Son Konu

reklamla bağlan hayata

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
reklamla bağlan hayata Bugünlerde bana karşı çok nobran davranıyorsun Berkalp repliği ile hayatımıza yeni bir sözcük girdi: NOBRAN Yine De Sait Faik Abasıyanık yıllar önce söylemişti, “Kadın, seni sevmiş de konuşuyor oğlum, öyle nobran olma diye; lakin olsun! Ne de olsa bir popülerleştirdi bu sözü Bu yüzden de reklamdaki genç Berkalp gibi derhal cümbür cemaat nobranın ne olduğunu merak edip bu esrarengiz kelimenin peşine düştü: Jurnal dilimize güzel geldin “nobran Kelimenin anlamını anlamak kayda değer yok, bu sözcük ile arkadaşımız, eşimiz dostumuz, cümbür cemaat aniden “nobran oluverdi Ama nobranın; davranışı vahşi, sert ve gönül kırıcı anlamı olduğunu; fakat bir araştırma yaparak bulduk Sadece nobran yok, şu aralar “ver coşkuyu kolonlara, ver coşkuyu da en sık kullandığımız repliklerinden Tıpkı bir atasözü, bir deyim gibi reklamlar tamamen yerleşti dilimize Fazla değil üç beş yıl öncesine dek reklamların uzunluğundan şikâyet eder, nerede bir görsek kanal çevirirdik Acilen ise dört gözle reklamları bekleyenler var! Tabii bunda sektöre yapılan ciddi yatırımların ve çekilen nitelikli reklamların büyük payı var; “en ince ayrıntısına kadar duygusaaaaal yani Ama sanatçı yazarı, yönetmeni ve sanatçıların da ‘hakkını verrrr’elim Saniyelik reklamlar creatif firmalara milyon dolarlar kazandırıyor Hal böyle olunca birbiriyle rekabete giren ve iyi işler çıkaran firmalar olur ya de en pahalı sektörü oluşturuyor Söylev dilimizle muhabbetlerimize ve davranışlarımıza yerleşen reklamlar promosyon ürünleri ile de hayatımızın her anına giriyor Bonus kafalar, Vadaa anahtarlıklar, Turkcell bebekler, I love you tişörtler, Arçelik robotlar ve en son olarak da Hacı Murat Kit Ağzı olan konuşuyor Fruko’nun yıllarca dilimize pelesenk ettiğimiz “on yüz bin baloncuk yuttum sloganına sahip reklamı hâlâ akıllarda Yani filmi amacına ziyadesiyle ulaşmış durumda Nereden bakarsanız bakın “Yöneticimiz uyuyor mu? Yak şu kaloriferi kapıcı, donuyoruz! Söndür şu kaloriferi kapıcı, pişiyoruz sloganlı İzocam reklamı bu alandaki öncülerden “Aç kapa Artema, “Çokoprens almaya gittiler, “Siz hâlâ annenizin margarinini mi kullanıyorsunuz? , “Mutfakta biri mi var? , “Sapına kadar Derby, “Çakar çakmaz çakan bilmek, “Ağzı olan konuşuyor, “Babam pek diyo “Macit beni otomobillendir, “Tık tık tık eyi günler, “Degajeme gel, “En iyi çay Doğuş Dere, “Dünyayı sen mi kurtarıcan? , “Ben özgürüm,“Turkcell’le bağlan hayata akıllarda en fazla kalan reklamlar diğer taraftan “aganigi naganigi diye bağıran Fiskobirlik reklamı vardı hatırlarsanız Oynadığı reklamı en çok bakmak istediğimiz şahısların başında Cem Yılmaz var Yılmaz’ın şu ana dek oynadığı filmler benzeri filmi yok de tıpkı bir sinema şaheseri gibi büyük ilgi fark etti İçinde bulunduğu her reklamın replikleri aylarca dillerde dolaşıp durdu Hâlâ da öyle Önce Telsim, daha sonra Doritos, şimdilerde de Opet “Gerginsiniz bugün, “Sen önce kendi kabak kafana bak, “Kımıl kımıl, janjanlı, “Hekim bu ne? , “İnsan yiyecek bunları, insan! , “Eğitim koşul, “Asfalt ağladı be! , “Sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz, “Arabanın hakkını ver hakkını! , “Benim oyuncağım değil mu? akıllarda kalan repliklerinden bazıları  

Üst Alt