Son Konu

Peygamberimizin Hayatı Hz. Muhammedin Hayatı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamberimizin Hayatı Hz Muhammedin Hayatı

Hz Muhammed (sas) Mekke'de doğdu 40 yaşında Peygamber oldu 23 takvim Peygamberlik hayâtının 13 yılı Mekke'de, 10 yılı da Medine'de geçti Medine'de 63 yaşında vefât etti Bu sebeple:

Hz Muhammed (sas) 'in hayâtı (571632):

a) Peygamberliğinden Önceki Hayâtı (571610),

b) Peygamberlik Devri (610632) elde etmek üzere iki kısma ayrılır

Peygamberlik devri de:

a) Mekke devri (610622)

b) Medine devri (622632)

olarak iki döneme ayrılır

Bu sebeple Siyer ve İslâm Târihi ile ilgili kitaplarda, Rasûlullah (sas)'in hayâtı, Peygamberlikten (Bi'setten) öncesive Peygamberlik devridiye iki devreye ayrılarak incelenmiştir Peygamberlikten önceki hayatını da:

1 Çocukluk devresi (8 yaşına değin olan zaman),

2 Gençlik çağı (825 yaşına dek olan devre),

3 Izaç dönemi (2540 yaşı arasındaki devre) elde etmek üzere genelde üç bölüme ayırmışlardır

Peygamber olduktan sonra, Mekke Devrinde geçen olayları incelerken, târihbaşı olarak, Peygamberliğin (Nübüvvetin) l 2 veya 5 inci yılı gibi, Nübüvvetin başlangıcını; Medine devriolaylarında ise,Hicretin, 1, 2 ya da 3 üncü yılı şeklinde Rasûli Ekrem (sas)'in Hicret olayını esâs almışlardır

Bu kitapta da benzer usûle uyulacaktır

HZMUHAMMED (SAS)´İN PEYGAMBERLİKTEN ÖNCEKİ HAYÂTI

Biz seni fakat âlemlere rahmet olarak gönderdik

(elEnbiyâ Sûresi, 107)

l HZ MUHAMMED (SAS)'İN ÇOCUKLUK DÖNEMİ

1 DOĞUMU:

Hz Muhammed (sas) Milâddan sonradan 571 senesi, Fil Yılı'nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha aleyhinde, Mekke'nin doğusunda yer alan Hâşimoğulları Mahallesinde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu Arapların takvim başı olarak kullandıkları Fil Vak'ası, Peygamberimiz (sas)'in doğumundan 52 gün dek önce olmuştu(18)

Abdülmuttalib, torununun doğumu şerefine verdiği ziyâfette çocuğun adını soranlara:

Muhammed adını verdim Dilerim ama, gökte Hakk, yeryüzünde halk müziği, O'nu hayırla yâdetsinlercevâbını verdi Annesi de Ahmeddedi (Muhammed, fayda ve meziyetleri anılarak fazla çok övülüp senâ edilen; Ahmed de Cenabı Hakk'ı yüce sıfatları ile öven, hamdeden kimse demektir(19)

İslâm târihçileri, Peygamberimiz (sas)'in doğduğu gece bir takım mucizevi olayların meydana geldiğini naklederler O gece İran Kisrâsı (Hükümdarı)'nın Medâyin şehrindeki sarayının 14 sütûnu mahvolmuş, mecûsîlerin İran'da Istahrâbat şehrinde bin yıldan beri yanmakta olan ateşgedeleri sönmüş, Sâve (Taberiyye) gölü yere dolu, bin yıldan beri kurumuş olan Semâve deresi'nin suları taşmış, mecûsîlerin büyük bilgini Mûdibân dehşet bir rüya görmüş, Kâbe'deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüştü Gerçekte O'nun doğması ile tüm dünyada hüküm sürmekte olan cehâlet ve küfür ateşi sönmüş, putperestlik yıkılmış, zulmün baskısı son bulmuştur

2 SOYU (NESEBİ)

Peygamberimiz HzMuhammed (sas)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır Her ikisinin soyu, bir kaç batın yukarıda, Kilâbda birleşmektedir Her ikisi de Mekke'lidir

Peygamber (sas) Efendimiz, Hzİbrâhim'in büyük oğlu Hz İsmâil'in neslindendir Soyu Adnân'a değin sürekli bellidir(20) Adnân ile Hzİsmâil arasındaki batınların sayısında neseb bilginleri ihtilâf etmişlerdir(21)

Peygamber (sas) Efendimizin soyu, fazla temiz ve çok şerefli bir neseb zinciridir Bir hadisi şerifte Rasûli Ekrem Efendimiz:

Ben devirden devire, (nesilden nesile, âileden âileye) seçilerek intikal eden Âdemoğulları soylarının en temizinden naklolundum, sonunda içinde bulunduğum 'Hâşimoğulları' âilesinden neş'et ettim, buyurmuştur(22)

Öteki bir hadisi şerifte bu seçilme işi şöyle anlatılmıştır

Allah, Hz İbrâhim'in oğullarından Hz İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğullarını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir(23)

Bir diğer hadisi şerifinde de Rasûli Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Allah beni, dâima helâl babaların sulbünden, temiz anaların rahmine naklederek, sonunda babamla annemden ızhâr etti Âdem'den, annebabama gelinceye kadarki nesebim içinde nikâhsız birleşen olmamıştır (24)

Hz Muhammed (sas)'in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)'de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti Peygamberimiz (sas)'e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır(25) *

Üst Alt