinde idin?diye sorulur Bilmiyorumdiye cevap verir Kendisine: Bu adam kimdir?denilir Halkı dinledim, bir şeyler soyluyorlardı, onu ben de soyledimder Ona cennet cihetinden bir delik acılır Cennetin guzelliklerine, icinde bulunan nimetlerine bakar Ona: Allah'ın senden uzaklaştırdığı şu cennete bak!denilir Sonra ona cehenneme doğru bir delik acılır Oraya bakar Alevlerin birbirini yeyip yoketmekte olduğunu gorur Ona: İşte makamın burasıdır Sen cehennemin varlığı hususunda şekk (ve inkar) icerisinde idin, bu şekk uzere oldun ve bu şekk uzere diriltileceksin inşaallah!denilir

7278 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: (Mu'min) olu, kabre girdimi, guneş batışındaki haliyle ona temsil edilir Bunun uzerine olu oturup ellerini gozlerine surer ve: Beni bırakınız namaz kılayımder

7279 Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: SUrun iki sahibinin ellerinde iki boynuz bulunur Ne zaman (uflemekle) emrolunacaklarını dikkatle gozleyip duşunurler

7280 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Yahudilerden bir adam Medine carşısında: Hz Musa'yı insanlar uzerine secen Zat'a yemin olsun!demişti Ensardan bir zat elini kaldırıp herife bir tokat indirdi

Demek boyle dersin ha! Ustelik Resulullah aleyhissalatu vesselam aramızda olduğu halde!dedi Durum Resulullah aleyhissalatu vesselam'a anlatıldı Aleyhissalatu vesselam: Aziz ve celil olan Allah buyurmuştur ki: Sura ufurulur ve Allah'ın dilediklerinden başka goklerde kim var, yerde kim varsa duşup olur Sonra bir daha sura uflenir ve onlar kabirlerinden kalkıp bakışırlar(Zumer 58) Ben, başını ilk kaldıran olacağım Ben, arşın ayaklarından birini tutan Hz Musa aleyhisselam ile karşılaşırım Bilemem, o başını benden oncemi kaldırdı, yoksa o, Allah'ın carpılıp yıkılmaktan istisna tuttuklarından mıdır? Kim de: Ben Yunus İbnu Metta'dan daha hayırlıyım (ustunum) derse şuphesiz yalan soylemiş olur

7281 Ebu Musa elEş'ari radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Kıyamet gunu, insanlar uc defa AIlah'a arzolunacaklar İki arza mucadele ve mazeretlerden ibarettir Ucuncu arzaya (sunuşa) gelince, (insanların işlediği amellerin yazılı olduğu defterler o zaman ellere ucacaklar (yani hızla verilecektir) Artık defteri kimisi sağ eliyle tutacak ve kimisi sol eliyle tutacaktır

7282 Hz Hafsa radıyallahu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Ben Bedir ve Hudeybiye'ye katılanlardan hic kimsenin cehenneme girmemesini umid ederimbuyurdular Ben: Ey AIlah'ın Resulu! Allah Teala hazretleri: Sizden cehenneme varmayacak hic kimse yoktur Bu senin Rabbin katında kesinleşmiş bir hukumdur(Meryem 71), buyurmadı mı?dedim Bunun uzerine Aleyhissalatu vesselam: (Ey Hafsa!) Sen Allah'ın: Sonra biz, Allah'tan korkup (O'na karşı gelmekten) sakınanları kurtarır, zalimleri de toptan orada bırakırız(Meryem 72) buyurduğunu işitmedin mi?buyurdu

7283 Rifa'a elCuheni radıyallahu anh anlatıyor: Biz Resulullah aleyhissalatu vesselam'la birlikte bir seferden donmuştuk Buyurdular ki:

Muhammed'in nefsi elinde olan Zatı Zulcelal'e yemin olsun! İman edib, sonra doğru yoldan ayrılmayan hicbir kul yoktur ki cennete sokulmasın Siz ve iyi (dindar) nesliniz cennetteki meskenlere yerleşmedikce (diğer ummetlerin mu'minleri olan) cennetliklerin cennete girmemelerini de umit ederim ve Rabbim ummetimden yetmişbin kişiyi hesapsız olarak cennete dahil etmeyi bana kesin vaadetti

7284 İbnu Abbas radıyallahu anhuma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Biz, ummetlerin sonuncusuyuz ve hesabı ilk gorulecek olanlarız Orada: Ummi ummet ve peygamberi nerededir?denilir Bilesiniz, biz sonuncu olan ilkleriz (yani dunyaya gelişte sonuncuyuz, Kıyamet gunu hesabı verip cennete girmede ilkleriz

7285 Ebu Burde babasından anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: Kıyamet gunu, Aziz ve celil olan Allah, mahlukatı topladı mı Ummeti Muhammed'e secde etmeleri icin izin verilir Onlar Allah'a uzun bir secde yaparlar Sonra: Başlarınızı (secdeden) kaldırın Biz sayınız kadar (kafirleri) ateşten, kurtuluş icin fidyeleriniz yaptıkbuyurulacaktır

OLUMU TEMENNİ

956 Hz Enes (radıyalahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) şoyle buyurdular:

Sizden hic kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle olumu temenni etmesin Mutlaka bunu yapmak mecburiyetini hissederse, bari şoyle soylesin: Rabbim, hakkımda hayat hayırlı ise yaşat, olum hayırlı ise Canımı al!

Buhari, Merda 19, Da'avat 30; Muslim, Zikr 10, (2680); Tirmizi, Cenaiz 3, (971); Ebu Davud, Cenaiz 13, (3108, 3109); Nesai, Cenaiz 1, (4, 3)

957 Kays İbnu Ebi Hazım anlayıtor: Habbab İbnu Eret (radıyalahu anh)'in yanına girmiştim Karnından yedi yeri dağlatmıştı Bana:

Eğer ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) olumu taleb etmekten bizi men etmeseydi mutlaka onu taleb ederdimdedi

Nesai, Cenaiz 2, (4, 4); Buhari, Merda 19, Da'avat 30, Rikak 7, Temenni 6; Muslim Zikr 12, (2681)

Üst Alt