Son Konu

Peygamberimizin Mu'cizeleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamberimizin Mu'cizeleri

Hz Muhammedin (sallallahu aleyhi ve sellem) Allahın Peygamberi olduğunu acıklayan şahidler sayılamayacak kadar coktur Allahu teala, “Sen olmasaydın, hicbir şeyi yaratmazdım, buyurdu Butun varlıklar, Allahın varlığını, birliğini gosterdikleri gibi, Hz Muhammedin peygamber olduğunu ve ustunluğunu de gostermektedirler Ummetinin Evliyasında hasıl olan kerametler, hep Onun mu ’cizeleridir Cunku, kerametler, Ona tabi olanlarda, Onun izinde gidenlerde hasıl olmaktadır Hatta, butun Peygamberler, Onun ummetinden olmak istedikleri icin, daha doğrusu, hepsi Onun nUrundan yaratıldıkları icin, Onların mu ’cizeleri de Muhammed aleyhisselamın mu ’cizelerinden sayılır Muhammed aleyhisselamın mu ’cizeleri, zaman bakımından uce ayrılmıştır: Birincisi mubarek ruhu yaratıldığından başlayarak Peygamberliğinin bildirildiği (bi ’set) zamanına kadar olanlardır İkincisi, bi ’setden vefatına kadar olan zaman icindekilerdir Ucuncusu, vefatından kıyamete kadar olmuş ve olacak şeylerdir Bunlardan birincilere, (irhas) ya ’ni, başlangıclar denir Her biri de ayrıca, gorerek veya gormeyip akıl ile anlaşılan mu ’cizeler olmak uzere ikiye ayrılırlar Butun mu ’cizeler o kadar cokdur ki, sınırlamak, saymak mumkun olmamıştır İkinci kısımdaki mu ’cizelerin uc bin kadar olduğu bildirilmiştir Bunlardan meşhUr olan kırkuc adedi aşağıdadır
1 Muhammed aleyhisselamın mu ’cizelerinin en buyuğu Kur ’anı Kerim ’dir Bugune kadar gelen butun şairler, edebiyatcılar, Kur ’anı kerimin nazmında ve manasında aciz ve hayran kalmışlardır Bir ayetin benzerini soyleyememişlerdir İ ’cazı ve belagatı insan sozune benzemiyor Yani, bir kelimesi cıkarılsa veya bir kelime eklense, lafzındaki ve manasındaki guzellik bozuluyor Bir kelimesinin yerine koymak icin, başka kelime arayanlar bulamamışlardır Nazmı Arab şairlerinin şiirlerine benzemiyor Gecmişte olmuş ve gelecekte olacak nice gizli şeyleri haber vermektedir İşitenler ve okuyanlar, tadına doyamıyorlar Yorulsalar da, usanmıyorlar Okuması ve işitmesi, sıkıntıları giderdiği sayısız tecrubelerle anlaşılmıştır İşitenlerin kalblerine dehşet ve korku cokenler, bu sebepten olenler bile gorulmuştur Nice azılı İslam duşmanları Kur ’anı kerimi dinlemekle, kalbleri yumuşamış imana gelmişlerdir İslam duşmanlarından ve muattala, melahide ve karamita denilen musluman ismini taşıyan zındıklardan Kur ’anı kerimi değiştirmeğe, bozmaya ve benzerini soylemeye calışanlar olmuş ise de, hicbiri arzularına kavuşamamıştır Tevrat, İncil ise, insanlar tarafından her zaman değiştirilmiş ve yine değiştirilmektedir Butun ilimler ve tecrube ile bulunamayacak guzel şeyler iyi ahlak ve insanlara ustunluk sağlayan meziyetler, dunya ve ahiret se ’adetine kavuşturacak iyilikler, varlıkların başlangıcı ve sonu hakkında bilgiler, insanlara faydalı ve zararlı olan şeylerin hepsi Kur ’anı kerimde acıkca veya kapalı olarak bildirilmiştir Kapalı olanlarını, erbabı anlayabilmektedir Semavi kitapların hepsinde, Tevratta, Zeburda ve İncilde bulanan ilimlerin ve esrarın hepsi Kur ’anı kerimde bildirilmiştir Hazreti Ali ve Hazreti Huseyin bu ilimlerden coğunu bildiklerini haber vermişlerdir Kur ’anı kerimi okumak cok buyuk bir ni ’mettir Allahu teala, bu ni ’meti habibinin (sevgili peygamberinin) Ummetine ihsan etmiştir bu ni ’metten mahrumdurlar Bunun icin Kur ’anı kerim okunan yere toplanıp dinlerler Butun tefsirler, Kur ’anı kerimdeki ilimlerden cok azını bildirmektedirler Kıyamet gunu, Muhammed aleyhisselam minbere cıkıp Kur ’anı kerim okuyunca, dinleyenler butun ilimlerini ve sırlarını anlayacaklardır

2 Muhammed aleyhisselamın meşhUr mu ’cizelerinin en buyuklerinden birisi de, ayın ikiye ayrılmasıdır Bu mu ’cize, başka hicbir Peygambere nasib olmamıştır Muhammed aleyhisselam elli iki yaşında iken, Mekke ’de Kureyş kafirlerinin elebaşıları yanına gelip (peygamber isen ayı ikiye ayır) dediler Muhammed aleyhisselam herkesin ve hele tanıdıklarının, akrabasının iman etmelerini cok istiyordu Ellerini kaldırıp dua etti Allahu teala, kabul edip, ayı ikiye boldu Yarısı bir dağın, diğer yarısı başka bir dağın Uzerinde gorundu Kafirler, (Muhammed bize sihir yaptı) dediler, iman etmediler

3 Muhammed aleyhisselam, bazı gazalarında susuz kalındığı zaman, elini suya sokmuş, parmakları arasından su akarak, suyun bulunduğu kap devamlı taşmıştır Bazan seksen, bazan ucyuz, bazan binbeşyuz, Tebuk Gazasında ise, yetmiş bin kimsenin hepsi ve hayvanları bu sudan icmişler ve kullanmışlardır Mubarek elini sudan cıkarınca akması durmuştur

4 Bir gun amcası Abbas ’ın evine gidip, onu ve evladını yanına oturtup, uzerlerini ihramı ile orterek, “Ya Rabb! Bu amcamı ve Ehli beytimi orttuğum gibi, sen de, Cehennem ateşinden kendilerini koru dedi Duvarlardan uc kerre amin sesi işitildi

5 Birgun, kendisinden mu ’cize isteyenlere karşı, uzaktaki bir ağacı cağırdı Ağac, koklerini suruyerek gelip selam verip, (Eşhedu en la ilahe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhU ve resUluh) dedi Sonra, gidip yerine dikildi

6 Hayber gazasında, onune zehirlenmiş koyun kebabı koyduklarında (Ya ResUlallah! Beni yeme, ben zehirliyim) sesi işitildi

7 Birgun elinde put bulunan kimseye, (Put bana soylerse, iman eder misin?) dedi Adam, ben buna elli senedir ibadet ediyorum Bana hicbir şey soylemedi Sana nasıl soyler? dedi Muhammed aleyhisselam “Ey put, ben kimim? deyince, (Sen Allah ’ın peygamberisin) sesi işitildi Putun sahibi, hemen imana geldi

8 Medinede, mescidde dikili bir odun vardı Hutbe okurken, bu direğe dayanırdı Minber yapılınca, direğin yanına gitmedi Odundan ağlama seslerini, butun cemaat işittiler Minberden inip direğe sarıldı Sesi kesildi “Eğer sarılmasaydım, benim ayrılığımdan kıyamete kadar ağlayacaktı buyurdu

9 Eline aldığı cakıl taşlarının ve tuttuğu yemek parcalarının arı sesi gibi tesbih ettikleri cok gorulmuştur

10 Hz Muhammed bir cayırda giderken, uc kerre, (Ya ResUlallah) sesini işitti O tarafa bakıp, bağlı bir geyik gordu Yanında bir adam uyuyordu Geyiğe ne istediğini sordu O da, bu avcı beni avladı Karşıdaki tepede iki yavrum var Beni salıver! Gidip, onları doyurup geleyim dedi ResUl aleyhisselam “Sozunu tutar mısın, gelir misin dedi Allah icin soz veriyorum, gelmezsem Allah ’ın azabı benim uzerime olsun, dedi ResUlullah geyiği bıraktı Biraz sonra geldi Adam uyanıp, Ya ResUlallah, bir emrin mi var dedi “Bu geyiği azad et! buyurdu Adam geyiğin ipini cozup bıraktı Geyik (Eşhedu en la ilahe illallah ve enneke ResUlullah) dedi ve gitti

11Cabir bin Abdullah bir koyun pişirdi ResUlullah, Eshabı ile yediler “Kemikleri kırmayınız dedi Kemikleri toplayıp, mubarek ellerini ustune koyup dua etti Allahu teala koyunu diriltti

12 ResUlullaha, soylemez (konuşmayan) bir cocuk getirdiler (Ben kimim) dedi Sen ResUlullahsın dedi Olunceye kadar konuştu

13 Bir kadın, bir kel oğlunu getirdi ResUlullah, mubarek elleri ile başını sıvadı Şifa buldu Sacları uzamaya başladı

14 Tirmizi ve Nesainin (Sunen) kitaplarında diyor ki, iki gozu ama (kor) bir kimse gelip, Ya ResUlallah! Dua et, gozlerim acılsın dedi “Kusursuz bir abdest al! Sonra Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum Sevgili peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum En cok sevdiğim peygamberim Hazreti Muhammed! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum Senin hatırın icin kabul etmesini istiyorum Ya Rabbi! Bu yuce Peygamberi bana şefaatci eyle! Onun hurmetine duamı kabul et! duasını okumasını soyledi Adam, abdest alıp dua etti Hemen gozleri acıldı Bu duayı muslumanlar, her zaman okumuşlar ve dileklerine kavuşmuşlardır

15 Amcası EbU Talib ile bir colde gidiyordu EbU Talib, cok susadığını soyledi ResUlullah, hayvandan yere inip “Susadın mı? dedi Evet dedikte, mubarek ayaklarının okcesini yere vurdu Su cıktı “Amcam, bu sudan ic! buyurdu

16 Hudeybiye seferinde susuz bir kuyunun yanına kondular Askerler susuzluktan şikayet ettiler Bir kova su istedi, icinden abdest alıp ve tukurup, bunu kuyuya dokturdu Bir ok verip, “Kuyuya atın buyurdu Kuyunun su ile dolduğunu gorduler

17 Medinede minberde hutbe okurken, bir kimse, Ya ResUlallah! Susuzluktan cocuklarımız, hayvanlarımız, tarlalarımız helak oluyor, imdadımıza yetiş dedi Ellerini kaldırıp, dua eyledi Gokte hic bulut yokken, mubarek ellerini yuzune surmeden, bulutlar toplandı Hemen yağmur başladı Bir kac gun devam etti Yine minberde okurken o kimse, Ya ResUlallah! Yağmurdan helak olacağız deyince, ResUl aleyhisselam tebessum etti ve “Ya Rabbi! Rahmetini başka kullarına da ihsan eyle! dedi Bulutlar acılıp, guneş gorundu

18 Bir kadın, hediye olarak bal gonderdi Balı kabul edip boş kabı geri gonderdi Allahu tealanın kudreti ile, kap bal ile dolu olarak geri geldi Kadın gelerek, (Ya ResUlallah! Hediyemi nicin kabul etmediniz? Acaba gunahım nedir?) dedi “Senin hediyeni kabul ettik Gorduğun bal, Allahu tealanın hediyene verdiği berekettir dedi Kadın sevinerek, balı evine goturdu Coluk cocuğu ile aylarca yediler Hic eksilmedi Bir gun yanılarak balı başka kaba koydular Oradan yiyerek bitirdiler Bunu ResUlullaha haber verdiler “Gonderdiğim kabda kalsaydı, dunya durdukca yerlerdi, hic eksilmezdi buyurdu

19 Eshabı kiramdan EbU Hureyre (radıyallahu anh) diyor ki, ResUlullaha (sallallahu aleyhi ve sellem) birkac hurma getirdim Bunlara bereket verilmesi icin dua etmesini soyledim Bereketli olmaları icin dua buyurdu Hurmaların bulunduğu cantaları gece gunduz yanımdan ayırmayıp, Hz Osman (radıyallahu anh) zamanına kadar hep yedim Yanımdakilere de yedirdim ve avuc doluları sadakalar verdim Hz Osman ’ın şehid olduğu gun zayi oldular

20 Acem padişahı Kisra ’nın ve Rum padişahı Kayser ’in memleketlerinin muslumanların eline gececeğini ve hazinelerinin Allah yolunda dağıtılacağını mujdeledi

21 Ummetinden cok kimsenin denizden gazaya gideceklerini ve sahabeden olan Ummi Hiram ismindeki kadının, o gazada bulunacağını haber verdi Hz Osman halife iken muslumanlar, gemiler ile Kıbrıs adasına gidip harb ettiler Bu hanım da beraber idi Orada şehid oldu

22 Hz Muaviye ’ye, “Birgun ummetimin uzerine hakim olursan, iyilik yapanlara mukafat et! Kotuluk edenleri de af eyle! dedi Hz Muaviye, Hz Osman zamanında Şam ’da yirmi sene valilik, sonra yirmi sene de halifelik yaptı

23 Abdullah İbni Abbas ’ın annesine bakıp, “Senin bir oğlun olacak Doğduğu zaman bana getir! dedi Cocuğu getirdiklerinde, kulağına ezan ve ikamet okuyup, mubarek tukuruğunden ağzına surdu İsmini Abdullah koyup annesinin kucağına verdi “Halifelerin babasını al, gotur! dedi Cocuğun babası olan Hz Abbas, bunu işitip, gelip sorunca “Evet, boyle soyledim Bu cocuk halifelerin babasıdır Onlar arasında Seffah, Mehdi ve İsa aleyhisselamla namaz kılan bir kimse bulunacaktır dedi Abbasiyye devletinin başına cok halifeler geldi Bunların hepsi Abdullah bin Abbas ’ın soyundan oldu

24 Eshabından cok kimseye hayır dualar etmiş, hepsi kabul olunarak faydalarını gormuşlerdir Hz Ali diyor ki, ResUlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) beni Yemen ’e kadı (hakim) olarak gondermek istedi Ya ResUlallah! (sallallahu aleyhi ve sellem) Ben kadılık yapmasını, mahkemede hukum vermesini bilmiyorum dedim Mubarek elini goğsume koyup, “Ya Rabbi! Bunun kalbine doğru şeyleri bildir Hep doğru soylemek nasib eyle! buyurdu Allah ’a yemin ederim ki, bana gelen şikayetcilerden doğru olanı hemen anlar, hak uzere hukum ederdim

25 Amcasının oğlu Abdullah bin Abbas ’ın alnına mubarek elini koyup, “Ya Rabbi! Bunu dinde derin alim yap, hikmet sahibi eyle! Kur ’anı kerimin bilgilerini kendisine ihsan eyle! dedi Bundan sonra butun ilimlerde ve bilhassa tefsir, hadis ve fıkıh bilgilerinde zamanın bir tanesi oldu Sahabe ve tabi ’in her şeyi bundan oğrenirdi (TercumanulKur ’an), (Bahrulilim) ve (ReisulMufessirin) isimleriyle meşhUr oldu İslam memleketleri bunun talebeleri ile doldu

26 Hizmetcilerinden Enes bin Malik ’e, “Ya Rabbi! Bunun malını ve cocuklarını cok eyle Omrunu uzun eyle Gunahlarını af eyle! duasını yaptı Zaman gectikce malları, mulkleri coğaldı Ağacları, bağları her sene meyve verdi Yuzden ziyade cocuğu oldu Yuzon sene yaşadı Omrunun sonunda, Ya Rabbi! Habibinin benim icin yaptığı dualardan ucunu kabul ettin, ihsan ettin! Dorduncusu olan gunahlarımın affedilmesi acaba nasıl olacak deyince, (Dorduncusunu de kabul ettim Hatırını hoş tut!) sesini işitti

27 Nabiga ismindeki meşhUr şair, şiirlerinden birkacını okuyunca, Peygamberimiz, Arablar arasında meşhUr olan “Allahu teala dişlerini dokmesin! duasını soyledi Nabiga yuz yaşına gelmişti Dişleri ak ve berrak, inci gibi dizilmiş dururdu

28 Kendi kızı Fatıma, bir gun yanına geldi Aclıktan benzi sararmıştı Elini onun goğsune koyup, “Ey acları doyuran Rabbim! Muhammed ’in (sallallahu aleyhi ve sellem) kızı Fatıma ’yı ac bırakma! dedi Fatıma ’nın hemen yuzu kanlandı, canlandı, olunceye kadar hic aclık duymadı

29 Bir kimse, sol eliyle yemek yiyordu “Sağ el ile ye! dedi Sağ kolum hareket etmiyor diye yalan soyledi “Sağ elin artık hareket etmesin! buyurdu, olunceye kadar, sağ elini ağzına goturemez oldu

30 Acem padişahı Husrev Pervize iman etmesi icin mektUb gonderdi Alcak Husrev mektubu parcaladı ve getiren elciyi şehid eyledi ResUl aleyhisselam bunu işitince cok uzuldu ve “Ya Rabbi! Benim mektubumu parcaladığı gibi, onun mulkunu parcala! dedi ResUlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatta iken Husrev ’i oğlu Şiruye hancerle parcaladı Hz Omer halife iken, Acem memleketinin hepsini muslumanlar fethedip, Husrev ’in nesli de, mulku de kalmadı

31 ResUl aleyhisselam, carşıda emri maruf ve nehyi munker ederken, nasihat verirken, Mervan ’ın babası olan Hakem bin As ismindeki alcak, ResUlullah ’ın arkasından gelerek, gozlerini acıp kapar ve yuzunu buruşturur, boylece alay ederdi ResUl aleyhisselam, arkaya donup, onun bu cirkin halini gorunce, “Kendini gosterdiğin şekilde kal buyurdu Olunceye kadar, yuzu gozu oynak kaldı

32 Allahu teala habibini belalardan korurdu EbU Cehil, ResUlullahın (sallallahu aleyhi ve sellem) en buyuk duşmanı idi Buyuk bir taşı mubarek başına vurmak icin kaldırdığında, ResUlullahın (sallallahu aleyhi ve sellem) iki omuzunda birer yılan gorerek taş elinden duştu ve kactı

33 Ka ’be yanında namaz kılarken, yine alcak EbU Cehil, tam zamanıdır diyerek bıcakla uzerine yurumek isterken, hemen geri donup kactı Arkadaşları, nicin korktun dediklerinde, Muhammed ile aramızda ateş dolu bir hendek gordum Bircok kimse beni bekliyorlardı Bir adım atsaydım, yakalayıp ateşe atacaklardı Cok korktum dedi Bunu muslumanlar işitip, ResUlullaha (sallallahu aleyhi ve sellem) sorduklarında, “Allah ’ın melekleri, onu yakalayıp parcalayacaklardı buyurdu

34 Hicretin ucuncu senesinde, ResUl aleyhisselam (Kattan) gazvesinde bir ağac dibinde yalnız yatarken, Dasur isminde bir pehlivan kafir, elinde kılıcla gelip, seni benden kim kurtarır? dedi ResUlullah, (sallallahu aleyhi ve sellem) “Allah kurtarır dedikte, Cebrail ismindeki melek, insan şeklinde gorunup, kafirin goğsune vurdu Yıkılıp kılıc elinden duştu ResUl aleyhisselam kılıcı eline alıp, “Seni benden kim kurtarır? dedi Beni kurtaracak, senden daha hayırlı kimse yoktur diye yalvardı Af buyurup serbest bıraktı İmana gelip, cok kimselerin imana gelmesine sebep oldu

35 ResUl aleyhisselam, bir gun abdest alıp, mestlerinden birini giyip, ikincisine elini uzatırken, bir kuş geldi Bu mesti kapıp havada silkti İcinden bir yılan duştu Sonra kuş, mesti yere bıraktı Bugunden sonra, ayakkabı giyerken, once silkelemek sunnet oldu

36 Sahabeden Enes bin Malik ’de ResUlullahın (sallallahu aleyhi ve sellem) mubarek yuzunu sildiği bir mendili vardı Enes, bununla yuzunu siler, kirlendiği zaman, ateşe bırakırdı Kirler yanar mendil yanmaz, tertemiz olurdu

37 Selmanı Farisi, hak din aramak icin, İran ’dan cıkıp dunyayı dolaşmaya başladı Bunu bir yerde yakalayıp, Medineli bir Yahudiye kole olarak sattılar Hicrette ResUlullah, Medine ’ye girerken karşılaştılar Hemen imana geldi Birkac sene sonra 300 hurma ağacı ile binaltıyuz dirhem altın odemek şartı ile azad edilmesine soz kesildi ResUlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bunu işitti Mubarek elleri ile ikiyuz doksandokuz hurma ağacı dikti Ağaclar o gun meyve vermeye başladı Birini Hz Omer dikmişti Bu ağac meyve vermedi ResUlullah, bunu cıkarıp mubarek elleri ile tekrar dikti Bu da hemen meyve verdi Bir gazada, ganimet alınan, yumurta kadar altını Selman ’a verdiler Selman, ResUlullaha (sallallahu aleyhi ve sellem) gelip, bu gayet azdır Binaltıyuz gram cekmez dedi Mubarek ellerine alıp tekrar Selman ’a verdi Bunu sahibine gotur dedi Yarısı ile efendisine olan borcunu odedi Yarısı da, Selman ’a kaldı

38 ResUl aleyhisselam, bir gun namaz kılarken şeytan gelip namazını bozmak istedikte, mubarek elleri ile yakaladı Bir daha gelip namazı bozdurmıyacağına dair ondan soz alıp serbest bıraktı

39 Dost kabilesinin reisi Tufeyl, hicretten once, Mekke ’de imana gelmişti Kavmini imana davet icin ResUlullahtan (sallallahu aleyhi ve sellem) bir alamet istedi “Ya Rabbi! Buna bir ayet ihsan eyle! buyurdu Tufeyl kabilesine gidince, iki kaşı arasında bir nUr parladı Tufeyl, Ya Rabbi! Bu alameti yuzumden giderip başka yerime koy Bunu yuzumde gorenlerden bazısı, kendi dinlerinden cıktığım icin cezalandırıldığımı zannederler dedi Duası kabul olup, nUr yuzunden gitti Elindeki kamcının ucunda kandil gibi parladı Kabilesindekiler zamanla imana geldiler

40 (Biri MaUne) denilen muharebede kafirler verdikleri sozu bozarak yetmiş Sahabeyi şehid ettiler Bunlar arasında Hz EbU Bekrin kolesi iken azad ettiği ve ilk iman edenlerden Amir bin Fuheyre ’yi sungulediklerinde, kafirlerin gozu onunde, O ’nu melekler gok ’e kaldırdılar Bunu ResUlullaha (sallallahu aleyhi ve sellem) haber verdiklerinde, “Onu Cennet melekleri defn ettiler ve ruhunu Cennete goturduler, buyurdu

41 Hicretin yedinci senesinde ResUlullah, (sallallahu aleyhi ve sellem) Habeş Padişahı Necaşi ’ye ve Rum İmparatoru Herakliyus ’a ve Şam ’daki Valisi Harise ve Umman Sultanı Semame ’ye mektUblar gondererek, hepsini imana davet etti Mektupları goturen elciler, gittikleri yerin dillerini bilmiyorlardı Ertesi sabah, Allahu tealanın kudreti ile, o dilleri bilip, anlayıp, soylemeye başladılar

42 Uhud gazasında EbU Katade ’nin bir gozu cıkıp yanağı uzerine duştu ResUlullaha (sallallahu aleyhi ve sellem) getirdiler Mubarek eli ile gozunu yerine koyup, “Ya Rabbi! Gozunu guzel eyle! dedi Bu gozu, diğerinden guzel oldu Ondan daha kuvvetli gorurdu EbU Katade ’nin torunlarından biri, Halife Omer bin Abdulaziz ’in yanına gelmişti Sen kimsin? dedi Bir beyt okuyarak ResUlullahın (sallallahu aleyhi ve sellem) mubarek eli ile gozunu yerine koymuş olduğu zatın torunu olduğunu bildirdi Halife bu beytleri işitince, kendisine ziyade, ikram ve ihsanda bulundu

43 Îyas bin Seleme diyor ki, Hayber gazasında, ResUlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) beni gonderip Hz Ali ’yi istedi Ali ’nin gozleri ağrıyordu Elinden tutup, guclukle getirdim Mubarek parmaklarına tukurup, Ali ’nin gozlerine surdu Sancağı eline yerip, Hayber kapısında doğuşmeye gonderdi Cok zamandır acılamayan kapıyı Hz Ali yerinden sokerek, Eshabı kiram kaleye girdiler

Üst Alt