Son Konu

Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin Sevdiği İsimler ve Acıklamaları

&quot EbudDerda (ra) anlatıyor: ResUlullah (sav) buyurdu ki: “Sizler kıyamet gunu isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle cağırılacaksınız oyleyse isimlerinizi guzel yapın

Ebu Vehb elCuşemi (ra) anlatıyor: “ResUlullah (sav) buyurdular ki: “Peygamberlerin isimleriyle isimlenin Allahın cok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrahmandır En sadık olanları da Haris ve Hemmam isimleridir

Yahya İbnu Said (ra) anlatıyor: Hz Peygamber (sav) bol sutlu bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak? diye sordu Bir adam ayağa kalkmıştı ki Hz Peygamber (sav) “İsmin ne? dedi Adam: “Murre (acı)! deyince, ona: “Otur! dedi Hz Peygamber (sav) tekrar “Bunu kim sağıverecek? diye sordu Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti Hz Peygamber (sav) ona da: “ismin nedir? diye sordu Adam: “Harb! diye cevap verdi Ona da “Otur dedi
ResUlullah (sav): “Bu deveyi kim bize sağıverecek? diye sormaya devam etti Bir adam daha kalktı Ona da ismini sordu “Yaiş (yaşıyor!) cevabını alınca ona: “Sen sağ diyerek musaade etti

HZ PEYGAMBER (SAV)İN İSİM KOYDUĞU KİMSELER
Sehl İbnu Sad esSaidi (ra) buyurdu ki: Hz Peygamber (sav) Fatıma (ra) annemizin evine uğramıştı Hz Ali (ra)yi evde bulamayınca: “Amca oğlun nerede? diye sordu Fatıma (ra): “Aramızda bir şekerlenme oldu Bunun uzerine bana kızdı ve cekip gitti dedi ResUlullah (sav) birine: “Hele bir arayıver nereye gitmiş diye emretti “Mescidde yatıyor! diye haber verince, ResUlullah (sav), Kalk ey Ebu Turab, kalk ey Ebu Turab (yani Toprak babası) diye seslendi
Sehl der ki: Hz Ali (ra)nin en cok sevdiği ismi bu isimdi

Esma Bintu Ebi Bekr (ra) anlatıyor “Mekkede Abdullah İbnu Zubeyr (ra)e hamile kalmıştım Doğum yaklaşmıştı ki, Mekkeyi terkettim ve Medineye geldim, Kubaya indim Abdullahı orada dunyaya getirdim Doğunca, bebeği alıp ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)a goturdum, kucağına bıraktım ResUlullah (sav) bir hurma istedi, ağzında ciğneyerek ezdikten sonra, tukruğunden cocuğun ağzına bıraktı Abdullahın midesine ilk inen şey ResUlullah (sav)ın mubarek tukrukleri idi Sonra (yumuşattığı o) hurma ile cocuğun damağını oğdu, hakkında bereketle dua etti ve Abdullah ismini verdi Musluman aileden ilk doğan cocuk bu idi (Medinede butun Muslumanlar) onun doğumuna cok sevindiler Cunku “Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınız diye bir şayia cıkarılmıştı

Hz Enes (ra) anlatıyor: “Abdullah İbnu Ebi Talhayı doğduğu zaman ResUlullah (sav)a goturdum Bebek bir bez icerisinde idi Vardığımızda ResUlullah (sav) devesine katran suruyordu “Beraberinde hurma da getirdin mi? diye sordu “Evet dedim ve birkac tane hurma verdim Onları ağzında ciğnedi, sonra cocuğun ağzını actı Ağzına tukruğu puskurttu Bebek, yalamaya başladı Bunun uzerine ResUlullah (sav) “Ensarın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor) diye latife etti ve cocuğu Abdullah diye isimledi

Hz Aişe (ra): “Ey Allahın RasUlu, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir kunyesi var, (benim yok) Dedi ki: “Oğlum Abdullah İbnu Zubeyr ile kunyelen Aişe, “Ummu Abdillah (Abdullahın annesi) diye kunye almıştı

Üst Alt