Son Konu

Oyun ve eğlence hakkındaki hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
5295 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam bir guvercinin peşine duşup onunla eğlenen bir adam gormuştu: Bir şeytan bir şeytaneyi takip ediyor!buyurdular

Ebu Davud, Edeb 65, (4940); İbnu Mace, Edeb 44, (3765)

5296 İbnu Abbas radıyallahu anhuma anlatıyor: ResUlullah aleyhissalatu vesselam (dovuşturmek icin) hayvanların arasını kızıştırmayı yasakladı

Ebu Davud, Cihad 56, (2562); Tirmizi, Cihad 30, (1708, 1709)

5297 Yine İbnu Abbas radıyallahu anhuma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Kendisinde ruh olan hicbir canlıyı (atışlarınıza) hedef ittihaz etmeyin

Muslim, Sayd 58, (1957); TirmizÎ, Sayd 1, (1475); Nesai, Dahaya 41, (7, 238, 239)

5298 Abdullah İbnu Cafer İbni Ebi Talib radıyallahu anhuma anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam, bir keciyi hedef ittihaz ederek ok atmakta olan bir kalabalığa rastlamıştı Bu halden hic hoşlanmadı ve: Hayvanlara eziyet vermeyin!buyurdu

Nesai, Dahaya 42, (7, 239)

5299 Şerid İbnu Suveyd radıyallahu anh anlatıyor: Kim bir kuşu boş yere sırf eğlence olsun diye oldururse Kıyamet gunu, o kuş, sesini yukselterek Allah'a şoyle seslenir:

Ey Rabbim! Falan beni boş yere oldurdu, bir menfaat icin oldurmedi

Nesai, Dahaya 42, (7, 239)

5300 Hz Cabir radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam, hayvanlardan herhangisi olursa olsun, sabranoldurulmesini yasakladı

Muslim, Sayd 60, (1959)

5301 Hz Bureyde radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:

Kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanına bulamış gibi olur

Muslim, Şi'r 10, (2260); Ebu Davud, Edeb 64, (4939)

5302 Hz Aişe radıyallahu anha'nın anlattığına gore, (Mahallesinde oturan bir ailede tavla bulunduğu haberi kendisine ulaşır Bunun uzerine onlaraimagesoyunveeglencehakkindakihadisler5aee723cae020png

Eğer tavlayı evinizden cıkarmazsanız ben sizi mahallemden cıkaracağım!diye haber gonderir Boylece onların tavla bulundurmalarını hoş karşılamadığını ifade eder

Muvatta, Ru'ya 6, (2, 958)

MUBAH OYUNLAR

5303 Hz Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yanında bebeklerle oynardım Arkadaşlarım (da oynamak icin) yanıma gelirlerdi Resulullah aleyhissalatu vesselam (eve gelince, utanarak) saklanırlardı Ama Aleyhissalatu vesselam onları tekrar bana gonderirdi Beraber oynamaya devam ederdik

Buhari, Edeb 81; Muslim, Fedailu'sSahabe 81, (2440); Ebu Davud, Edeb 62, (4931, 4932)

5304 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Habeşliler, harbeleriyle, Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yanında oynarlarken Omer İbnu'IHattab radıyallahu anh iceri girdi Hemen yere eğilip cakıl alarak onlara fırlattı Aleyhissalatu vesselam: Ey Omer! Bırak onları (oynasınlar)! Zira onlar Beni Erfide'dirlerbuyurdu

Buhari, Cihad 79; Muslim, lydeyn 22, (893); Nesai, lydeyn 35, (3,196)

5305 Hz Aişe radıyallahu anha anlatıyor: Ben mescidde oynayan Habeşlileri seyrederken Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın beni ridası ile orttuğunu hatırlıyorum Bu hal ben seyretmekten usanıncaya kadar devam etti Benim gibi, genc yaşında bir kızın eğlenceye ne kadar duşkun olacağını varın siz takdir edin

Buhari, Salat 69, Iydeyn 2, 3, 25, Cihad 81, Menakıb 15, Fezailu'lAshab 46, Nikah 82, 114; Muslim, lydeyn 18, (892); Nesai, Iydeyn 35, (3, 195)

5306 Yine Hz Aişe radıyallahu anh , Nesai'de gelen bir başka rivayetinde şoyle demiştir: Bir bayram gunu Sudanlılar, Resulullah aleyhissalatu vesselam'ın yanına oynayarak geldiler Aleyhissalatu vesselam beni cağırdı ResUlullah'ın omuzunun ustunden onları seyrediyordum Kendi arzumla ayrılıncaya kadar bakmaya devam ettim (ResUlullah seyretmemi kesmedi)

Nesai, lydeyn 34, (3, 195)

5307 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam Medine'ye (hicretle) geldiği zaman, onun gelişinden sevinc izharı olarak, Habeşliler harbeleriyle oynadılar

Ebu Davud, Edeb 59, (4923)

Üst Alt