Son Konu

Perde Pilav’m

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Perde Pilav’m Tarifi İçin Malzemeler

*1 bardak pirinç
*1 bardak tavuk suyu
*2 adet tavuk pirzola
*2 kaşık tereyağ
*12 (yarım) çay kaşığı karabiber
*12 (yarım) çay kaşığı yenibahar
*1 tatlı kaşığı tuz
*510 tane soyulmuş badem
*1 paket dolmalık fıstık

Hamuru için;

*1 yumurta
*2 kaşık yoğurt
*50 gr margarin
*12 (yarım) paket kabartma tozu
*Tuz

Perde Pilav’m Tarifi Yapılışı Öncelikle bademlerimizi ocakta kaynatıyoruz ve ardından soğuk suya alarak kabuklarını soyuyoruz
Tavuklarımızı ocağa koyuyoruz
1 bardak pirinçi güzelce yıkayıp sıcak suda bekletiyoruz
Tavuklarımız pişene kadar hamurumuzu yoğurup bir kenarda dinlenmeye bırakıyoruz
Tavuklarımız piştikten sonra diftikleyip kenara bırakıyoruz
Bir taraftan perde pilavımızı pişireceğimiz cam kabımıza güzelce margarin sürüp biraz un serpiyoruz Ve bademlerimizi dibine şekilli olarak diziyoruz (Hamuru koyunca bademlerin şekillerinin bozulmaması için bademlerimizi zemine yapıştırmak için önce altına margarin değdirip öyle kaba dizdim)
Şimdi iç harcımızı hazırlamaya başlayabiliriz Suda bekleyen pirinçlerimizin suyunu süzüyoruz
Tenceremize 2 kaşık margarin, dolmalık fıstıkları ve suyu süzülen pirinçlerimizi alıyoruz
Bunları tane tane olana kadar güzelce kavuruyoruz
Daha sonra içerisine badem, karabiber, yenibahar, tuz ve diftiklediğimiz tavuklarımızı da alıp iyice karıştırdıktan sonra bir tarafta kaynayan tavuk suyumuzdan 1 bardak içerisine katıp kapağını kapatıyoruz
Bir taraftan suyunu çekmeye başlayan pilavımızı kontrol ederken diğer taraftan da hamurumuzu açmaya başlayabiliriz
Hamuru açarken altına un serpmenize gerek yok hamurunda yağ kullandığımız için yapışmıyor
Hamuru açmadan önce küçük bir parça hamur üzerini kapatmak için ayırıyoruz
Diğer taraftan pilavın altını kapatabiliriz (Çok fazla kurutmayın tam çekmeden altını kapatın
Açtığımız hamuru yağlayıp bademleri dizdiğimiz cam kabımıza seriyoruz Fazla gelen hamurları kaptan dışarı sarkıtın daha sonra kesip ayırıcaz
Hamuru kabımıza güzelce serdikten sonra pilavımızı hamurun içine alıyoruz
Pilavı düzeltip hamurun fazla gelen kısımlarını kesiyoruz ve daha önce ayırdığımız küçük parça hamurumuzu da açıp pilavımızın üstünü kapatıyoruz
Fırının derecesini 200 dereceye ayarlıyoruz ve hamurumuzun her yeri tamamen kızarana kadar pişiriyoruz
Ben kabı fırına attıktan 5 dk sonra üst tabakasına yumurta yerine tereyağ sürdüm ve üstü kızardıktan sonra fırınımın ayarını sadece altı kızaracak şekilde ayarladım
Ben pilavımı gece yaptığım için fotoğraf çekimim pek güzel olmadı ama pilavımın kıvamı çok güzeldi
Şimdiden afiyet olsun

Üst Alt