Son Konu

OPEC'in arz kısıntısında “miktarın değişmemesi sürenin uzaması” bekleniyor

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2239001_720x360.jpg

OPEC ve grup ile birlikte hareket eden diğer üreticilerin üretim kısıntılarını artıracağına dair beklenti neredeyse tamamen kayboldu.

Bloomberg'ün küresel anketine katılan 35 analist ve traderdan sadece biri üreticilerin haftaya gerçekleştirilecek OPEC toplantısında daha fazla kısıntı konusunda uzlaşacağını tahmin ediyor.

Anket katılımcılarının çoğunun beklentisi günlük üretimi 1.2 milyon varil azaltan 24 uluslu koalisyonun mevcut arz limitlerini 2020 ortalarına kadar uzatması yönünde.

Kasım başında ise OPEC'in piyasaları dengeye kavuşturmak için “ne gerekiyorsa yapılacağı” şeklindeki taahhütleri daha fazla kısıntıya gidileceğine ilişkin beklentileri güçlendirmişti. 38 anket katılımcısından 9'u daha fazla üretim kısıntısı bekliyordu.

Kasım başından beri pek çok şey değişti.

Grubun itici gücü Suudi Arabistan diğer üyeleri daha güçlü aksiyon almaya teşvik etmek için hiçbir girişimde bulunmadı. Riyad, Suudi Arabistan bu yılın anlaşmasında vaat ettiği kısıntı miktarının iki katından fazlasını yapmışken Irak ve Nijerya gibi diğer üreticilerin taahhütlerini yerine getirmemiş olmasından dolayı hala rahatsız.

OPEC ile birlikte hareket eden en büyük üretici Rusya da yılın büyük kısmında anlaşmanın kendisine düşen kısmını yerine getirmedi. Bloomberg tarafından görülen resmi verilere göre Rusya, 1 – 24 Kasım arasında günlük ortalama 11.244 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirdi. Bu rakam OPEC+ tavanının 54 bin varil üzerinde ve Kasım'ın kalan günlerinde de üretim miktarında değişiklik olmayacağı varsayılırsa Rusya'nın bu yıl OPEC+ anlaşmasına uymadığı sekizinci ay olacak.

Diğer yandan OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo grubun gelecek yıla ilişkin görünümünün değiştiğinin sinyalini verdi. Üretici grup 2020 yılının ilk yarısında günlük 650 bin varil fazla bekliyor olmasına karşın, Barkindo ekonomik görünümün “daha parlak” olduğunu söyledi ve -OPEC'in ana rakibi- ABD doğal gaz arzının önemli ölçüde düşeceğini belirtti.

Üst Alt