Son Konu

Özel Soslu Kafes Tavuk

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ozel-soslu-kafes-tavuk.jpg

Özel Soslu Kafes Tavuk Tanımı İçin Malzemeler

Tavuk için;
  • 3 tavuk göğsü (Ben her şahsa bir tane yapıyorum kişi sayısı ve yiyecekleri kadar ayarlamalısınız)
  • Tereyağ
  • Sıvıyağ
  • Bilye kekik
  • Tuz
  • Köri
  • Kırmızı toz biber
  • Nane
Sos için;
  • 1 adet soğan
  • 1 yeşil kapya biber
  • 1 kırmızı kapya biber
  • 1 adet domates
  • 8 yemek kaşığı domates sosu
  • 3 diş sarımsak
  • Sıvıyağ
  • Tereyağ
  • 2 tatlı kaşığı barbekü sosu
  • Tuz
  • Pul biber

Özel Soslu Kafes Tavuk Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Tavukların hazırlanışı için; tavukları güzelce yıkayıp damarlarından yağlarından arındıralım.
  2. Yıkamış olduğumuz tavukları bir kesme tahtasına alıp bıçak ile büsbütün tabanına kadar olmadan fakat hayli derin dikine ve yatay çizgiler çekelim (Kafes formu verilecek).
  3. Tavamızın altını açalım, tabanı hafif kapatacak kadar sıvıyağ dökelim.
  4. Tavuklarımızı baharatlayalım (Burada dilediğiniz baharatları kullanabilirsiniz, lakin bilmeyenler için söylemek isterim ki bilye kekik şiddetle tavsiyemdir kekik kokusunu sonuna kadar hissediyorsunuz).
  5. Tavuklarımızı tavaya alalım bir yüzü yaklaşık 3 4 dakika kadar pişecek.
  6. Tavamıza tereyağ koyalım. (lezzetlendirmesi için tercih ediyoruz).
  7. Tavuğun başka yüzünü çevirelim ve daha evvelce baharatlamadığımız yüze biraz baharat atalım.
  8. Tavuk bu formda iki yüzüde hafif piştikten sonra kısık ateşte bekleyecek.
  9. Sosun hazırlanışı için; soğanımızı piyazlıktan biraz daha iri doğrayalım, sarımsaklarımızı soyalım.
  10. Önceden ısıtılmış ve 5 yemek kaşığı kadar yağ koyulmuş tavamıza soğan ve sarımsaklarımızı alalım.
  11. Kapya biberleri irili ufaklı doğrayalım. Soğanların rengi tam dönmeden biberlerimizi de tavanın içine alalım.
  12. Biberlerimizi koyduktan sonra biraz kavuralım ve akabinde küp küp doğradığımız domatesleri ve domates sosunu dökelim (Ben domates sosunu kışlık hazırladığımız için onları tercih ediyorum şayet elinizde domates sosu mevcut değilse 2 domates daha kullanın birini daha doğrayıp oburunu rendeleyin)
  13. Domates ve sosunda tavamıza girdikten sonra tereyağ atalım (Lezzetlendirmesi için kullanıyoruz)
  14. 2 tatlı kaşığı kadar barbekü sos döküp karıştıralım. Tuz ve pulbiberimizi atalım.
  15. Sosumuz piştikten sonra mermerin üstüne alıp blender ile tüm materyalleri ezelim. Böylelikle sosumuz ve tavuklarımız hazırlanmış olacak.
  16. Sosumuzdan 3 4 yemek kaşığı alıp tavanın altını kapatacak biçimde yayalım.
  17. Üzerine tavuklarımızı koyalım. Tava tabanında kalan yağı da ekleyin.
  18. Tavukların üstünü sos ile kapatalım ve tenceremizi kapatıp 20 30 dk pişirelim.
  19. Pişen tavuklarımızı ben maydanoz ile servis ediyorum. Tabağımıza aldıktan sonra üstüne çokça sosumuzdan dökelim. Herkese afiyet olsun, yiyenleri hayran bıracak tanımımı dener veya beğenirseniz yorum yapmanız ve fotoğraf göndermeniz ricamdır. Hoş günler,
Özel Soslu Kafes Tavuk Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt